Revija Reporter
Slovenija

Cerar v Bruselj pošilja Violeto Bulc, čeprav je proti njej glasovala večina ministrov

10. okt. 2014 8:56 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vlada je na dopisni seji za kandidatko za evropsko komisarko izbrala Violeto Bulc, je povedal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Sedem ministrov je bilo proti predlogu, šest jih je bilo za, dva pa nista glasovala, je povedal. Erjavec je ocenil, da kandidatka nima ustreznih izkušenj, način sprejetja odločitve pa je slaba popotnica za koalicijo.

Slovenska vlada je danes za novo kandidatko za članico Evropske komisije predlagala ministrico za razvoj, strateške projekte in kohezijo Violeto Bulc, je po dopisni seji vlade sporočil premier Miro Cerar. Za njegov predlog je glasovalo devet ministrov. Odločitev je že sporočil bodočemu predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju.

Kot je na novinarski konferenci po dopisni seji vlade pojasnil Cerar, se je Bulčeva iz glasovanja izločila. Za dopisno seje se je predsednik vlade, poleg časovne stiske, odločil tudi zaradi tega, da je omogočil glasovanje vsem ministrom, štirje izmed njih so namreč ta trenutek v tujini.

Po Cerarjevih besedah je glasovanje potekalo po vseh pravnih pravilih, izid glasovanja pa je jasen, saj je Bulčeva prejela večino glasov vladne ekipe. Juncker bo, pravi premier, v prihodnjih dneh intenzivno razmišljal o svojih nadaljnjih dejanjih. O tem, kateri resor naj bi Bulčeva dobila, še ne more govoriti. Prav tako se Juncker o tem še ni odločil, je pojasnil Cerar.

Bulčeva je po njegovem mnenju primerna za to vlogo, saj se je izkazala kot članica ali "celo ena od vodij" programskega odbora SMC in je s svojim delom močno pripomogla k oblikovanju strankinega programa, hkrati pa je izkazala tudi pomembne odločevalske in vodstvene lastnosti.

Sedem ministrov proti

Prvi mož DeSUS je v današnji izjavi za javnost pojasnil, da je premier Miro Cerar po tistem, ko koalicijske stranke niso uspele doseči dogovora o novem kandidatu za komisarja, v četrtek sklical dopisno sejo vlade, ki je trajala do danes zjutraj.

Sedem ministrov je bilo proti predlogu SMC in je predlagalo sklic redne seje vlade, premier pa se je odločil za poslovniško možnost in sklical dopisno sejo. Na njej je sedem ministrov glasovalo proti Bulčevi, šest jih je bilo za, dva nista glasovala, medtem ko se je Bulčeva iz glasovanja izločila. Po poslovniku se šteje, kot da sta odsotna ministra glasovala za, je pojasnil zunanji minister.

Erjavec je poudaril, da se ponavlja zgodba iz časa potrjevanja kandidature Alenke Bratušek, kar je slaba popotnica za koalicijo.

Prvak DeSUS še meni, da kandidatka nima ustreznih izkušenj, saj so njene edine politične izkušnje "14-dnevno ministrovanje", zato ga skrbi, kaj se bo zgodilo v Evropskem parlamentu. "Mislim, da si ponovnega debakla ne bi smeli privoščiti," je dodal.

Erjavec je še poudaril, da ta odločitev vliva nezaupanje, DeSUS pa pričakuje, da v vladi v prihodnje ob odločanju o regresu za upokojence, ne bo prišlo do preglasovanja.

Židan: Iz tega ne bomo delali vladne krize, a odločitev za Bulčevo je napačna

Predsedujoči SD in kmetijski minister Dejan Židan je bil neprijetno presenečen nad odločitvijo ministrov SMC, da za evropsko komisarko predlagajo ministrico Violeto Bulc. Kot je dejal, ni bilo resnega poskusa, da bi se koalicijsko uskladili glede imena. "Mi iz tega ne bomo delali vladne krize, je bila pa to napačna odločitev," je dejal.

Kot je v izjavi medijem dejal Židan, se v SD zavedajo, da imajo v tej vladi le tri ministre in šest poslancev. Tako so v koaliciji tudi povedali, da ne vztrajajo pri svoji kandidatki, evropski poslanki Tanji Fajon, čeprav menijo, da je zelo dobra kandidatka in ima veliko podporo v Evropskem parlamentu.

Po njegovih besedah bi Slovenija, če bi vztrajala pri Fajonovi, imela možnost, da se dogovori še za kakšne bonitete, ki bi jih potrebovala. "A odločitev glavne stranke je bila drugačna, pri nas pa je pustila grenak priokus," je dejal Židan.

Ob tem je ocenil, da je to eno od značilnih vprašanj, pri katerih je smiselno poiskati kompromis. A hkrati poudarja, da imenovanje komisarja ni bilo del koalicijske pogodbe. "Zato težko govorimo o krizi koalicije. Koalicijska pogodba ni bila kršena, je pa način dela tak, da bi si v moderni politiki želel drugačnega," je izpostavil. Zanikal je tudi, da bi prišlo na vladi ob razpravi o Bulčevi do povišanih tonov ali groženj z odstopi.

Židan še upa, da Bulčeva ne bo doživela podobne usode kot Bratuškova. Ob tem pa opozarja, da zavrnitev Bratuškove na pristojnih odborih v Evropskem parlamentu ni posledica slabega dela Bratuškove, ampak slabega dela prihodnjega predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja.

"On je predlagal Bratuškovo, on bi moral tudi zagotoviti, da je ne bi politika, ki ga je nastavila, napadala v parlamentu. To ni bilo korektno," meni Židan. Dodaja še, da predstavitev Bratuškove na zaslišanju ni bila najslabša med kandidati, se je pa videlo, da so ji vse politične skupine obrnile hrbet.

Kateri resor bo dobila Bulčeva?

Dosedanja kandidatka iz Slovenije, nekdanja premierka Alenka Bratušek, je v četrtek od kandidature odstopila, potem ko sta ji v sredo odbora Evropskega parlamenta, ki sta jo v začetku zaslišala, dala negativno oceno.

Prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je nato slovensko vlado pozval, naj mu posreduje ime novega kandidata oziroma kandidatke.

Ali bo Bulčeva v komisiji ohranila mesto, ki je bilo namenjeno Bratuškovi, to je položaj podpredsednice Evropske komisije, pristojne za energetsko unijo, tako še ni jasno. V vsakem primeru pa bo morala tudi nova kandidata opraviti zaslišanje v Evropskem parlamentu.