Revija Reporter
Slovenija

Jankovićeva obsesija: garažna hiša pod tržnico skoraj 25 milijonov evrov dražja

STA, Reporter
1 3.387

15. apr. 2025 11:31 Osveženo: 13:20 / 15. 4. 2025

Deli na:

Takšna naj bi bila osrednja tržnica v Ljubljani po prenovi

Elea iC, Scapelab

Mestna občina Ljubljana je objavila osnutka odlokov o mestnih proračunih za 2026 in 2027. Po osnutkih bi bila proračuna za prihodnji dve leti manjša od načrtovane realizacije v tem letu, a večja od lanskega realiziranega proračuna. Po odhodkih proračuna znašata okoli 520 milijonov evrov, predvidevata pa presežek.

Predloge glede osnutkov na občini po pošti in elektronski pošti sprejemajo do 10. maja, je razvidno iz objave na spletnih straneh Mestne občine Ljubljana. Ljubljanski župan Zoran Janković je na redni tedenski novinarski konferenci pripomnil, da pričakuje kar nekaj pripomb, verjetno predvsem od nasprotnikov raznih načrtovanih projektov. Sam pa stoji za predlaganim.

Proračunski osnutek za 2026 predvideva 523,7 milijona evrov prihodkov in 520,1 milijona evrov odhodkov. To bi pomenilo 3,6 milijona evrov presežka prihodkov nad odhodki.

V 2027 pa naj bi se v največji občinski proračun v državi po osnutku nateklo malo več kot 520 milijonov evrov, proračunska poraba pa naj bi dosegla rahlo več kot 519 milijonov evrov. To bi pomenilo približno milijon evrov presežka.

Načrtovana občinska proračuna za prihodnji dve leti sta precej manjša od trenutno načrtovane proračunske realizacije v tem letu. Ta je na prihodkovni in odhodkovni strani pri skoraj 560,9 milijona evrov, predvideva pa minimalni primanjkljaj.

A končna realizacija mestnega proračuna je običajno precej manjša od načrtovane. Lani je tako po zaključnem računu mestnega proračuna, s katerim se je v ponedeljek seznanil mestni svet, dosegla 84 odstotkov. Občina je zabeležila 411,8 milijona evrov prihodkov, odhodkov pa je bilo za 413,8 milijona evrov. Občina je ob zaključku leta beležila dva milijona evrov primanjkljaja, kar je 1,2 milijona manj od načrtovanega.

Na odhodkovni strani so v naslednjih dveh letih glede na predvideno letošnjo realizacijo za več kot 10 odstotkov nižji skupni investicijski odhodki in transferji.

Na časniku Dnevnik so ob analizi vsebine osnutkov, vezane na največje načrtovane mestne investicijske projekte, ugotovili, da bo občinsko vodstvo vztrajalo pri gradnji parkirne hiše pod tržnico, ki se sooča s številnimi ovirami in nasprotovanjem dela javnosti.

Obenem naj bi občina za projekt, ki vključuje tudi prenovo in dograditev Mahrove hiše ter ureditev glavne tržnice, namenila precej več denarja, kot je predvidela v trenutno veljavnem proračunu. V proračunu za letos je ocenjena vrednost projekta 36,7 milijona evrov, v osnutkih pa je poskočila na 61,3 milijona evrov. Iz proračunskih dokumentov je tudi razvidno, da naj bi gradnja stekla leta 2027, prihodnje leto pa naj bi se začela arheološka izkopavanja.

Janković je danes pojasnil, da gre za projektansko oceno po tekočih cenah in glede na sedanje načrte, vključno z vsemi predvidenimi posegi in potrebnimi spremembami za zaščito okoliških objektov. Končna cena pa bo znana šele po pogajanjih z interesenti za izvedbo del, če bo projekt izveden.

Trenutno sicer še vedno traja postopek javne razgrnitve vloge za pridobitev integralnega gradbenega dovoljenja. Po Jankovićevih besedah so dobili veliko vprašanj od ministrstva glede na pripombe zainteresirane javnosti.

Pri trenutno največjih občinskih projektih, kot sta npr. Atletski center Ljubljana in ureditev komunalne infrastrukture na območju Potniškega centra Ljubljana, ni sprememb vrednosti glede na veljavni proračun. Za vse naložbe, vezane na gradnjo novega atletskega centra na območju stadiona ŽAK v spodnji Šiški, je prihodnje leto predvideno 28,4 milijona evrov odhodkov, v 2027 pa 38,3 milijona evrov. Skupno so odhodki od 2025 do 2028 za ta projekt predvideni pri 112,3 milijona evrov.

Pri Dnevniku omenjajo še rast predvidenih stroškov gradnje prizidka Zdravstvenega doma Ljubljana ob Metelkovi ulici. V proračunu za letos je ta projekt ocenjen na le 6,7 milijona evrov, v navedenih osnutkih pa na okoli 19,1 milijona evrov. Po drugi strani ocenjena vrednost gradnje zdravstvenega doma na Rudniku ostaja enaka, in sicer 20,2 milijona evrov.

Župan je sicer opozoril, da imajo številni projekti že večletno zgodovino in pretekle ocene vrednosti investicij so drugačne kot danes. Spomnil pa je, da na koncu za znižanje ponudbene cene vedno izvedejo pogajanja z zainteresiranimi gradbinci.

Osnutka, kot so izpostavili pri Dnevniku, razkrivata tudi, da namerava občina kupiti lastniški delež države v kompleksu Križanke oziroma da je pripravljena svoje nepremičnine zamenjati za državni delež. Za ta nepremičninski posel je občina v osnutkih predvidela nekaj več kot 2,9 milijona evrov.

Med projekti, razvidnimi iz proračuna, na časniku med drugim omenjajo še garažni hiši pod Tržnico Moste in pri živalskem vrtu ter niz naložb v samem ZOO Ljubljana.

Na področju cest proračunska osnutka ob npr. ureditvi prometnic na območju osrednje železniške postaje, rekonstrukciji Zaloške, Barjanske, Tbilisijske in Jurčkove ceste med drugim omenjata še prenovo dela Šmartinske ceste. Rekonstrukcija Dolenjske ceste je medtem, kot kaže trenutno, načrtovana šele v 2028 in 2029.

Janković je sicer spomnil, da na občini v proračunske načrte vedno umestijo za okoli 30 odstotkov več projektov, kot je realno na voljo sredstev, saj ne morejo v naprej vedeti, kakšna bo dinamika pridobivanja dovoljenj.