stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

drama prenova-pl Reporter.si

Namesto države bo služil zasebnik: 2,55 milijona...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Erjavec ne mara kompromisnega predloga nepremičninskega davka, a DeSUS ga je vseeno podprl

Deli na:
Erjavec ne mara kompromisnega predloga nepremičninskega davka, a DeSUS ga je vseeno podprl

Foto: Primož Lavre

Izvršni odbor (IO) DeSUS je sprejel kompromisni predlog vlade o davku na nepremičnine. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po seji dejal, da so sicer ocenili, da je predlog slab, a so se ga odločili podpreti zaradi stabilnosti vlade oziroma politične stabilnosti v državi.

Erjavec je sicer pred sejo izrazil osebno nasprotovanje kompromisnemu predlogu vlade, a je hkrati dejal tudi, da bi bil še bolj črn scenarij, če bi pri tem vprašanju rušili vlado. "Če bi prišlo do padca vlade, bi v naslednjem letu, glede na to, da imamo sredstva do aprila 2014 in bo po tem potrebno novo zadolževanje, lahko prišli v situacijo, ko bi bile ogrožene plače v javnem sektorju, pokojnine. In te odgovornosti stranka DeSUS ne more sprejemati," je dejal po seji.

"Kot bodo oni rekli"

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je ob prihodu na sejo izvršnega odbora (IO) stranke napovedal, da bo članom odbora predstavil kompromisni predlog, o katerem so v ponedeljek govorili na sestanku koalicije. Predlog zanj osebno sicer ni sprejemljiv, odločitev pa je na članih IO, "kot bodo oni rekli, tako bo", pravi Erjavec.

Kot je spomnil, bi po predlogu DeSUS prihodnje leto davek odmeril v višini 60 odstotkov polne vrednosti izračuna, v letu 2015 v višini 80 odstotkov, v letu 2016 pa v polni vrednosti. Vlada pa predlaga, da bi prihodnje leto plačevali davek v višini 80 odstotkov, leta 2015 90 odstotkov, leta 2016 pa polno vrednost, je pojasnil Erjavec.

"Lahko govorijo, da sem blefer, da sem populist," pravi Erjavec. Vendar pa misli, da je na ljudeh že dovolj veliko breme. Dodaja, da je treba rezerve iskati drugod, sicer ne ve, kaj se bo zgodilo. Danes so že napovedani protesti, nezadovoljni so kmetje, obrtniki..., opozarja.

Da pa bi pri tem vprašanju rušili vlado, je po njegovih besedah "še bolj črni scenarij". Je pa kritičen do koalicijskih partnerjev, ko pravi, da ne more biti zadovoljen, če se predsednik SD, ki ima v tem trenutku največjo podporo v javnosti, le zasmeje v odgovoru na vprašanje, od kje bodo odbili denar, če ga ne bodo pobrali državljanom. "Kar se mene tiče, sem kar razočaran," dodaja.

Ob izjavah ob koncu misije Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Erjavec pravi, da lahko naredimo še eno pokojninsko reformo, znižamo pokojnine za polovico, a ne verjame, da bomo zato izšli iz krize. V bančnem sistemu je večmilijardna luknja, ki je ne bo rešila nobena pokojninska reforma, dodaja.

Rešitev vidi v novih delovnih mestih, "ki pa jih tudi težko ustvarjamo, ker vidimo, da nekateri so pa proti privatizaciji, proti temu, da bi prišli strateški partnerji". Glede izjave vodje misije IMF Antonia Spilimberga, da imamo v Sloveniji milijon nepremičnin in milijon lobijev, ocenjuje, da je "to precej neresno od tako visokega predstavnika IMF".