Revija Reporter
Slovenija

Morilcu Silvu Plutu segel v roke, postal pa medijski morilec z milijonom profita

Marko Medvešek

16. jan. 2025 6:00 Osveženo: 7:13 / 16. 1. 2025

Deli na:

Bojan Požar z zloglasnim morilcem Silvom Plutom, ki je zverinsko umoril tri ženske.

Dnevnik

Bojan Požar bo poslancem moral pojasniti, kako je z oglasi od državnih podjetij pridelal milijonski dobiček, pa zakaj so pri njem oglaševala podjetja, ki so računala na donosne posle za protipoplavno zaščito z državo.

Propadli politik Bojan Požar je v petek vabljen na zaslišanje pred preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje sum nezakonitega financiranja strank in medijev. Če se bo zaslišanja udeležil, bo Požar poslancem moral pojasnjevati, kdo vse je financiral (in kako) njegovo družbo Lanaka Media, da se je do leta 2022 skupaj nabralo za 1,45 milijona evrov dobička.

Tega je črpal tako, da si je denar od družbe, katere lastnica je bila vsaj uradno njegova hčerka Maša Požar, izposojal in mu tako ni bilo treba plačati 27,5-odstotnega davka. Neobdavčenih kratkoročnih kreditov se je nazadnje nabralo že za 999 tisoč evrov, Požar pa je na tak način v letu 2023 v povprečju zaslužil več kot 40.000 evrov na mesec.

Hčerka Bojan Požarja Maša (prva z desne na fotografiji iz leta 2012) je bila vrsto let lastnica družbe Lanaka Media, od katere je njen oče najel za skoraj milijon kreditov.

Mediaspeed

Furs takega početja ni mogel mirno gledati in pred meseci je bil Požar prisiljen spremeniti svoj poslovni model. Hčerka mu je 100-odstotni lastniški delež v družbi preprosto podarila, kmalu zatem pa je Lanaka Media le izplačala zadržane dobičke 740.000 evrov in za to tudi plačala skoraj 200 tisočakov davka.

Kako je lahko podjetje, katerega edina prepoznavna dejavnost je izdajanje spletnega portala Požareport, imela take dobičke? Preprosto, bajne prihodke so mu zagotavljali »oglasi« s strani državnih in paradržavnih družb. Telekom Slovenije, Pošta Slovenije, Sava Turizem, Petrol, Športna loterija in Darsa so le nekatera od državnih podjetij in agencij, ki so oglaševala na Požareportu. Samo od Telekoma je Požar v sedmih letih dobil več kot pol milijona evrov, kar je bilo več, kot je Telekom namenil za oglaševanje v Dnevniku ali Večeru.

Bojan Požar je od Telekoma prejel pol milijona evrov za oglaševanje.

Sašo Radej, Primož Lavre

Poslance v preiskovalni komisiji bo gotovo zanimala Požarjeva obramba »inovativnega« in za Furs nesprejemljivega poslovnega modela, pa kako je uspel prepričati družbe, da je oglaševanje na njegovem portalu (kjer so članki zaklenjeni in imajo omejen doseg) vredno na sto tisoče evrov.

Vprašajo ga lahko tudi, zakaj je Lanaka Media v letih 2020 in 2021 od podjetij Nivo Eko, NGN Eko in Eko Nivo Gradnje, ki so se potegovala za donosne koncesije za protipoplavno zaščito, prejela 63 tisoč evrov, in sicer za oglase, za katere ni znano, ali so bili sploh objavljeni oziroma predvajani.

Pred zaslišanjem velja spomniti, kaj je pred leti o Bojanu Požarju v svoji knjigi Operacija Direkt zapisala njegova nekdanja sodelavka Ana Jud. Ta je bila novinarka tabloida Direkt, ki ga je v času prve Janševe vlade urejal Požar, svojo knjigo pa je pred leti povzela v seriji esejev za Reporter.

»Minilo je že več kot 15 let, odkar sem napisala in izdala svojo prvo knjigo z naslovom Operacija Direkt. V njej sem razkrila, kako je tedanji tabloid, ki ga je izdajala časopisna hiša Dnevnik, fabriciral zgodbe, objavljal popolne laži in izvajal medijske umore,« je Judova zapisala v uvodu. Na tem mestu smo zbrali nekatere najbolj zgovorne zapise Judove o bivšem šefu.

Bojan Požar je z Direktom časopisni hiši Dnevnik pustil orjaško finančno luknjo.

Dnevnik

O razlogih, zakaj se je znova razpisala o Požarju:
»Bojan Požar, nekdanji urednik Direkta, verjetno najslabšega slovenskega časopisa vseh časov, v zadnjih letih postal prvi preiskovalni novinar Janeza Janše, vidnega politika, ki je več let vodil to državo, in je prav, da se ljudje spomnijo, kdo pravzaprav ta človek sploh je in kakšne so njegove metode delovanja.«

O Janševem mediju za likvidacije:
»Požareport je bil ustanovljen z denarjem iz Mediapolisa, ta denar pa se je tja stekel iz državnih podjetij v času Janševe vlade, kar se da ugotoviti preko transakcij. Zato lahko mirno zatrdim, da je Požareport ustanovljen z denarjem Janeza Janše. Se še čudite, zakaj je vsebina Požareporta takšna, kot je? To je de facto Janšev medij za likvidacije. In vi mu verjamete? Vi ga imate za kredibilnega novinarja?

O manipulativnem uredniku:
»Požar je uporabljal zvite manipulatorske prijeme, da je iz ljudi izvlekel tudi tisto, česar sploh niso hoteli povedati. Ta strašljiva lastnost je značilna za psihopate, ki znajo biti na videz tudi normalni, hlinijo empatijo in dajejo vtis intelektualne širine, a drznem si trditi, da Požar sodi v temno triado osebnosti, ki je sestavljena iz narcizma, psihopatije in makiavelizma. To so težke besede, toda upam si jih izreči kot trditev. Jaz se Požarja ne bojim. Dovolj sem videla, še več doživela. Niti sanja se vam ne, kaj vse se mi je dogajalo zadnjih 15 let in kolikokrat je imel vmes prste ravno Požar.«

O Požarjevem tipu novinarstva:
»Filozof Boris Vezjak je napisal, da Požarja doslej še nihče ni mogel ustaviti. Ni res. Jaz sem ga. Številni smo ga ustavili. Ogromno tožb je izgubil. Seveda se z njimi ne hvali. Polna usta so ga samo tistih, kjer zmaga. Požarjev tip novinarstva, ki je grozljiva anomalija širjenja idiokracije, se je v sedanjem času razširila še v strankarske medije, ki so obsedeno naklonjeni SDS in njihovemu velikemu vodji Janezu Janši. Ta je okoli sebe zbral medijske klavce, likvidatorje in razne finančne šarlatane, ker je menil, da bo tako močnejši, varnejši in bo lahko vladal na vekov veke. Napaka.«

O nepozabni fotografiji Požarja in morilca Silva Pluta, ki je zverinsko umoril tri ženske:
»Če se ponosno rokuješ s krvoločnim morilcem, kot je bil Silvo Plut, ki je v zaporu storil samomor, ne moreš v naslednji dimenziji pričakovati dobrote. Tam ti ne bodo dali časopisa. Pa komu drugemu tudi ne.«

Bojan Požar je na volitvah 2018 s svojo listo dosegel 0,88 odstotka glasov in se poslovil od politike.

Primož Lavre

O Kučanovi oceni Bojana Požarja:
»Šla sem v Nuk pregledat arhiv Direkta. Zanimivo, po daljšem brskanju sem ugotovila, da v tistih številkah ni bilo nobenega nabijanja po Janezu Janši, ki je bil takrat premier. Le kako sem to lahko spregledala? Je bila to Požarjeva osebna naklonjenost Janši, saj mi je sam Milan Kučan za Požarja nekoč rekel, da že v časih komunizma ni nikoli nič dobrega obetal. Včasih mora tudi Milan imeti prav.«

O Požareportu kot greznici globoke države
»Požareport ni nobeno preiskovalno novinarstvo, je samo stran, na kateri se tisti, ki se rinejo k oblasti, h koritu, verbalno pretepajo z drugimi, bralci te bede pa mislijo, da spremljajo razkritja, ki jih drugi mediji zamolčijo. Tu in tam res, ampak večinoma ne. Požareport je greznica globoke države, in ta globoka država je danes SDS.«

O izprijenem poročanju o dekletih, umrlih pred diskoteko Lipa:
»Ko se je pripetil strašni primer Lipa, me ni bilo več na Direktu. Kljub temu sem izvedela, kaj se je v resnici zgodilo in kako je Direkt o tem poročal. Ne najdem primerne besede, da opišem ta gnus. Najprej ti na grozovit način ubijejo otroka, nato pa se najde časopis, ki mlada, nedolžna, do smrti poteptana bitja obdolži narkomanije. Čeprav me ni bilo zraven, se opravičujem svojcem, ki so izgubili otroke tako tragično, nato pa so jim jih še drugič ubili v javnosti. Nepredstavljivo. Dvomim, da bi sama to preživela.

O finančni luknji, ki jo je Požar pustil Dnevniku:
»Bojan Požar je v časopisni hiši Dnevnik pustil tako orjaško finančno luknjo, da sploh ne vem, kaj naj rečem. Številke so različne, ampak vsekakor gre za nekaj več sto tisoč evrov.«