Revija Reporter
Slovenija

Analitik: Očitno ljudje, ki rušijo Pivčevo, nimajo želodca, da bi jo zrušili, in upajo, da bo šla sama

STA

26. avg. 2020 6:00

Deli na:

Aleksandra Pivec

Bobo

Politična analitika Rok Čakš in Aljaž Pengov Bitenc se po seji sveta DeSUS, ki je predsednici Aleksandri Pivec izglasoval nezaupnico, strinjata, da je stranka močno oslabljena. Naliti si morajo čistega vina in ugotoviti, kaj hočejo, je dejal Pengov Bitenc. Po mnenju Čakša bo moral dilemo razrešiti predvsem kongres: s kom, če ne s Pivčevo, naprej.

Čakš je po včerajšnji seji sveta stranke DeSUS, na kateri so s 33 glasovi za in 19 proti izglasovali nezaupnico Pivčevi, pred obravnavo predloga o njeni razrešitvi pa sejo prekinili, za STA ocenil, da sta si obe strani nekoliko bližje kot pred sejo, s čimer da je tudi "bolj verjeten sporazumen način 'ločitve', ki se zdi neizbežna". "Vprašanje je le, koliko umazanega perila bodo do takrat v DeSUS še oprali v javnosti," je dodal.

Po Čakševem mnenju je bilo včeraj na obeh sprtih straneh "zaznati zavedanje, da je z javnim obračunavanjem v korist stranke in njih samim nujno treba končati ter da se o pogojih razhoda vendarle odslej pogovarjajo znotraj strankinih zidov". "V tem smislu so si prepotreben čas kupili na obeh sprtih straneh," je ocenil.

Pengov Bitenc pa meni, da gre ta zgodba v DeSUS na škodo obeh strani, z včerajšnjo odločitvijo si je Pivčeva pridobila nekoliko podaljšane življenjske dobe, vendar je vprašanje, ali bo to kaj zaleglo. To, da bodo dileme v stranki razreševali v prihodnje, po njegovih besedah nakazuje, da sta predsednik sveta Tomaž Gantar in vodja poslanske skupine Franc Jurša "blefirala in nista imela v roki kart ali pa si nista upala odkartati". "Očitno ljudje, ki rušijo Pivčevo, nimajo želodca, da bi jo zrušili, in še vedno upajo, da bo spregledala, šla sama in jim prihranila mazanje rok," je dejal. Po njegovem mnenju v majhni stranki ni veliko ljudi, ki bi bili pripravljeni opraviti umazano delo.

Kot je ocenil Pengov Bitenc, je prav, da se v stranki pogovorijo, si nalijejo čistega vina in ugotovijo, kaj so in kaj hočejo. To se mu zdi ključna dilema, pri čemer je opozoril, da ni nujno, da je to, kar si želita Gantar in Jurša, isto. "Verjetno bi se na kongresu pokazale razpoke tudi v tem taboru koalicije proti Pivčevi in se želijo ti akterji verjetno temu izogniti. Toda zdaj so na točki, ko se verjetno temu ne bodo mogli več izogniti, ampak bodo morali dati karte na mizo," je dodal.

Tudi Čakš meni, da je stranka "pred hudo dilemo, ki jo bo moral razrešiti predvsem kongres: če ne z Aleksandro Pivec, s kom po njej naprej". "Ob Tomažu Gantarju izdelanega obraza s predsedniškim dometom nimajo na obzorju, za izgraditev novega pa je potreben čas, ki ga lahko kupijo le z obstankom znotraj Janševe koalicije," je prepričan. Zato je po njegovih besedah pričakovati, da razprtije v DeSUS vlade ne bodo zamajale, DeSUS pa se bo dolgoročno reševal z vsebinskimi koalicijskimi projekti, pomembnimi za njihovo upokojensko bazo, ki so jim na dosegu roke. "Vsaka druga odločitev, ki bi vodila v politično nestabilnost in predčasne volitve, bi bila za stranko v takšnem stanju samomorilska," meni.

Tudi Pengov Bitenc naslednika Pivčeve ta hip ne vidi in ni prepričan, da so o njem v DeSUS razmišljali. Če sta do včeraj Gantar in Jurša še veljala kot morebitna bodoča voditelja stranke, je bil včerajšnji razvoj dogodkov za oba hendikep, "ker očitno nimata žara borbe, da bi šla do konca". Glede na kadrovski manko v njihovem bazenu in javnomnenjske ankete kratkoročno ne vidi svetle prihodnosti za DeSUS.

Pivčeva je v izjavi za medije neposredno po prekinjeni seji že nakazala svojo najverjetnejšo bodočo karierno pot. Ta očitno, ne glede na razplet v DeSUS, ostaja v politiki, ali tudi na mestu ministrice za kmetijstvo, pa je stvar pogajanj o pogojih odhoda, meni Čakš. Prepričan pa je, da "nedvomno ne bomo videli razkola v smislu vzpostavljanja dveh upokojenskih strank, temveč precej verjetneje pridružitev Pivčeve in njenih podpornikov kateri drugi stranki". Bolj ali manj neposredno se po njegovih navedbah ponujata že dve: SAB in predvsem SLS, "kamor Pivčeva po profesiji in podpori, ki jo, glede na javna podporna pisma iz kmečko-vinogradniških krogov uživa, morda celo bolj sodi".

Pengov Bitenc pa meni, da se bo zgodba Pivčeve po razpletu v DeSUS zaključila, možnosti za ustanovitev lastne stranke ne vidi. "Eni politiki so kot planeti, se vrtijo počasi in v svoji orbiti, eni pa kot meteoriti, ki zasvetijo na hitro in potem tudi izgorijo," je bil slikovit. Glede na njene izjave, da želi ostati v politiki, in na njeno ravnanje v zadnjem mesecu ali dveh Pengov Bitenc ugiba, da bi lahko bilo njeno mesto v SDS, a opozarja, da v SDS "ne prideš kar tako". "Ona kamorkoli gre, ničesar ne prinese. Ona je ta hip koristna zgolj sama sebi in političnim nasprotnikom, ker vnaša razdor v DeSUS," je še dodal.