Deset let od smrti Jožeta Pučnika
10. jan. 2013 12:23 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V soboto bo minilo deset let od smrti Jožeta Pučnika. Po oceni nekdanjega Pučnikovega sodelavca, danes evropskega poslanca Milana Zvera, je Pučnik največji slovenski politik sodobne Slovenije in eden izmed najpomembnejših Slovencev nasploh. Kot veliko, celo dominantno vlogo Pučnika pri osamosvajanju ocenjuje tudi Miran Potrč.
Pučnik se je rodil 9. marca 1932 v Črešnjevcu pri Slovenski Bistrici. Leta 1958 je diplomiral na ljubljanski Filozofski fakulteti. Zaradi kritičnih člankov o takratnem političnem sistemu v Reviji 57 je bil leta 1958 aretiran in obsojen na devet let zapora. Pogojno izpuščen je bil po petih letih.
Vključil se je v delo pri reviji Perspektive, kjer je objavil nekaj člankov, zaradi katerih so ga znova aretirali. Po dveh letih zapora je leta 1966 odšel v Nemčijo. Ker je potreboval potrdilo o diplomi, je Univerzo v Ljubljani zaprosil za potrdilo o diplomi, vendar ga je univerza odposlala šele čez deset let, kar je rektor univerze Stane Pejovnik lani označil kot "veliko napako". Ker ni dobil potrdila, se je v Nemčiji še enkrat vpisal na univerzo in študij leta 1971 končal z doktoratom.
V času demokratičnega vrenja v nekdanji SFRJ se je vrnil v Slovenijo in aktivno sodeloval pri osamosvojitvi. Leta 1987 je bil eden od avtorjev znamenite 57. številke Nove revije. Postal je tudi predsednik Demokratične opozicije Slovenije (Demos), ki je izpeljala proces slovenske osamosvojitve.
Po oceni Zvera, ki je delal v Pučnikovem kabinetu, ko je bil ta podpredsednik vlade, je bil Pučnik v času osamosvajanja pomemben zato, ker je znal dobro oceniti položaj in ker je videl nekoliko dlje. Bil je ob pravem času na pravem mestu, za kar smo mu Slovenci lahko hvaležni, pravi Zver.
Slovenci Pučnika po Zverovih besedah za časa njegovega življenja niso imeli priložnosti spoznati v celoti. "Bil je odprt, prijazen, toleranten in te je spustil k sebi, medtem ko je bila njegova medijska konstrukcija povsem drugačna, kot da je hladen in nedostopen. Zato bo treba Pučnikovo življenje in delo v prihodnosti še bolj temeljito proučiti," pravi.
Po oceni Potrča, ki je bil v času osamosvojitvenih procesov predsednik slovenske skupščine, pozneje pa poslanec, je Pučnik svojo najpomembnejšo vlogo v času osamosvajanja odigral kot predsednik Demosa ter v okviru svojih in Demosovih prizadevanj za osamosvojitev Slovenije: "Pri tem je bila njegova vloga velika, da ne rečem dominantna. Tu ni nobenega dvoma."
Pučnik je v času, ko so se pripravljale odločitve, povezane z osamosvojitvijo, po Potrčevih besedah deloval izrazito "pozitivno, pa tudi pozneje je iskal kompromise". "O preteklosti pa je imel zelo izdelana, kritična, stališča," je dodal.
Od leta 1989 do 1993 je bil Pučnik predsednik SDSS (zdaj SDS). Leta 1990 je bil kandidat Demosa na volitvah za predsednika republike. Leta 1992 je bil podpredsednik vlade RS, na volitvah 1992 pa izvoljen za poslanca DZ. Leta 1997 se je umaknil iz aktivne politike. Deset let pozneje je vlada Janeza Janše po njem poimenovala dotedanje letališče Brnik.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke