Revija Reporter
Slovenija

Virantovi gredo v koalicijo z Bratuškovo

STA

13. mar. 2013 16:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Državljanska lista se je na današnji seji sveta odločila za vstop v vladno koalicijo Alenke Bratušek, je povedal predsednik te stranke Gregor Virant. Kot je pojasnil, so se tako odločili, ker so prepričani, da je treba "zavihati rokave in začeti delati". Za vstop v vlado je bilo 13 članov sveta, šest jih je bilo proti, trije pa so bili vzdržani.

Virant je opozoril, da se že dva meseca ukvarjajo s politično krizo v državi, zdaj pa je čas, da začnejo delati. Seja sveta sicer še poteka.

DL se je za vstop v vlado odločila kot zadnja od skorajšnjih koalicijskih partneric. Stranke PS, SD, DL in DeSUS bodo sicer še nocoj, predvidoma okoli 23. ure v državnem zboru podpisale koalicijsko pogodbo. Mandatarka Alenka Bratušek mora najkasneje v četrtek v DZ predložiti listo kandidatov za ministre, o katerih utegnejo poslanci odločati že čez teden dni.

Kandidatov za ministre iz vrst DL Virant še ni razkrival. Kot je dejal, je tudi to v glavnem dorečeno, ampak razpravo sedaj na seji nadaljujejo. Neuradno pa naj bi bil kandidat za ministra za infrastrukturo in prostor on sam, za ministra za notranje zadeve in javno upravo Andrejka Grlić, za pravosodnega ministra pa Senko Pličanič.

Virant je zagotovil, da ima stranka vse informacije v zvezi s potencialnimi kandidati tudi za finančnega ministra. Ta kandidat namreč javnosti še ni znan. Kandidatov za ministre sicer danes ne namerava razkriti niti mandatarka, ampak bo s tem, kot je dejala, počakala do vložitve liste v DZ.

Po Virantovih besedah je ključno, da njihova odločitev izhaja iz zaupanja v mandatarko. Ena večjih težav v državi je namreč, kot pravi, nezaupanje. "Drug drugemu ne zaupamo. Stranke drugim strankam, državljani državi, inštitucijam in sodiščem. DL pa želi izhajati iz zaupanja," je pojasnil Virant.

V pogajalskem procesu za vstop v vlado se je po njegovem mnenju zgradilo zaupanje do mandatarke. Prepričani so, da prihajajoča vlada lahko dobro opravlja svoje delo.

Glasovanje na seji sveta sicer kaže, da stranka vendarle ni bila tako enotna glede vstopa v vlado. V zadnjem času je svoje pomisleke izrazil zlasti podpredsednik DL Janez Šušteršič, ki je tudi večkrat že pojasnil, da je od razprave in argumentov odvisna njegova nadaljnja vloga v stranki.

Šušteršič izjave še ni dal, Virant pa njegove odločitve ni želel pojasnjevati. Dejal pa je, da si v DL zelo želijo, da bi Šušteršič ostal v stranki, tudi na mestu podpredsednika. Želijo si tudi, da bi sodeloval pri delu nove vlade, saj bodo "njegove sposobnosti, znanje in vse, kar ve, še kako potrebne državi v prihodnjih mesecih".

Po Virantovih besedah sicer DL z vstopom v vlado do neke mere opravlja nalogo, ki so si jo zadali, to je očiščenje političnega prostora. Narejen je prvi korak, pravi. Janez Janša bo ostal v opoziciji, Zoran Janković ne bo več predsednik PS, z njim tudi DL ničesar ne podpisuje, je pojasnil Virant. Končno prečiščenje političnega prostora pa se bo po njegovih besedah zgodilo na volitvah.

Še vedno vztraja, zagotavlja, da morata Janša in Janković zaradi poročila protikorupcijske komisije odstopiti z vseh javnih funkcij. Vendar Virant poudarja, da je DL vstopila v koalicijo s PS zato, ker Janković ne bo več predsednik PS, na lokalni ravni pa bodo vztrajali, da Janković odstopi kot ljubljanski župan.

Virant pozval k vstopu v koalicijo

Predsednik DL Gregor Virant je na seji sveta stranke že predlagal vstop v vlado mandatarke Alenke Bratušek, je ob robu seje pojasnil svetovalec poslanske skupine DL Miran Starič. Na seji, ki sicer še poteka, so pogajalci predstavili doseženo na koalicijskih usklajevanjih, trenutno pa teče še razprava članov sveta, ki ji bo sledilo glasovanje.

Člani sveta pred sejo izjav niso dajali, so pa nekateri predstavniki DL že pred tem napovedali, da bodo vstop v vlado podprli. Tako je vse bolj verjetno, da se bo vladi pridružila tudi DL, ki v njej neuradno računa na ministrstvo za infrastrukturo in prostor, ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo ter ministrstvo za pravosodje.

Virant naj bi prevzel ministrstvo za infrastrukturo in prostor, ministrstvo za pravosodje Senko Pličanič, ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo pa glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić.

Glas za vstop v vlado je v sredo že napovedal vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj, hkrati pa meni, da bodo poslanci glasovali enotno. Podpredsednik stranke Janez Šušteršič medtem še vedno meni, da je premalo razumevanja za pomembne projekte z njegovega področja, torej za slabo banko, državni holding in privatizacijo. Pred današnjo sejo sveta pa je na vprašanje, ali dopušča možnost, da bi si premislil, odgovoril, da je to odvisno od argumentov. Na seji predstavlja svoja stališča, od razprave in argumentov na seji pa je odvisno, kakšna bo njegova nadaljnja vloga v stranki, je že večkrat povedal Šušteršič.

Danes je tako pričakovati, da se bo izkristaliziral notranji položaj v stranki, ki naj bi želela v prihodnje pred javnostjo govoriti enotnejši jezik. V zadnjem času je bilo namreč zaznati neenotnost v stranki, še zlasti sta se v stališčih razhajala predsednik Virant in podpredsednik Šušteršič. Ta sicer v minulih dneh ni konkretno povedal, ali bo v primeru vstopa v vlado zapustil DL oz. tega vprašanja ni komentiral.

Današnja odločitev DL bo za nastajajočo levosredinsko koalicijo ena ključnih. Od tega je namreč odvisno, ali bo Slovenija dobila večinsko vlado, ali pa bodo PS, SD in DeSUS poskušale oblikovati manjšinsko vlado.

Zadnjo besedo bo zvečer rekel svet PS, v tej največji parlamentarni stranki pa so sicer za nocoj že napovedali podpis koalicijske pogodbe.

Mandatarka Bratuškova mora do četrtka v DZ vložiti listo ministrov, ki pa naj še ne bi bila povsem dokončna. A sklepati gre, da so potencialni koalicijski partnerji načeloma usklajeni in bodo imena tekom dne tudi dokončno dorekli.

Največ težav naj bi imela z iskanjem ministra za finance. Po poročanju nekaterih medijev naj bi zato ta resor začasno prevzela kar sama.

DeSUS za zunanjega ministra predlaga svojega predsednika Karla Erjavca, za ministra za zdravje pa podpredsednika Tomaža Gantarja. SD bo za ministra za izobraževanje, znanost in šport predlagala Jerneja Pikala, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naj bi postala Anja Kopač Mrak, kandidat za kmetijskega ministra pa naj bi bil Dejan Židan.

Še največja neznanka ostajajo kandidati PS za ministre.