Bivši šef Luke Koper Časar oproščen
4. okt. 2013 8:30 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja in nekdanjega člana uprave Borisa Marzija je sodni senat pod vodstvom sodnice Tatjane Pavlovec oprostil obtožb v zvezi s posli s hčerinskima družbama. Luko Koper pa je napotil na odškodninsko pravdo.
Bivša uprava Luke Koper naj bi zakrivila zlorabo položaja pri dokapitalizaciji hčerinskih družb Luke Railport Arad in Trade Trans Terminal Arad. Uprava naj bi brez soglasja nadzornega sveta potrdila dokapitalizacijo in na račun družbe Railport Arad nato tudi nakazala 1,5 milijona evrov. Vsi obtoženci so krivdo zanikali. Ob tem so preostala nekdanja člana uprave, Alda in Marijana Babiča, zaradi bolezni že pred časom izločili iz postopka.
Tožilstvo je za Časarja in bivšega člana uprave Borisa Marzija zahtevalo štiri leta zapora. Za škodo, ki jo je ugotovilo tožilstvo, pa je Luka Koper od Časarja in Marzija terjala še poldrugi milijon evrov odškodnine.
Sodišče je ocenilo, da vsako ravnanje uprave, ki je v nasprotju z internimi pravili oz. nima soglasja nadzornega sveta, samo na sebi še ni kaznivo dejanje. V postopku pa ni bilo dokazano, da bi uprava pri sklepanju omenjenih poslov ravnala naklepno oz. z namenom povzročitve škode družbi. Nenazadnje je bil terminal v romunskem Aradu tudi odprt, je v obrazložitvi sodbe navedla Pavlovčeva.
Časarja na razglasitvi sodbe ni bilo, Marzi pa ni želel dajati komentarjev. Dejal je le, da je sodnica "povedala vse".
Državna tožilka Barbara Milič Rožman pa je že napovedala pritožbo na višje sodišče. Odločitev sodišča je po njenem mnenju "zelena karta upravam, da lahko zaobidejo nadzorni svet, se pravi predstavnike lastnikov, in pač peljejo posle tako, kot se jim zazdi, kar pa mislim, da je absolutno nesprejemljivo".
Poleg tega je spomnila, da je že vrhovno sodišče odločilo, da protipravna premoženjska korist "je protipravna že zato, ker izvira iz zlorabe". "Mislim, da tukaj dejstvo, da je uprava zaobšla odločitev nadzornega sveta, dejansko pomeni zlorabo," je dodala.
Tudi naklep je po mnenju tožilke dokazan, saj je uprava v drugih primerih, ko se je odločalo o dokapitalizaciji, pridobivala soglasje nadzornikov, medtem ko so "namenoma ta organ tokrat pa zaobšli". Skupščina o dokapitalizaciji ni odločala, prav tako na podlagi dokazov izhaja, da tudi nadzorni svet o njej ni vedel nič, je še pojasnila.
Časarju so sicer v začetku leta v procesu v zvezi z nepremičninskimi posli Luke Koper pri Sežani za zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nedovoljenega sprejemanja daril na prvi stopnji prisodili zaporno kazen šestih let ter petletno prepoved opravljanja funkcij direktorja oziroma člana uprave v gospodarskih družbah. Sodba še ni pravnomočna.
Na koprskem sodišču pa poteka še odškodninska tožba, v kateri Luka Koper od nekdanje uprave pod Časarjevim vodstvom zahteva večmilijonsko odškodnino za vrsto domnevno škodljivih poslov.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke