Hrvaški tisk o Slovencih: »Osrednji antibalkanci na Balkanu« so se pokazali kot Balkanci
2. maj. 2013 10:18 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Hrvaška je v bonitetnem "košu za smeti" dobila družbo iz soseščine, Slovenijo, tri mesece potem ko je bonitetna agencija Moody's znižala dolgoročno oceno Hrvaške in jo porinila v območje visoke tveganosti, poroča Večernji list. Ocenjuje, da je Slovenija v slabšem položaju kot je Hrvaška, predvsem zaradi stanja v slovenskem bančnem sektorju.
"Ne ena ne druga država nista izpeljali strukturnih reform, preveč je državnega kapitalizma in se vse ruši kot hišica iz kart," poudarja znani hrvaški ekonomski analitik Damir Novotny. Dodaja, da se stanje v Sloveniji zdi še slabše, kot je na Hrvaškem, predvsem zaradi tega, ker je slovenska država obdržala nadzor nad finančnim sektorjem.
"Njihove (slovenske) banke so financirale politične projekte - Merkur, Istrabenz, Pivovarno Laško, Petrol... zdaj pa posojil ni mogoče vračati. Hrvaške banke so v veliko boljšem stanju in imajo veliko več kapitala," je dejal.
Kot je dodal, se slovenska ekonomija hitreje ruši kljub devalvaciji nacionalne valute in vzpostavitvi novih monetarnih odnosov po sprejetju evra. "S tem so se dvignile cene in stroški dela, produktivnost pa je v primerjavi z večino držav z območja evra neprimerljivo nižja," je še povedal Novotny.
V ločenem prispevku se ekonomski komentator zagrebškega časnika Gojko Drljača sprašuje, kaj se dogodilo sicer "odločnim, organiziranim, tradicionalno marljivim in varčevalnim Slovencem", da se bodo verjetno znašli med članicami EU, ki bodo potrebovale pomoč Bruslja.
Pravi, da je zelo enostaven odgovor, zakaj so se "osrednji antibalkanci na Balkanu" na koncu pokazali kot Balkanci.
"Slovenski politiki in del v mrežo povezanih podjetnikov je prodajal mit o državnih, nacionalnih bankah kot nekem državotvornem in splošnem državnem interesu. V resnici pa so jih izkoristili kot samopostrežbo in uničili vodilne banke, zlomili hrbtenico lastnega bančnega sistema," izpostavlja komentator.
Ocenjuje, da razprodaja slovenskega premoženja, bank in podjetij šele sledi ter da bodo premoženje prodali veliko ceneje, kot bi ga bilo možno v prvi polovici prejšnjega desetletja.
"Gre za dobro sporočilo tistim, ki na Hrvaškem še zmeraj govorijo o potrebi po velikih in zelo pomembnih državnih bankah," sklene komentator.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke