Bratuškova nabira podporo v poslanskih skupinah
22. feb. 2013 9:22 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek je dopoldne v poslanskih skupinah SD, DeSUS in DL že opravila pogovore o podpori njeni kandidaturi. V SD in DeSUS jo nameravajo podpreti, iz DL pa odločitve še niso sporočili. Stranka DeSUS je medtem dokončno izstopila iz koalicije, SLS pa napovedala, da bo to storila v ponedeljek.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po pogovoru z Bratuškovo dejal, da ima DeSUS sicer v ponedeljek še sejo izvršnega odbora. Upa pa si napovedati, da bodo poslanci DeSUS podprli tako konstruktivno nezaupnico kot tudi Bratuškovo kot mandatarko.
Ob robu izstopa DeSUS iz koalicije je Erjavec še izrazil pričakovanje, da bo v prihodnjem tednu že vložena oz. izglasovana nezaupnica Janševi vladi. Po njegovih ocenah imajo možnosti, da v doglednem času pridejo do močne in stabilne vlade, ki bi imela ustrezno podporo v DZ.
Predčasne volitve namreč po oceni Erjavca pomenijo nadaljnjo nestabilnost, prav tako pa ni "gotovo, da bi volitve prinesle zelo jasen rezultat, ki bi omogočal oblikovanje močne vlade".
S t. i. bianco odstopom Zorana Jankovića z vrha PS so vrata za oblikovanje nove vlade po prepričanju prvaka DeSUS tudi odprta. Pričakuje pa, da Janković pred glasovanjem o novi vladi dokončno odstopi. Kot je dodal, mora biti datum odstopne izjave napisan pred glasovanjem o novi vladi.
Tudi predsednik SD Igor Lukšič je po pogovorih z Bratuškovo ocenil, da je t. i. bianco odstopna izjava Jankovića dovolj dobra popotnica za novo vlado, da gre naprej brez bremena poročila KPK.
Poudaril je še, da so se s kandidatko pogovarjali o tem, "kakšni koraki so potrebni, da pridemo čim prej do konstruktivne nezaupnice in do vlade, ki bo Slovenijo končno prestavila iz te agonije, v kateri smo danes".
Tako so se dogovorili, da bo Bratuškova pripravila program vlade, govorili pa so tudi o morebitnih spremembah resorjev. Strinjajo se, da bo kultura spet pod ločenim ministrstvom, tožilstvo pa ne več v pristojnosti notranjega ministrstva, je dejal Lukšič.
Prav tako so se pogovarjali o nekaterih za Slovenijo pomembnih zadevah, in sicer da se ustavi razprodaja državnega premoženja ter da se spremenita zakona o holdingu in o slabi banki.
Sedaj je po Lukšičevih besedah pomembno, da "gremo v postopke čim prej in da v tem času skušamo tudi izvoliti predsednika DZ".
Bratuškova se je sicer danes že sešla tudi s poslanci DL, vendar predstavniki stranke srečanja še niso komentirali. Sestanki s poslanci SDS, SLS in NSi pa niso predvideni.
V SDS so za STA zapisali, da gre v primeru napovedi vložitve konstruktivne nezaupnice in oblikovanja nove vlade za poskus, da se onemogoči izvajanje zakona o holdingu in zakona o slabi banki. Kot opozarjajo v SDS, sta zaradi tega pod vprašajem dva najpomembnejša protikrizna ukrepa in dva najpomembnejša ukrepa za zavarovanje slovenske suverenosti. "Državljankam in državljanom zato svetujemo, naj se primejo za denarnice," so za STA sporočili iz SDS.
Vodja poslanske skupine Matej Tonin pa je izjavi za medije v DZ izrazil željo, da bi potencialni koalicijski partnerji vlado sestavili čim prej ali pa aktualni vladi pustili delati.
Glede na okoliščine Tonin ocenjuje, da bi bila nezaupnica vladi sicer lahko izglasovana, utegne pa se zgoditi, da bo pri tem tudi ostalo. "Edina stvar, ki veže vse stranke, ki so šle iz naše vladne koalicije, je nasprotovanje tej vladi," je pojasnil Tonin. Glede tega lahko torej hitro dosežejo soglasje, drugače pa je z oblikovanjem vlade. Tudi sicer Tonin morebitni novi vladi napoveduje "kratko obdobje".
Medtem pa je DeSUS danes tudi dokončno zapustil koalicijo. Zunanji minister Erjavec in minister za zdravje Tomaž Gantar sta tako odstopila s funkcij. Odstopne izjave so že napisane, torej bo Janša z njihovim odstopom tudi uradno seznanjen. To je že druga stranka, ki bo zapustila vlado Janeza Janše.
Tretja, SLS, bo po današnji napovedi podpredsednika stranke Franca Bogoviča, koalicijo zapustila v ponedeljek. Takrat bosta s svojih položajev odstopila še minister za kmetijstvo in okolje Bogovič in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav. O podpori konstruktivni nezaupnici bodo v SLS še razmislili, zlasti z vidika ocene, ali gre za korak k predčasnim volitvam, je dejal Bogovič.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke