Po predlogu novega pokojninskega zakona bomo v starostni pokoj šli s 65. leti ali z izpolnjenimi 43. (moški) ali 41. (ženske) leti delovne dobe. Socialni partnerji so namreč v četrtek proti večeru prejeli predlog novega pokojninskega zakona z vsebino po dosedanjih pogajanjih. Do konca avgusta bo čas za pripombe. Če te ne bodo konstruktivne, bo vlada predlog v začetku septembra pripravila za obravnavo v DZ, napoveduje vladna stran. Prvi odzivi sindikatov so napovedani že za danes.
Po predlogu bo treba za starostno pokojnino izpolniti 65 let starosti ne glede na spol. Tisti od staršev, ki je skrbel za otroka oz. otroke, bo lahko izkoristil časovni bonus za starševstvo v dolžini največ do dveh let - po osem mesecev za enega otroka.Pravico do starostne pokojnine po predlogu pridobi tudi moški, ki je brez dokupljene dobe dopolnil 60 let starosti in 43 let pokojninske dobe oziroma ženska, ki je brez dokupljene dobe dopolnila 58 let starosti in 41 let pokojninske dobe.
Vendar pa se bodo novi pogoji uveljavljali postopno, predvideva besedilo.
Sindikalne centrale navedenim pogojem, zlasti glede dolžine zahtevane pokojninske dobe in upokojitvene starosti, nasprotujejo. V primeru sprejetja takšne vsebine bo prišlo do naknadnega zakonodajnega referenduma, so napovedale konec julija.
Po predlogu sindikatov bi morala biti starostna upokojitev brez odbitkov možna pri 60 letih, pri čemer bi bilo za moške dovolj 40 let delovne dobe, za ženske pa 38.
Predstavniki delodajalcev so reformo vseskozi podpirali, opozarjali pa so na nujnost ustreznih prehodnih obdobij, da bi lahko delovna mesta prilagodili starejšim delavcem.
Socialni partnerji so intenziven dialog o predlogu reforme začeli sredi aprila pri premieru Borutu Pahorju, julija pa nadaljevali na Ekonomsko-socialnem svetu.
Zdaj veljavna pokojninska reforma je bila sprejeta leta 1999, veljati pa je začela z letom 2000.