krokar Svet24.si

Morilski krokarji jima koljejo gosi in teleta, ...

trump-with-sons Svet24.si

Trump nima dovolj denarja

1680173506-fgrsghes-45-1680173482221 Necenzurirano

Nova afera na UKC: to je podjetje, ki naj bi mu ...

damjanic setinc pasek Reporter.si

Strokovni sodelavci poslanke Mojce Šetinc Pašek:...

nika prevc Ekipa24.si

Poglejte to! Kako se je kalil veliki kristalni ...

Thomas naj bi vedel preveč Odkrito.si

Je pokojni Kingston vedel, kaj je narobe s Kate?

doncic Ekipa24.si

Uau! To je ta nora Dončićeva trojka, ki je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Boštjan M. Turk na bizarnem referendumskem soočenju kršil etični kodeks in ravnal v nasprotju s temeljnimi vrednotami Univerze v Ljubljani

Deli na:
Boštjan M. Turk na bizarnem referendumskem soočenju kršil etični kodeks in ravnal v nasprotju s temeljnimi vrednotami Univerze v Ljubljani

Dr. Boštjan M. Turk, izredni profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani - Foto: Primož Lavre

Na Univerzi v Ljubljani se ograjujejo od izjav dr. Boštjana M. Turka, izrednega profesorja na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, ki je, kot pravijo, v oddaji pred referendumom o vladi ravnal v nasprotju s temeljnimi vrednotami univerze in kršil etični kodeks njenih učiteljev in študentov.

Kot je znano, je dr. Turk nastopal na več soočenjih pred trojnim referendumom kot predstavnik Nove ljudske stranke Slovenije – Liste Franca Kanglerja. V oddaji 24. novembra pa je med drugim ministra za delo in socialo Luka Meseca, predstavnika stranke Levica, ošabno napadel, da je »univerzitetni profesor in evropski akademik, član nekaj evropskih akademij«, ter ga vprašal: »Kdo pa ste vi?«

Poleg tega se je norčeval iz podnebnih sprememb ter zagovarjal stvari, ki nimajo nobene zveze z znanostjo.

Zanikanje podnebnih sprememb na TVS: Zunaj je sneg, vi pa razlagate o segrevanju 

Turk je nastopil tudi v posebni oddaji Referendumska nedelja takoj po zaprtju volišč 27. novembra, kjer ga je voditeljica Vida Petrovčič predstavila kot političnega analitika in univerzitetnega profesorja, čeprav je na soočenjih nastopal kot predstavnik Kanglerjeve stranke.

Kljub temu, da dr. Turk v oddaji ni nastopal v vlogi predstavnika univerze, je ravnal v nasprotju s temeljnimi vrednotami Univerze v Ljubljani ter kršil etični kodeks učiteljev in študentov Univerze v Ljubljani.

»Vrednote Univerze v Ljubljani temeljijo na načelih humanizma in avtonomije univerze, svobode znanstvenega in umetniškega ustvarjanja ter poučevanja, zaposleni pa morajo, tako pri svojem delu kot zunaj univerzitetnega okolja, spoštovati načela stroke in znanstvene poštenosti ter upoštevati etični kodeks učiteljev in študentov Univerze v Ljubljani. Od zaposlenih pričakujemo, da v svojih javnih nastopih predstavljajo znanstveno argumentirana in preverjena dejstva, kot tudi, da komunicirajo na spoštljiv, nediskriminatoren, nežaljiv način, ki ne krni ugleda univerze,« odgovarja Nina Narat Meden, predstojnica oddelka za komuniciranje v kabinetu rektorja Univerze v Ljubljani.

»Na Univerzi v Ljubljani se zato distanciramo od izjav dr. Boštjana M. Turka, izrednega profesorja na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, na TVS v oddaji o referendumu o vladi dne 24. novembra 2022. Kljub temu, da dr. Turk v oddaji ni nastopal v vlogi predstavnika univerze, je ravnal v nasprotju s temeljnimi vrednotami Univerze v Ljubljani ter kršil etični kodeks učiteljev in študentov Univerze v Ljubljani.«

Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona - Bizarno soočenje na TV Slovenija

V pojasnilo so nam posredovali izvlečke Etičnega kodeksa učiteljev in študentov Univerze v Ljubljani.

»Učitelji, raziskovalci in študentje izražajo svojo pripadnost poslanstvu univerze s polnim in doslednim izvrševanjem svojih pedagoških in raziskovalnih obveznosti, odgovornim sodelovanjem v univerzitetnih organih in ravnanjem v skladu s temeljnimi vrednotami univerze zunaj univerzitetnega okolja.«

»Pripadnost univerzi se kaže v celovitem prizadevanju za ohranjanje in dviganje njenega ugleda ter vrednot z delom na pedagoškem, raziskovalnem ter umetniškem področju, kot tudi pri nastopanju zunaj univerze.«

»Učitelji, drugi delavci univerze ter študentje udejanjajo vrednote univerze in etična pravila ravnanja, ki so zapisana v tem kodeksu, tudi pri svojem nastopanju in ravnanju zunaj univerze in v javnosti. Kot zasebniki se lahko svobodno vključujejo v dejavnosti političnih strank, poklicnih in interesnih združenj, verskih skupnosti in drugih oblik civilne družbe ter v lastnem imenu javno izražajo svoja mnenja. Pri nastopanju upoštevajo morebitno nasprotje interesov, tako da njihova dejavnost ne ogroža dela na univerzi. Učitelji, raziskovalci in sodelavci, ki kot strokovnjaki in v skladu z akademskimi standardi analizirajo politično dogajanje v družbi, lahko svoja dognanja predstavljajo javno in v okviru pedagoškega procesa.«