Vlada je v tokratni javnomnenjski raziskavi zabeležila rekordno nizko podporo, saj njeno delo kot neuspešno ocenjuje 67,2 odstotka vprašanih, kaže tokratna anketa Vox populi, ki jo za časnika Dnevnik in Večer izvaja agencija Ninamedia.
Da je delo vlade uspešno, sicer ocenjuje 28,4 odstotka anketirancev, 4,4 odstotka pa jih na vprašanje ni znalo odgovoriti. Na Večeru pri tem ugotavljajo, da je vladi v enem letu uspelo popolnoma obrniti številke. Aprila lani, mesec po prevzemu oblasti, je njeno delo kot uspešno ocenjevalo rekordnih 64,6 odstotka vprašanih, so zapisali.
Če bi bile volitve to nedeljo, bi največjo koalicijsko stranko SDS volilo 18,9 odstotka vprašanih, medtem ko je februarja ta delež znašal 17,1 odstotka. Sledile bi ji SD z 12,9 odstotka podpore (februarja 13,1), LMŠ z 8,8 odstotka podpore (februarja 10,2) in Levica s 7,7 odstotka podpore (februarja 8,8). Parlamentarni prag bi prestopili še stranki NSi, ki tako kot minuli mesec beleži 4,2 odstotka podpore, in SAB s 3,8 odstotka podpore (februarja 3,1).
Sledita stranki SLS (1,9 odstotka podpore) in SNS (1,7 odstotka podpore). Velik padec podpore je zabeležila stranka DeSUS, ki ji je podpora s februarskega 3,1 odstotka zdrsnila na 1,1 odstotka podpore. Stranko SMC pa bi volilo 0,9 odstotka vprašanih.
Kot je še možno razbrati iz ankete, je naraslo število neopredeljenih volivcev, padlo pa število vprašanih, ki ne bi volili. Tako je 30,3 odstotka anketirancev odgovorilo, da ne vedo, koga bi volili (februarja 27,2), 6,2 odstotka vprašanih pa se volitev sploh ne bi udeležilo (februarja 8,7).
Prvič po oktobru 2019 so v anketi spraševali tudi, v kolikšni meri državljani zaupajo v nekatere institucije in organizacije. Na prvem mestu ostajajo gasilci, največji skok zaupanja pa je zabeležilo zdravstvo, ki se je s petega mesta prebilo na drugo, šolstvo pa na tretje, navaja Večer. Četrto mesto so zasedle humanitarne organizacije (Rdeči križ in Karitas). Vojska je z drugega mesta zdrsnila na peto, policija pa s tretjega na šesto mesto. Sledijo mediji, banke, sodstvo, Katoliška cerkev in vlada.
Na lestvici priljubljenosti slovenskih politikov pa na vrhu še naprej ostaja nekdanja predsednica NSi in evropska poslanka Ljudmila Novak. Novakova je minuli mesec z mesta vodilnega izrinila predsednika republike Boruta Pahorja, ki je primat najbolj priljubljenega politika užival skoraj dve leti.
Tretje mesto še naprej zaseda predsednica SD in evropska poslanka Tanja Fajon. Sledijo evropski poslanec Milan Brglez, predsednik LMŠ Marjan Šarec, obrambni minister in predsednik NSi Matej Tonin, ljubljanski župan Zoran Janković, poslanec SD Dejan Židan, predsednica SAB Alenka Bratušek in poslanec NSi Jožef Horvat.
Potem ko sta premier in predsednik SDS Janez Janša ter notranji minister Aleš Hojs minuli mesec zapustila lestvico najbolj priljubljenih politikov, sta ju ta mesec zamenjala poslanca SDS Eva Irgl in Jože Tanko. Zasedla sta 20. in 22. mesto. Na 21. mestu je zdaj že nekdanji predsednik in član DeSUS Karl Erjavec.
Vox populi je javnomnenjski raziskovalni projekt časnikov Dnevnik in Večer. Agencija Ninamedia je tokratno merjenje opravila med 9. in 11. marcem na vzorcu 700 oseb.
Anketa: Najbolj priljubljena političarka v Sloveniji je Ljudmila Novak
15. mar. 2021 15:12 Osveženo: 15:22 / 15. 3. 2021
Anketa Vox populi kaže, da je eno leto po prevzemu oblasti podpora vladi na najnižji ravni doslej. Da delo vlade ni uspešno, namreč meni 67,2 odstotka vprašanih. Podpora sicer še naprej raste stranki SDS, najbolj priljubljena političarka pa ostaja evropska poslanka Ljudmila Novak. Med institucijami državljani še naprej najbolj zaupajo gasilcem.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke