Revija Reporter
Slovenija

Škandal v celjski bolnišnici: Golob ministrovega odstopa ne bo sprejel

STA
23 995

15. sep. 2022 13:46 Osveženo: 2:55 / 16. 9. 2022

Deli na:

Danijel Bešič Loredan

STA

V Celju je v minulih dneh prišlo do izrednega dogodka - zamenjave identitete dveh bolnikov. Vodstvo celjske bolnišnice je odstopilo, premier Robert Golob pa morebitnega odstopa zdravstvenega ministra Bešiča Loredana ne bi sprejel. Ob tem iz vrst zdravstva in politike prihajajo pozivi k ureditvi razmer v zdravstvu.

Po prvih ugotovitvah, ki sta jih po obisku v Splošni bolnišnici (SB) Celje predstavila minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in v. d. direktorja urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Aleš Šabeder, so prejšnjo sredo iz enega od domov starejših občanov dva varovanca prepeljali v celjsko bolnišnico. Oba sta bila nepokretna, en bolnik je imel pljučnico, drugi pa okužbo sečil. Eden je bil neodziven in z demenco.

Prevoz je še isti dan opravil Zdravstveni dom (ZD) Sevnica. Kljub dvema izdanima nalogoma za prevoz, so oba bolnika v bolnišnico prepeljali z istim reševalnim vozilom. Dva dni kasneje je bila družina enega od bolnikov obveščena, da je njihov svojec umrl. Isti dan so svojci, ne da bi ga videli, v bolnišnici prevzeli pokojnikove osebne stvari. Po ministrovih besedah svojcem pred tem obisk bolnika niso omogočili.

V torek so bili svojci drugega bolnika obveščeni, da se je vrnil v dom starejših občanov. Bolnik je ob vrnitvi imel na roki zapestnico z napačnim imenom, zato so v domu o tem obvestili bolnišnico. Od tam so o dogodku minulo noč obvestili ministrstvo za zdravje, kjer so se dopoldne najprej sestali z vodstvom celjske bolnišnice, nato pa še z vodstvom ZD Sevnica.

Zamenjava se je po Šabedrovih besedah najverjetneje zgodila pri prevozu bolnikov v SB Celje. Ob napačni identifikaciji sta bolnika prejela napačni zapestnici, pa tudi napačno zdravljenje. Bešič Loredan sicer ne želi špekulirati, ali je napačno zdravljenje razlog za smrt enega od bolnikov.

Do napak je po prvih podatkih prišlo v "celi verigi zdravstva", je pojasnil minister. Pokojnega je namreč napačno identificiral tudi sodni izvedenec, zato je bil naposled tudi upepeljen pod napačnim imenom. Pokopan je bil v sredo.

Strokovni direktor SB Celje Franc Vindišar, ki je svojcem preminulega v imenu zaposlenih izrazil iskreno sožalje, svojcem obeh pa se je danes že opravičil, je dejal, da gre za tragičen dogodek, za katerega nima pravega opravičila. "Vsem nam je zelo težko in globoko obžalujemo, kar se je zgodilo," je dejal. Direktor Aleksander Svetelšek, strokovni direktor Vindišar in pomočnica direktorja za zdravstveno nego Darja Plank so danes že ponudili svoje odstope predsedniku sveta zavoda Andreju Klasincu.

"Kot človek, kot zdravnik in kot podpredsednik vlade ter v imenu predsednika vlade in celotne vlade se svojcem iskreno opravičujem," je dejal Bešič Loredan. Kar se je zgodilo, je po njegovih besedah nedopustno.

Govoril je tudi s sinovoma pokojnega, ki sta danes izvedela, da je pokojni v resnici njun oče, in s svojci, ki so danes izvedeli, da oseba, ki so jo pokopali v sredo, ni njihov svojec.

Napovedal je, da bodo na ministrstvu zaradi dogajanja nemudoma sprožili izredni nadzor. Hkrati bodo Zdravniško zbornico Slovenije pozvali, naj tudi sama izvede strokovni nadzor. Strokovni nadzor so uvedli tudi v SB Celje, prav tako ministrstvo uvedbo strokovnega nadzora pričakuje od ZD Sevnica.

Bešič Loredan je ob tem poudaril, da bo prevzel odgovornost in odstopil, če bo predsednik vlade Robert Golob ocenil, da je soodgovoren za dogajanje v Celju. A Golob poudarja, da minister dela odlično: "Tudi, če zaradi tega primera na mizo dobim njegov odstop, ga ne bom sprejel." Reforme, ki čakajo zdravstveni sistem, so po njegovih besedah namreč tako pomembne, da se jih je treba lotiti s polno paro.

Tudi Golob je svojcem izrazil sožalje. Kar se je zgodilo, je po njegovih besedah nedopustno: "Ne morem si predstavljati, kako bi bilo, če bi se to zgodilo v moji družini.

Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović pa je ob dogodku poudarila, da ta opozarja na kadrovske razmere v slovenskem zdravstvu, ki postajajo kritične. "Glede na to, da smo starajoča družba, da potrebujemo zaposlene, usposobljene ljudi, ki bodo skrbeli za starostnike tako v bolnišnicah kot v okolju socialnih domov, je treba te poklice ustrezno nagraditi oziroma jih narediti privlačne," je dejala.

Opozorila je, da slabo preskrbljena kadrovska zasedba povečuje možnosti, da prihaja do takšnih napak, kot se je zgodila v Celju. Obenem je treba po njenih besedah poskrbeti tudi za boljše pogoje dela.