Revija Reporter
Slovenija

Blokada v zadevi Škrlec

Nenad Glücks

14. dec. 2014 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na vrhovnem sodišču se že več kot leto dni nikamor ne premakne odločanje v zadevi imenovanja Boštjana Škrleca (foto levo) na mesto generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva.

Na vrhovnem sodišču že več kot leto dni stoji reševanje zadeve Boštjana Škrleca, generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva (VDT). Spomnimo, Škrleca je decembra 2012 na mesto generalnega direktorja na VDT imenoval tedanji minister za pravosodje Aleš Zalar na predlog generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, in to le en dan pred izvolitvijo vlade Janeza Janše. Pri tem je Fišer samovoljno prekinil postopek javnega natečaja za izbor generalnega direktorja na tožilstvu in Zalarju predlagal neposredno imenovanje Škrleca, nekdanjega »Zalarjevega« državnega sekretarja na pravosodnem ministrstvu, toda pri tem sta skupaj s Fišerjem kršila zakon o državnem tožilstvu. Janševa vlada je na predlog tedanjega notranjega ministra Vinka Gorenaka maja 2012. imenovanje razveljavila, Škrlec je zoper to vložil tožbo na upravno sodišče, ki pa je njegov tožbeni zahtevek zavrnilo z besedami, da je bilo njegovo imenovanje nezakonito, šlo je za samovoljo pri izvrševanju oblasti. Kasneje so v okviru tožilstva Škrleca zakonito imenovali na ta položaj.

Toda Komisija za preprečevanje korupcije je pri prvem imenovanju odkrila sum korupcije in konflikt interesov. Zalar je zoper to ugotovitev sprožil upravni spor, toda sodišče je dalo prav KPK. Nekdanji pravosodni minister se je nato pritožil na vrhovno sodišče, ki je januarja letos začasno zadržalo objavo ugotovitev KPK v zvezi s primerom Škrlec do končne odločitve. Toda do te še vedno ni prišlo, čeprav jo imajo na vrhovnem sodišču že več kot leto dni. Kot pravijo, je »zadeva v delu«, vendar tega, kdaj bo predložena na sejo senata, za zdaj ne morejo predvideti. Sodnica poročevalka je Brigita Domjan Pavlin.

V zvezi z zadevo Škrlec je začel postopek tudi Inšpektorat za javni sektor in marca lani ugotovil, da je šlo pri imenovanju za nepravilnosti, toda nadzor so uvedli šele letos. Po besedah poslanca Vinka Gorenaka pa se nadzor ne izvaja, ker generalni državni tožilec Fišer noče izročiti ustrezne dokumentacije.