Revija Reporter
Slovenija

Antisemitizem: svastika na vratih Judovskega kulturnega centra v Ljubljani

STA

16. nov. 2023 17:17 Osveženo: 17:18 / 16. 11. 2023

Deli na:

Vandali so na vrata Judovskega kulturnega centra narisali grafit, ki enači Davidovo zvezdo s svastiko.

Facebook

Vandali so se znesli nad vrata Judovskega kulturnega centra na Križevniški, kjer domujejo Muzej holokavsta v Sloveniji, Judovski muzej, Sinagoga in je trenutno na ogled razstava o družini Ane Frank, v hiši pa te dni poteka tudi festival strpnosti. Na vratih je sveže narisan simbol svastike.

"To onesnaženje se je danes zjutraj pojavilo na naših vratih. Niti v najhujši nočni mori si nismo predstavljali, da bomo v enem najbolj miroljubnih evropskih mest kdaj videli sveže narisano svastiko. Še posebej v takšnem kontekstu. Še posebej v kraju, kot je ta. 'Da se to ne bo nikoli več ponovilo' - pravkar smo dobili zelo pomemben dokaz, da se to ponovno dogaja," je v sporočilu za javnost zapisal Robert Baruh Waltl, sicer predsednik Liberalne Judovske skupnosti Slovenije, direktor Judovskega kulturnega centra, direktor festival Hiša strpnosti - Hiša drugih ter direktor Mini teatra.

"To je napad na vse nas, ki živimo v blaginji svobodnega sveta. Naše čudovito mesto in država ne smeta nikoli več doživeti strašljive izkušnje, ki so jo pred 75 leti našim državljanom naredili nacisti," je poudaril in ob tem spomnil, da so nacisti in fašisti umorili več kot 90.000 slovenskih državljanov, med katerimi je bilo tudi skoraj 600 Judov.

"Skupaj se moramo upreti sovraštvu in fanatizmu v naši lepi državi. To ni Bližnji vzhod - Izrael in Palestina. To je naša država. To je Slovenija," je še zapisal in pozval k čim večji udeležbi festivala strpnosti.

Deveti Festival Hiša strpnosti 2023 - Hiša drugih se je pod okriljem Mini teatra Ljubljana in Judovskega kulturnega centra Ljubljana začel v ponedeljek. Waltl je ob odprtju opomnil, da je letošnja izdaja sovpadla z nadaljevanjem vojne v Ukrajini in dogajanjem v Izraelu in Palestini. Poudaril je, da so proti vsem zločinom nad civilisti. Pozival je Hamas in palestinsko vodstvo, da takoj in brezpogojno izpustijo vse talce, ki so jih ugrabili 7. oktobra in da prenehajo uporabljati civiliste za živi ščit.

Kot je zapisal, judovska demokratična država ne sme ogrožati življenj palestinskih civilistov. Ohraniti mora moralni položaj, zaščititi svojo mednarodno legitimnost. Izrael mora jasno dokazati, da je to vojna proti Hamasu, ne proti Palestincem, vojna za življenje in demokratične vrednote, ne za ozemlje.

Kot je še med drugim zapisal, želijo na festivalu s projekcijami filmov, pogovori, izobraževalnimi vsebinami za mlade "okrepiti ideje humanizma, demokracije in harmoničnega razvoja človeškega rodu v ravnovesju z vsemi bitji na našem planetu". Opozoril je, da je sovraštvo do marginaliziranih skupin čutiti tudi danes ter da so neosnovanega sovraštva deležne številne skupine manjšin, kot so skupnosti LGBT, romske ali druge narodnostne manjšine, politično drugače misleči in drugi.

Sporočilo so skupaj s Slovensko delegacijo pri Mednarodni zvezi za spomin na holokavst obsodili tudi na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve. "Sovražni simboli niso svobodno izražanje mnenj in ne krepijo demokracije, pač pa sovražni govor izjemno škoduje človeškemu dostojanstvu. Naša dolžnost je, da sovražni govor vedno odločno obsodimo in se proti njemu nenehno borimo," je v odzivu zapisala ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon.

Sovražno sporočilo, ki se je na tem mestu pojavilo med tradicionalnim festivalom, ne sme biti odraz naše družbe, temveč mora biti velik opomin, da je potrebno strpno, zavzeto in aktivno nadaljevati s konkretnim delovanjem za strpno družbo, so prepričani na ministrstvu. Poudarili so še, da si je v Sloveniji pomembno venomer aktivno prizadevati za družbo brez sovražnega govora in dejanj, ki bi bila usmerjena zoper kogarkoli.

Nemški veleposlanik Adrian Pollmann je v odzivu na dejanje zapisal, da ga oskrunjenje stavbe judovske skupnosti v Ljubljani navdaja z "globokim odporom in zavračanjem". Pri tem je poudaril, da nič ne opravičuje uporabe svastike, ki je simbol uničenja judovskega življenja.

"Kar se dogaja na Bližnjem vzhodu, je grozno. Življenje je izgubilo veliko nedolžnih ljudi na obeh straneh. Vendar to nima nikakršne povezave z judovskim življenjem in judovsko skupnostjo v Sloveniji," je zapisal v odzivu. V znak solidarnosti z judovsko skupnostjo v Sloveniji se bodo predstavnice in predstavniki diplomatskega zbora danes ob 17. uri zbrali pred judovsko sinagogo, so še sporočili iz nemškega veleposlaništva.

Na "mazaško akcijo na judovskem kulturnem centru v Ljubljani", kot jo je opisal, se je odzval tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Kot je zapisal, policija oz. policijska uprava Ljubljana preiskuje ta napad. Ostro je obsodil "netenje kakršnegakoli sovraštva, nestrpnosti nad judovsko skupnostjo v Sloveniji" ter izrazil prepričanje, da bo policija čim prej odkrila storilca.

Kot je še zapisal, slovenska policija že od samega začetka konflikta na Bližnjem vzhodu nad judovsko skupnostjo, judovskimi pokopališči v Sloveniji in sinagogami opravlja višjo stopnjo nadzora ter kontrole ravno iz razloga, da ne bi prišlo do kakršnega napada. "Jaz tudi ta napad ostro, zares ostro obsojam in si ne želim, da se kakršnokoli tovrstno nasilje še stopnjuje," je zapisal minister.

Poklukar meni, da smo "v demokratični družbi vsi zreli, da znamo svoje nestrinjanje ali strinjanje izraziti na demokratičen način, na kulturen in civilizacijski način in tega si v naši družbi, v slovenski družbi ne želimo". Kot je še zapisal, ne želi, da se ta takšna dejanja še potencirajo oz. se dogajajo.