Revija Reporter
Slovenija

Delijo se ministrstva: Erjavcu zunanje zadeve, Židanu kmetijstvo...

STA

25. avg. 2014 10:07 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

SMC, DeSUS in SD so o vsebinskem delu koalicijskega sporazuma praktično usklajene, počasi pa se izrisuje tudi podoba nove ministrske ekipe. Znanih je vse več kandidatov, pri čemer neznanka ostaja zlasti večina imen, ki jih bo ponudila največja parlamentarna stranka. Potencialni partnerji naj bi razdelitev resorjev dokončno dorekli ta teden.

Novoizvoljene poslance danes čaka odločanje o predlogu kandidature predsednika SMC Mira Cerarja za mandatarja. Presenečenj ni pričakovati, saj ima zagotovljeno zadostno podporo, zato se pozornost usmerja v kadrovski razrez prihodnje vlade.

Mandatar mora kandidate za ministrske položaje predlagati v 15 dneh po izvolitvi. Ministrstev bo predvidoma 15, pri čemer naj bi jih SMC pripadlo osem, DeSUS štiri in SD tri. Kolegij DZ bo o sklicu izredne seje, na kateri bi obravnavali potrebne spremembe zakona o vladi, razpravljal v torek. Izredna seja DZ je predvidena za četrtek.

Pred začetkom današnje izredne seje pa je pred novinarje stopil prvak DeSUS Karl Erjavec in pojasnil, da je razdelitev resorjev stvar pogovorov v tem tednu. Do konca tedna bo predvidoma jasno tudi, kateri resorji bodo pripadli kateri stranki.

Po njegovih besedah bo DeSUS res imela štiri ministre, pa tudi državnega sekretarja, ki bo vodil prihodnji urad za medgeneracijsko solidarnost. Znano je, da bosta zunanje ministrstvo, ki ga že v tem mandatu vodi Erjavec, ter urad za Slovence v zamejstvu in po svetu pod trenutnim vodstvom Gorazda Žmavca tudi tokrat pripadla DeSUS. V igri so še kulturni, okoljski ter infrastrukturni resor.

Erjavec je danes tudi uradno potrdil, da so med kandidati za ministre iz kvote DeSUS imena, ki že krožijo v javnosti: poleg Erjavca in Žmavca še poslanca Julijana Bizjak Mlakar ter Tomaž Gantar. Odločitve bosta po njegovih besedah sprejemala izvršni odbor in svet stranke, a neuradno naj bi Gantar prevzel ministrstvo za okolje in prostor, Bizjak Mlakarjeva pa ministrstvo za kulturo.

V SD so striktno vztrajali le pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga trenutno vodi Anja Kopač Mrak iz vrst te stranke, in ta resor tudi dobili. Predsedujoči SD Dejan Židan bo zelo verjetno ostal minister za kmetijstvo. Tretji resor je še pod vprašajem, v igri naj bi bila šolski, zlasti pa obrambni. Poslanec SD Janko Veber je za STA danes potrdil, da je med kandidati za prihodnjega obrambnega ministra.

Tudi po Židanovem mnenju bodo kadre uskladili ali konec tega ali v prvi polovici naslednjega tedna. "Morda bodo imena taka, kot jih pričakujete, morda pa tudi kakšna drugačna," je dejal.

Najmanj je znano glede osmerice kandidatov za ministrska mesta, ki naj bi pripadla SMC. Jasno je le, da je v kandidaturo za finančnega ministra že privolil ekonomist Dušan Mramor. Uradnih informacij o ostalih resorjih, ki bi pripadli največji parlamentarni stranki, ni, se je pa kot kandidatko za ministrico za zdravje omenjalo nekdanjo državno sekretarko na finančnem ministrstvu Milojko Kolar. Kandidat za notranjega ministra bo zelo verjetno poslanec SMC in strokovnjak na področju varnostnih ved Bojan Dobovšek.

SMC se medtem sooča tudi z medijskimi poročanji o generalnem sekretarju stranke Eriku Kopaču in Saši Kešeljeviću, ki je za SMC pisal gospodarski program, da naj bi se dogajale nepravilnosti v času, ko sta Kopač in Kešeljević kot nadzornika podjetja Infond Holding 3 sodelovala pri menedžerskem prevzemu podjetja Iskra Avtoelektrika, za katerim je stal poslovnež Marijan Groff. A iz SMC so že v nedeljo zvečer sporočili, da oba omenjena uživata polno zaupanje tako stranke kot njenega predsednika.

Erjavec je danes v zvezi s tem dejal, da nove stranke hitro nastajajo in tako tudi na hitro pridejo ljudje, ki nimajo vedno "vse čisto za nazaj ali imajo določene grehe". To izkušnjo so imeli tudi v DeSUS, je povedal. Po njegovem bo moral Cerar rešiti to zadevo.

Novinarje je zanimalo tudi, ali Erjavec obžaluje, da nimajo mesta predsednika DZ, ki tradicionalno pripada drugi največji koalicijski stranki. Kot je poudaril Erjavec, so si v usklajevanjih priborili dodatnih 40 milijonov evrov leto za regres upokojencem, zato pravi, da je zanje pomembno to, saj "kaj ti pomaga predsednik DZ brez regresa".

Potencialne partnerice v tem tednu čaka še piljenje podrobnosti koalicijskega sporazuma po poglavjih, za danes pa usklajevanja niso predvidena.

Se bo pa popoldne sestalo vodstvo ZaAB in razpravljalo o aktualnih političnih dogajanjih. SMC se je namreč nedavno odločila, da te stranke ne povabi v koalicijo, zaradi česar so v vrhu ZaAB razočarani. Pri odločitvi je SMC izpostavila zelo vprašljiv postopek izbire kandidatov za evropskega komisarja, med katerimi je premierka v odhodu in predsednica ZaAB Alenka Bratušek. Cerar je že minuli teden pojasnil, da bo v primeru izvolitve za mandatarja najprej naslovil pismo na prihodnjega predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja in vprašal, kako vidijo postopek izbire slovenskih kandidatov.