Revija Reporter
Slovenija

Erjavec: Slovenski politiki so dobili dokaz, da dialog s Hrvati ni mogoč

STA

23. sep. 2017 6:00

Deli na:

Premier Miro Cerar je v četrtek zaradi izjav hrvaškega kolega Andreja Plenkovića o arbitraži na splošni razpravi ob začetku 72. zasedanja Generalne skupščine ZN odpovedal obisk v Zagrebu, ki je bil predviden za 27. september.

Slovenski politični vrh je včeraj njegovo odločitev pozdravil, v Zagrebu pa so jo obžalovali.

Kot je v izjavi za slovenske medije v New Yorku v četrtek povedal Cerar, je hrvaški premier Plenković s svojimi izjavami kršil dogovor, ki sta ga sprejela pred dvema dnevoma, ko sta se dogovorila za obisk.

"S premierjem Plenkovićem sva se dogovorila, da se srečava prihodnji teden v Zagrebu, kjer se bova pogovarjala o vprašanju meje, kar je seveda pomenilo tudi o implementaciji arbitražne odločbe. S tem, kar je danes povedal, da je arbitražna odločba nična, je odstopil od najinega dogovora. To je za Slovenijo popolnoma nesprejemljivo stališče, ki ne omogoča razgovora v Zagrebu, zato pogovor prihodnji teden tam ni več smiseln," je ocenil premier.

"Slovenija ob tem ostaja odprta za dialog, vendar pa ko in če bodo za to ustvarjeni pogoji. Ko se bo torej mogoče pogovarjati tudi o implementaciji arbitražne odločitve, ki seveda velja. Naj ponovim, da je to odločbo sprejelo mednarodno arbitražno sodišče v sestavi petih neodvisnih sodnikov, ki so se zelo jasno odločili, da je kljub določenim napakam v postopku arbitražna odločba veljavna in jo je zato treba spoštovati," je dejal Cerar.

Cerar je sicer dejal, da Slovenija ostaja odprta za dialog. "Seveda pa mora Hrvaška izpolniti določene pogoje. Predvsem seveda, da prizna mednarodnopravno zavezujočo veljavnost arbitražne odločbe. To je predpogoj. To je mednarodni standard, ki ga ne more in ne sme nobena država ignorirati, še najmanj pa članica EU in prijateljska država," je dejal Cerar.

Premierja je izjava hrvaškega kolega presenetila, ker se je pred dvema dnevoma s Plenkovićem dogovoril, da se bosta v Zagrebu pogovarjala o vprašanju meje, torej tudi o implementaciji arbitražne odločbe. "Ta njegov nastop pomeni, da Hrvaška od tega odstopa," je dejal Cerar in dodal, da mora kot predsednik vlade upoštevati mednarodno vključenost Slovenije v svet.

Do govora hrvaškega premierja v ZN je bil včeraj kritičen tudi predsednik DZ Milan Brglez, ki je dejal, da je bil Plenkovićev nastop nepojmljiv. "Njegov govor je bil posmeh Stalnemu arbitražnemu sodišču kot najstarejšemu stalnemu forumu za mirno reševanje sporov," je dejal Brglez.

"Še bolj šokantno je, da je predsednik vlade Plenković zlorabil organ ZN ter pred vsemi državami sveta pod vprašaj postavil temeljno načelo mirnega reševanja sporov," je bil oster predsednik DZ. "Spoštovanje odločb mednarodnih sodišč namreč ni stvar izbire, ampak je obveznost," je dodal.

Brglez je pozdravil Cerarjevo odločitev, da odpove obisk v Zagrebu. "V ozračju nezaupanja, ki ga je ustvarila Hrvaška, pogovori o implementaciji arbitražne odločbe trenutno niso mogoči in predsednik vlade Cerar ni imel druge izbire, kot odpovedati dva dni prej dogovorjeni sestanek," je dejal.

Predsednik republike Borut Pahor je v odzivu na Cerarjevo odločitev dejal, da je trmasto vztrajanje Hrvaške pri nespoštovanju obveznosti iz arbitražnega sporazuma nesprejemljivo.

Pahor je prepričan, da bo samo dialog na koncu pripeljal do mirne implementacije odločitve arbitražnega sodišča. "Mi imamo sedaj na svoji strani mednarodno pravo in imamo tudi podporo mednarodne skupnosti. In moramo paziti, da ne bi izgubili podpore mednarodne skupnosti, ki jo uživamo," je poudaril v izjavi za medije ob obisku v Bovcu.

Cerarjevo odpoved obiska je podprl tudi zunanji minister Karl Erjavec, ki spremlja premierja v New Yorku. Kot je ocenil, se je potrdilo, da dialog s Hrvaško ni mogoč in je bolje, da je premier uradno stališče sosede slišal v New Yorku, kot da bi ga v Zagrebu.

"Vsi tisti v slovenski politiki, ki so bili za dialog s Hrvaško, so v New Yorku dobili dokaz, da ta dialog ni mogoč," je v izjavi za STA navedel zunanji minister Erjavec. Prepričan je tudi, da je glede Hrvaške potrebna odločna zunanja politika in da je odločitev, da ne podpremo Hrvaške na poti v OECD, edina pravilna.

Na Hrvaškem so obžalovali Cerarjevo odločitev. Premier Plenković je na seji vlade obžaloval, ker je njegov slovenski kolega odpovedal napovedani obisk v Zagrebu. Pozval ga je, naj pride na obisk na Hrvaško v kakšnem drugem terminu, obenem pa je dejal, da se bosta prihodnji teden srečala v Tallinnu v Estoniji, kjer bo vrh EU.

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović pa je v Zagrebu dejala, da podpira stališča premierja Plenkovića, ki je na Generalni skupščini ZN ponovil hrvaško razlago izstopa iz arbitraže.

"Obžalujem, da premier Cerar ne bo prišel v Zagreb. Menim, da je potrebno nadaljevati pogovore. Ni dobro dodatno zaostrovati napetosti. Pogovor je dober, tudi če se nič ne bo zgodilo," je povedala hrvaška predsednica.

Plenković je v govoru v ZN odločitev arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško označil za primer spodkopavanja mednarodnega prava. Dejal je, da kompromitiranje nepristranskosti ali neodvisnosti mednarodnih arbitraž ali sodišč, kot je bil to primer v arbitraži s Slovenijo, pomeni, da njihove odločitve nimajo pravne moči. Takšno kompromitiranje je po njegovih besedah v nasprotju z mednarodnim pravom in Hrvaška ni imela druge izbire, kot je bil umik iz procesa arbitraže, je dejal.