Vsakič znova, ko narava pokaže zobe, se vidi, kako nemočen je človek. Ekstremni vremenski pojavi se vrstijo eden za drugim. Če ni poplav, so požari, druge vremenske ujme … Podnebne spremembe so tu in zdaj, ne da se jih zanikati. Ko pride huda ura, se streznijo tudi politiki. Vsaj nekaj časa, dokler ne gre najhuje mimo, delajo z ramo ob rami za ljudi in ne eden proti drugemu.
A vsaka naravna katastrofa je tudi nova priložnost za nabiranje političnih točk in pripenjanje zaslug. Pred kamerami blatni škornji in lopate, v ozadju pa že računi, koliko koristi – ne samo političnih, tudi finančnih – bo kdo imel. S sanacijo posledic naravnih katastrof pridejo tudi nove priložnosti za korupcijo.
Tako kot je življenje, je lahko kruta tudi politika. Nič ni večno. Pot od zmage do poraza je lahko hitra. Robert Golob ni prvi politik, ki se mu dogajajo leta »debelih in suhih krav«. Za volilnim triumfom 2022 je prišlo leto streznitve. Leto, ko je predsednik vlade s politične višine treščil ob tla. Nerealnim obljubam so sledila nerealna pričakovanja, zato je bilo tudi razočaranje tako veliko.
Pot od zmage do poraza je lahko hitra. Robert Golob ni prvi politik, ki se mu dogajajo leta »debelih in suhih krav«. Za volilnim triumfom 2022 je prišlo leto streznitve.
Precej hitro je prišel čas, ko se je moral Golob posuti s pepelom in priznati prejšnje napake. Poldrugo leto na oblasti je bila zanj velika šola, pravi, a na napakah se je veliko naučil, tako da bo odslej drugače, obljublja. Puške pa ne bo vrgel v koruzo, tega filma Janez Janša ne bo videl, zagotavlja.
Čeprav je tudi v 2023 igral glavno politično vlogo, pa Robert Golob ni politično ime leta. Zasenčila ga je njegova nova življenjska sopotnica, širši javnosti že vrsto let znana starleta, spletna vplivnica, tudi (bivša) lobistka Tina Gaber. Slednja ni samo Golobova zasebna partnerica, je več kot le občasna spremljevalka predsednika vlade na dogodkih doma in obiskih v tujini.
Gabrova je močno angažirana družbena aktivistka, zagovornica pravic živali. Sprehaja se in sestankuje v prostorih kabineta predsednika vlade, na ministrstvu za kmetijstvo ... Da ima nanj vpliv, je priznal sam Golob v zadnjem pogovoru pred božičem na TV Slovenija.
Golob sicer ni prvi slovenski premier, ki je med mandatom javnosti predstavil novo partnerko. Pred njim sta to storila tako Janez Janša (Urška Bačovnik) kot Miro Cerar (Mojca Stropnik). Tina Gaber je gotovo prinesla spremembo v življenje predsednika vlade, kar se je takoj odrazilo na njegovi zunanjosti; skrajšal si je frizuro, spremenil prehrano ...
Po drugi strani pa pojava Gabrove Golobu ni prinašala novih političnih točk, prej jih je odnašala. Pred prihodom na politično sceno ni bila nepopisan list. Kot nekdanja mis je imela za sabo že kar precej zvez, bila je estradnica z naslovnic tabloidov in kraljica instagrama.
Gabrova se je družila in (poslovno) sodelovala z ljudmi, ki so se uvrščali v družbeno elito. S Klemenom Nicolettijem, ovadenim kovid dobičkarjem, sta bila celo par. Pa tudi razvpiti davčni svetovalec Rok Snežič se javno hvali, da sta bila z Gabrovo prijatelja.
Za nami je tudi še eno leto, ko še ni prišlo do potrebne prenove na slovenski desnici. Anže Logar je ustanovil Društvo Platforma sodelovanja, ni pa še nove politične stranke. Še vedno je tudi poslanec SDS, ni pa več predsednik sveta stranke. Vse niti še naprej drži v rokah Janez Janša, ki ga je, spomnimo, pred letom dni po dobljenem trojnem referendumu, Robert Golob javno pošiljal v pokoj.
Logarjeva stranka mora biti po Janševo dodana in ne odvzeta vrednost. Ankete pol leta pred volitvami v Evropski parlament kažejo, da bi Logar večinoma pobiral volivce SDS in NSI, ne pa levo od sredine.
Vse niti še naprej drži v rokah Janez Janša, ki ga je, spomnimo, pred letom dni po dobljenem trojnem referendumu, Robert Golob javno pošiljal v pokoj. Logarjeva stranka mora biti po Janševo dodana in ne odvzeta vrednost.
Za nami je tudi leto, ko se ena vojna še ni končala (Ukrajina), a je že izbruhnila nova (Izrael). Vladimir Putin je z zavezniki v Teheranu na geopolitičnem zemljevidu sveta pomešal karte, da bi preusmeril pozornost iz Ukrajine v Gazo. Nemški obrambni minister Boris Pistorius danes svari, da imamo pet do osem let, da se pripravimo na nevarnost ruskega napada na Evropo, do česar bi lahko prišlo ob koncu desetletja.
Vladimir Putin je oktobra letos dopolnil 71 let. Deset let starejši je predsednik ZDA Joe Biden, ki še ni opustil namere, da naslednje leto ponovno kandidira. V Belo hišo pa se želi vrniti Donald Trump, ki bo naslednje leto dopolnil 78 let.
Leto 2023 je bilo tudi leto umetne inteligence. Zgodila se je tehnološka revolucija, ki se je še dobro ne zavedamo. Duh je ušel iz steklenice. Nič več ne bo tako, kot je bilo.