Revija Reporter
Slovenija

Brščič: Ekonomski program nove koalicije kar kliče po prihodu trojke

16. mar. 2013 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ob uresničitvi programa nove vlade bo morala Slovenija še to jesen razglasiti bankrot in zaprositi za evropsko pomoč, svari Bernard Brščič z Inštituta dr. Jožeta Pučnika.

Osnutek programa, ki ga je v prejšnjem tednu predstavila mandatarka Alenka Bratušek, je nedefiniran, njegovi cilji pa kontradiktorni. Trdim, da bo izvrševanje programa državo že letos popeljalo v javnofinančni zlom in zaprosilo za pomoč ESM in MDS. Program sicer omenja javnofinančno konsolidacijo, a predvideni ukrepi vodijo v nasprotno smer. Napovedi o krepitvi javnega sektorja, višjih pokojninah, preklicu zakona o uravnoteženju javnih financ, ustanavljanju novega ministrstva in več drugih institucij peljejo v dekonsolidacijo javnih financ, višanje proračunskega primanjkljaja in javnega dolga.

Program govori o višjih davkih, najverjetneje sta mišljena višja DDV in davek od dohodka pravnih oseb. A to še zdaleč ne bo dovolj za zadostitev velikim apetitom tranzicijske levice po večji javni porabi. Ta je že zdaj z 51 odstotki BDP ekscesna in bistveno presega raven javne porabe v primerljivo razvitih evropskih državah. Zviševanje davkov v tako zagatnih ekonomskih razmerah bi morala biti anatema. Davki so v Sloveniji simptom, bolezen je previsoka javna poraba. Zvišanje DDV bo zavrlo zasebno potrošnjo, večji davek od dohodka pravnih oseb pa bo zmanjšal investicijsko dejavnost in poslabšal že tako omejeno privlačnost našega poslovnega okolja za tuje neposredne naložbe.

Nova vlada pomeni vrnitev v preteklost, vrnitev razbrzdane fiskalne politike Franca Križaniča, ki je državo v letu 2012 pripeljala na rob bankrota. Predvidevam, da bo proračunski primanjkljaj pognala v višine, ne bi me čudilo, če bi zopet presegel dve milijardi evrov oziroma šest odstotkov BDP kot v obdobju 2008–11. Skrb zbuja tudi zaviranje projekta slabe banke in Slovenskega državnega holdinga. Prepričan sem, da bo nova koalicija naredila vse, da se ne bo kazensko preganjalo tovarišev, krivcev za pojavnost političnih kreditov in sistemsko korupcijo v državnih bankah. Tudi proces privatizacije se bo ustavil.

Pri vsem tem vidim samo eno pozitivno plat: Slovenija nima več toliko možnosti, da bi bolj dolgo prenašala posiljevanje s takšno ekonomsko politiko. Narava ne prenese skokov, k sreči poleg fizikalnih omejitev obstajajo tudi ekonomske omejitve. Spoznati bomo morali, da lahko porabimo toliko, kot ustvarimo in da ne moremo z javnim dolgom čezmerno obremenjevati naših otrok. Ob uresničitvi programa nove vlade bo morala Slovenija še to jesen razglasiti bankrot in zaprositi za evropsko pomoč. Takrat bomo Slovenci občutili, kaj je pravo varčevanje, ki ga očitajo Janševi vladi.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE