Direktorji bolnišnic zavračajo odgovornost za nastale razmere v zdravstvu
2. apr. 2014 13:55 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Direktorji slovenskih bolnišnic opozarjajo, da ne morejo biti odgovorni za neustrezno ureditev zdravstvenega sistema, sistemsko korupcijo v zdravstvu in nestabilno finančno situacijo. Menijo tudi, da je bilo njihovo delo lani dobro in uspešno, saj so navkljub oteženim finančnim razmeram še uspeli ohraniti doseženi nivo zdravstvene oskrbe bolnikov.
V Združenju direktorjev slovenskih bolnišnic namreč ostro obsojajo posplošene negativne ocene in zahteve po odstopih direktorjev bolnišnic zaradi odklonov v zdravstvenem sistemu, ki pa so največkrat posledica sistemskih anomalij in na katere nimajo vpliva.
Razumejo jih kot odvračanje pozornosti od resničnih problemov slovenskega zdravstva, hkrati pa takšno komuniciranje pomeni dodatno vnašanje nemira med bolnike in njihove svojce ter povečevanje nezaupanja v slovenski zdravstveni sistem, so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot opozarjajo, so se finančna sredstva v zdravstvenem sistemu v zadnjih letih zmanjšala za več kot 400 milijonov evrov na letni ravni. "Pa vendarle smo direktorji uspeli z ukrepi in organizacijo dela racionalizirati poslovanje do te mere, da zdravstveni sistem do tega trenutka še vedno uspešno deluje," pišejo.
Navajajo tudi, da kljub zmanjševanju obsega financiranja bolnišnice leto za letom presegajo obseg programa, ki ga plačuje Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Zaradi tega je bilo naraščanje izgub pri izvajalcih zdravstvenih storitev hitrejše.
To je pripeljalo bolnišnice v položaj, ko ne zmorejo več zagotavljati normalnega delovanja. "Zmanjkuje sredstev za prepotrebno nadomeščanje medicinske opreme, za optimalno vzdrževanje logističnih sistemov, informatike, okrnjen je razvoj medicinske stroke," opozarjajo. Kritično je postalo tudi zagotavljanje kadra vseh poklicnih skupin.
Nelikvidnost se odraža v grožnjah dobaviteljev, da bodo zaustavili dobave zdravil in zdravstvenega materiala. Vse to prinaša v zdravstveni sistem velika tveganja, navajajo direktorji in dodajajo, da vzroki za takšno stanje prihajajo iz sistemskega okolja - zakonodaje, na katero direktorji nimajo vpliva.
Direktorji ves čas opozarjajo, da je znotraj zdravstvenega sistema veliko sistemskih neracionalnosti. Za neustrezno ureditev zdravstvenega sistema, nastajajočo oz. sistemsko korupcijo v zdravstvu in nestabilno finančno situacijo znotraj zdravstvene blagajne pa, kot poudarjajo, ne morejo biti odgovorni. "Kaj pa odgovornost drugih, ki niso opravili svoje naloge pravočasno in tako, kot bi bilo treba," se sprašujejo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke