Anketa: kdo voha zmago na volitvah, kdo ne bo prišel v parlament
14. jul. 2025 19:23 Osveženo: 19:26 / 14. 7. 2025


Robert Golob in Janez Janša
Anketa Vox populi za časnik Dnevnik je pokazala, da delo vlade kot uspešno ocenjuje 39,1 odstotka vprašanih, kar je največ po oktobru 2023. Na vrhu lestvice priljubljenosti ostaja predsednica republike Nataša Pirc Musar. Med strankami vodi SDS s 23,4 odstotka podpore, sledi Svoboda s 15,9 odstotka, obe z nekoliko nižjo podporo kot junija.
Če bi bile volitve v nedeljo, bi največ glasov prejela SDS, saj se je zanjo opredelilo 23,4 odstotka vprašanih (junija 25,3 odstotka). Sledijo Svoboda s 15,9 odstotka podpore (junija 18,1 odstotka), SD s 7,1 odstotka (junija sedem odstotkov), Levica s 4,9 odstotka (junija 5,3 odstotka), NSi s 4,9 odstotka (junija s 5,1), Demokrati s 3,4 odstotka (junija 7,9 odstotka), Vesna z 0,3 odstotka (junija 2,4 odstotka) in SLS z 0,3 odstotka (junija en odstotek).
Tokrat je bilo neopredeljenih volivcev več kot pretekli mesec, in sicer 30,1 odstotka vprašanih (junija 19,3 odstotka), 5,7 odstotka se volitev v DZ ne bi udeležilo (junija 2,7 odstotka). Da bi volili druge stranke, so odgovorili štirje odstotki vprašanih, med njimi pa so našteli Piratsko stranko, stranko Vladimirja Prebiliča, stranko Resni.ca, SNS, Fokus, stranko Mi, socialisti in Zelene Slovenije.
Ob upoštevanju glasov opredeljenih anketirancev bi po navedbah Dnevnika 35 poslanskih mest dobila SDS, Svoboda 24, SD 10, Levica in NSi po sedem, pet poslanskih sedežev pa bi dobili tudi Demokrati Anžeta Logarja.
Delo vlade Roberta Goloba je kot uspešno ocenilo 39,1 odstotka vprašanih, kot neuspešno pa 56,3 odstotka, neopredeljenih je 4,6 odstotka vprašanih. Kot navaja Dnevnik, je to najboljši rezultat Golobove vlade od oktobra 2023.
Na lestvici priljubljenosti politikov prvo mesto ohranja predsednica republike Nataša Pirc Musar, sledijo ji gospodarski minister in predsednik SD Matjaž Han, evropski poslanec Vladimir Prebilič, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ter predsednik stranke Demokrati Anže Logar. Predsednik vlade in Gibanja Svoboda Robert Golob je na osmem mestu. 11. mesto je zasedel predsednik SDS Janez Janša, predsednik NSi Matej Tonin je na 16., koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko pa je na 20. mestu.
Agencija Ninamedia je javnomnenjsko raziskavo za Dnevnik izvedla med 7. in 9. julijem, v njej pa je sodelovalo 700 anketirancev.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke