Erjavec: Pobude za poseg v privatizacijski sveženj namenjene notranjepolitičnim potrebam SD
13. jan. 2015 15:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Prvak DeSUS Karl Erjavec je predlog stranke SD, naj vlada z evropskimi partnerji začne pogovore o možnem posegu v privatizacijski sveženj, označil za neresnega. S tem bi po njegovem mnenju izpadli neverodostojni. Pred koalicijskim vrhom je ocenil, da gre za notranjepolitične potrebe SD, čeprav ima tudi DeSUS svoja pričakovanja glede privatizacije.
Erjavec meni, da bi se o privatizaciji težko na novo pogovarjali, sploh ob dejstvu, da je sveženj 15 podjetij za prodajo potrdil tudi DZ. Če bi ga kakor koli spreminjali, bi po njegovi oceni izpadli precej neverodostojno. Prav tako bi v tem primeru neverodostojno deloval premier Miro Cerar. Pogovori na to temo pa so v Bruslju že končani, je v izjavi novinarjem ob prihodu na koalicijsko srečanje v Ljubljani poudaril Erjavec.
Se bo pa treba po njegovih besedah zelo natančno pogovoriti glede drugega svežnja privatizacije oz. o tem, katera podjetja spustiti v ta proces in v katerih država še naprej želi imeti kontrolo. "Tu bo pa gotovo razprava zelo živahna in odprta, tudi znotraj koalicije," je pojasnil Erjavec in dodal, da ima glede tega tudi DeSUS svoje stališče.
Osnutka strategije za upravljanje z državnimi naložbami Erjavec sicer še ni videl, meni pa, da bi bil že čas, da bi videli vsaj časovnico. Kot je pojasnil, mu je tudi kot zunanjemu ministru včasih težko, ko se na bilateralnih srečanjih pojavljajo vprašanja, povezana s privatizacijo. "Sam si želim čim prej teh odgovorov, saj sem tudi sam potem v zadregi, kaj odgovoriti," je pojasnil.
Tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je ocenil, da ministrstvo strategijo pripravlja malo predolgo. Ob tem je tudi spomnil, da tega, kar počnemo v Slovenji, ne počnemo zaradi Bruslja, pač pa zaradi nas.
Tudi po njegovem mnenju se bo privatizacija 15 podjetij nadaljevala, kljub temu da bo potrebnega veliko napora za uskladitev stališč političnih strank. Pomisleki niso le v SD, pač pa tudi v njihovi poslanski skupini, je pojasnil Jurša in dodal, da so nenazadnje bolj leva politična opcija. Kot je pojasnil, se pogovarjajo o tem, da bi bilo morda dobro, da tista podjetja, ki še niso v postopku privatizacije, vključijo v strategijo.
Na vprašanje o skorajšnjih protestih proti privatizaciji in celo o morebitnem referendumu je Erjavec še odvrnil, da bi bil zelo začuden, če bi bila stališča ZL drugačna. "Ponavadi imajo radikalne leve stranke vse podobna stališča," je dejal Erjavec, napoved demonstracij pa je označil za izraz demokracije.
Potem ko je premier Miro Cerar v ponedeljek ponovil, da moramo pri privatizaciji 15 podjetij spoštovati zavezo Evropski uniji, v SD namreč vztrajajo pri pogovorih z evropskimi partnerji za morebiten poseg v ta sveženj. Predsednik SD Dejan Židan je danes napovedal, da bo začetek teh pogovorov predlagal na koalicijskem vrhu, ki pravkar poteka v vladnih prostorih.
Na današnjem sestanku naj bi se poleg privatizacije dotaknili tudi fiskalnega pravila in razreza proračuna, pred večerno sejo sveta za nacionalno varnost pa bodo najverjetneje spregovorili tudi o nedavnih terorističnih napadih v Parizu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke