Revija Reporter
Slovenija

Do 3. maja bo treba vložiti kandidature za parlamentarne volitve

STA

15. apr. 2018 6:00

Deli na:

Potem ko bodo v ponedeljek začeli teči roki za izvedbo volilnih opravil, bodo volivci že imeli priložnost izraziti podporo posameznim kandidatom, mogoče pa bo tudi že vlaganje kandidatur. Te bo mogoče vložiti do 3. maja, ko bo stekla tudi uradna volilna kampanja.

Predsednik republike Borut Pahor je namreč za dan razpisa predčasnih parlamentarnih volitev določil ponedeljek, 16. april, kar pomeni, da bodo tedaj že začeli teči roki za izvedbo volilnih opravil. Politične stranke in volivci bodo lahko začeli z določanjem kandidatnih list.

Obrazce podpore kandidatnim listam bo mogoče podpisovati do 3. maja, ko se izteče tudi rok za vložitev kandidatnih list na volilne komisije volilne enote. Na tokratnih volitvah bo namreč veljala lani sprejeta novost, s katero je DZ nekoliko spremenil rok za vlaganje kandidatur, in sicer namesto 25. dan pred glasovanjem najpozneje 30 dni pred volilno nedeljo.

Kandidati za poslance so z vložitvijo kandidature hkrati dolžni sporočiti tudi organizatorja volilne kampanje in podatke o odprtju posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo.

Tiste stranke in liste, ki bodo želele vstopiti v kampanjo, morajo namreč 45 dni pred volitvami odpreti posebne transakcijske račune, na katerih bodo morale zbrati sredstva in z njih poravnati vse stroške kampanje.

Ko bodo kandidatne liste vložene, bodo volilne komisije volilnih enot sestavile seznam potrjenih list kandidatov v volilni enoti po vrstnem redu, ki se določi z žrebom, in sezname kandidatov, o katerih se glasuje v posameznih volilnih okrajih.

Čeprav se zdi, da je predvolilna kampanja že v polnem teku, pa se bo uradno začela 3. maja. Zaključiti se bo morala najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja, ko bo nastopil volilni molk.

Glasovanje na volitvah bo torej v nedeljo, 3. junija, volivci pa bodo svoj glas lahko oddali tudi predčasno. Predčasno glasovanje bo potekalo na sedežih okrajnih volilnih komisij med 29. in 31. majem.

Dan po glasovanju bodo glasovnicam prišteli še tiste, ki bodo prispele po pošti iz Slovenije, teden dni zatem pa še glasovnice iz tujine.

Po volitvah se bo najpozneje v 20 dneh na ustanovni seji sestal novoizvoljeni sklic DZ, dotlej pa bo še vedno trajal mandat aktualnega sklica. Po konstituiranju državnega zbora bodo stekli postopki za oblikovanje nove vlade.