V poslanski razpravi, ki je bila v četrtek, so se koalicijski poslanci izrekli proti priporočilom, v opoziciji pa so stanje zdravstva ocenili kot kritično.
Poslanci SDS so v priporočilih opozorili na korupcijo v zdravstvu, problem kadrovanja v javnih zdravstvenih zavodih, na neizpolnitev obljub v zvezi z reformo zdravstvene zakonodaje, na problem dolgih čakalnih dob in zadolževanje javnih zdravstvenih zavodov. V enem od priporočil je bil predlog premierju Miru Cerarju, naj odstavi odgovorne, ki niso preprečili koruptivnih in kaznivih dejanj pri nabavah v zdravstvu.
Jelka Godec (SDS) je v razpravi poudarila, da si državljani ne zaslužijo zdravstvenega sistema, ki omogoča oz. dovoljuje vedno večje razraščanje korupcije, medtem ko ministrstvo za zdravje ne izvede nobenih konkretnih ukrepov za njeno zajezitev. Po besedah poslanke vlada kljub zavezam v koalicijski pogodbi, ki govorijo o ničelni toleranci do korupcije, ni naredila ničesar, da bi vsaj zmanjšala koruptivna dejanja.
Proti priporočilom SDS so se izrekli v koaliciji, pri tem pa izpostavili stališče zakonodajno-pravne službe (ZPS). Parlamentarna ZPS je ocenila, da priporočila niso skladna z ustavo in poslovnikom DZ v zvezi z delitvijo oblasti, saj vsebinsko predlagajo ugotavljanje odgovornosti ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc, čemur pa je namenjen institut interpelacije.
Proti priporočilom se je izrekla tudi vlada in zavrnila očitke na račun Kolar Celarčeve. Vlada se ni strinjala z oceno, da ministrica podcenjuje razmere v zdravstvu in ravna neustrezno. Na ministrstvu pa so poudarili, da sprejemajo ukrepe in aktivnosti, ki bodo dolgoročno zagotovili pogoje za transparentno, učinkovito in kakovostno delovanje zdravstvenega sistema.
Sicer je že odbor DZ za zdravstvo sklenil, da priporočila niso primerna za nadaljnjo obravnavo.