Njegovi odjemalci so večinoma lekarne, ki sicer ne veljajo za zdravstvene ustanove, toda so neposredno povezane z delovanjem zdravstvenega sistema, večinoma pa gre za javne pravne osebe. Zdravila na recept pa plačujemo zavarovanci po vsakomesečnem prispevku za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Salus je glede na podatke aplikacije Erar od leta 2003 od lekarn po Sloveniji zaslužil, pozor, 1,64 milijarde evrov. Od tega največ od javnega zavoda v našem glavnem mestu: Lekarna Ljubljana je do zdaj skupini izplačala kar 313 milijonov evrov, na drugem mestu pa je že UKC Ljubljana. Slednji kot daleč največja zdravstvena ustanova pomeni zlato jamo za večino dobaviteljev v javnem zdravstvu.
Salusu so od leta 2003 izplačali skupaj 194,6 milijona evrov. Tretji je javni zavod Gorenjske Lekarne, od koder se je v Salus v zadnjih 18 letih nateklo 150,5 milijona evrov. Sledijo Celjske lekarne, ki so v istem obdobju tej družbi izplačale skupaj 129,3 milijona evrov.
Zdravstvena kriza pomeni za dobavitelje zdravil poslovni raj in prihodki skupine v zadnjih letih hitro naraščajo. Pred tremi leti so kupili tudi drugega velikega trgovca, nekdanjega konkurenta, družbo Sanolabor. Ključna družba skupine v Sloveniji je Salus veletrgovina, kjer so lanskem (epidemiološkem) letu precej povečali prihodki v primerjavo z letom prej. Lani so tako dosegli 311,6 mio evrov prihodkov iz prodaje, predlani jih je bilo 277,1 milijona evrov. Povečal pa se je tudi dobiček. Lani je bilo 5,6 milijona evrov čistega dobička, leto prej je znašal 4,3 milijona evrov.
Direktorja Salusa veletrgovine sta Žiga Hieng in Gregor Jenko. Slednja sta tudi največja posamezna lastnika skupine Salus. Jenko ima 17-odstotni delež, Hieng pa je lastnik natanko petih odstotkov delnic skupine Salus. Slednja posluje tudi na drugih trgih. Skupino sestavlja deset firm, sedeže imajo tudi na Hrvaškem, v Srbiji in v Severni Makedoniji. Skupaj imajo okoli 450 zaposlenih.
Po zaslužkih tistih, ki se financirajo pretežno od obveznega zdravstvenega prispevka, sta verjetno Jenko in Hieng na Slovenskem rekorderja. Položaj predsednika uprave zaseda Hieng (ne glede na to, da je Jenko trikrat večji lastnik), Jenko pa je član uprave skupine Salus. Lani je za vodenje skupine Hieng prejel, pazite, 218 tisoč evrov neto. Jenkovi prejemki pa so znašali 179.600 evrov neto. Torej je Hieng iz naslova vodenja farmacevtskega prodajnega giganta (za slovenske razmere) prejel v povprečju dobrih 18 tisoč evrov na mesec, medtem ko so bili povprečni mesečni prejemki Jenka 15 tisoč evrov.
Pri tem je imel predsednik uprave v letu 2020 skupaj 201.194 evrov fiksnih bruto prejemkov ter še 179.038 evrov variabilnih. Jenkovi fiksni bruto prejemki pa so znašali 168.233 evrov, poleg tega je bilo variabilnih še 137.620 evrov bruto.
S takimi prihodki si je lahko 40-letni Gregor Jenko pred nekaj leti z Mojco Jenko zgradil luksuzno hišo na obrobju Ljubljane. S tem ni imel nobenih težav. Samo lani je prejemal kot član uprave Salusa kar 15 tisoč evrov na mesec. Neto.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24