pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

Brigita Langerholc Njena.si

Brigita Langerholc se je z družino preselila na ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Cerar: Z 51 poslanci bi imela koalicija prepričljivo večino, vprašljiva pa bi bila čvrstost

Deli na:
Cerar: Z 51 poslanci bi imela koalicija prepričljivo večino, vprašljiva pa bi bila čvrstost

Foto: Bobo

Najverjetnejši novi mandatar Miro Cerar je prvi krog koalicijskih pogovorov s povabljenimi strankami ocenil kot spodbuden in upa, da bodo tako konstruktivni tudi prihodnji pogovori. Ti se nadaljujejo predvidoma v torek, ko se bo treba začeti "dokaj odkrito" pogovarjati o možnostih za koalicijo. Pri tem Cerar nobeni od strank ne daje prednosti.

Kot je po pogovorih z vodstvom SD dejal predsednik SMC Cerar, se vsi zavedajo, da Slovenija nujno potrebuje "neko resno, stabilno vlado", ki mora narediti vse potrebno za izhod iz krize. Ponovil je, da si bodo konec tedna in tudi v ponedeljek izmenjavali pisna gradiva, torkovi pogovori s predstavniki povabljenih strank pa bodo zelo verjetno še vedno potekali ločeno.

"Od torka dalje pa bo verjetno že treba sesti za skupno mizo in se dokaj odkrito začeti pogovarjati o možnostih za koalicijo," je dodal.

Ob tem je priznal, da so med programi strank določene podobnosti in razlike, slednje so nekje tudi večje. Po njegovih besedah je ravno to zdaj tako za SMC kot za vse ostale stranke izziv, da se vidi, koliko je kdo pripravljen v dobro vseh državljanov popuščati "do tiste mere, kolikor se sme, če želimo državo pripeljati iz krize".

Na vprašanje, na katero od strank, ki dopuščajo možnost vstopa v koalicijo s SMC, Cerar najbolj računa, ni želel konkretno odgovoriti. Dejal je le, da nobeni od teh noče dajati prednosti, s čimer da se lahko omogoči nadaljevanje pogajanj v konstruktivnem duhu. Te procese je treba peljati potrpežljivo in preudarno, je pristavil.

Cerar se je sicer že v četrtek sestal s predstavniki DeSUS, ZL, ZaAB in NSi, včeraj pa še s predstavniki SD. Kot je pojasnil, je bil tudi ta pogovor konstruktiven, so pa bili v SD "seveda še nekoliko zadržani do ključnega vprašanja, ali iti v koalicijo ali ne".



Včeraj je Cerar potrdil tudi, da je povezava z DeSUS ena od možnosti, o funkciji predsednika DZ pa da je še vedno prezgodaj govoriti.

Znova je poudaril, da si želijo čvrsto in stabilno vladno koalicijo. "Če bi bila ta vlada širša, mavrična, bi to bil dodaten plus v smeri, da Slovenci želimo vsi skupaj doseči nekaj dobrega. Če pa se bo kdo, ki bo povabljen v vlado, temu odrekel, bo pa pač s tem vlada nekoliko ožja in na koncu bomo videli, kdo se je umestil na pravo stran," je dejal Cerar.

Nekateri mediji sicer kot najbolj verjetno koalicijo omenjajo SMC, DeSUS in NSi, ki bi imele 51 poslanskih sedežev. Kot je pojasnil Cerar, bi imela vlada z 51 poslanskimi mesti dovolj prepričljivo večino, drugo vprašanje pa je njena čvrstost. Po njegovi oceni je namreč treba upoštevati še druge dejavnike, saj da včasih že odhod ene stranke lahko poruši tudi vlado z več kot 51 poslanci.

O ZL, ki je kot najverjetnejšo možnost že navedla, da bo v opoziciji in le projektno sodelovala s koalicijo, je Cerar dejal, da se bo smiselno uskladiti o določenih projektih. Dodal je, da to velja za vso opozicijo, kdorkoli že v njej bo.

Ta hip je po njegovem mnenju prezgodaj govoriti tudi o tem, katere resorje bi si želela SMC, je pa med njimi zagotovo ministrstvo za finance. Tudi o številu ministrstev v novi vladi je bil Cerar redkobeseden. Dejal je le, da se načelno nagibajo k tem, da se število ministrstev bistveno ne spreminja, da pa so možne "manjše modifikacije".