Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

Andreja Špeh iz MasterChefove kuhinje na Japonsko

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Anna Fenninger z nagradami zaslužila 391.702 frankov, Tina Maze pa 366.814 frankov

V nedeljo se je končala sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju. Znana sta oba dobitnika lovorike z največjo težo v alpskem smučanju, velikega kristalnega globusa. Avstrijsko prevlado v tem športu nadaljujeta Anna Fenninger in Marcel Hirscher, ki sta tudi v končani sezoni zbrala največ denarja iz naslova denarnih nagrad.

Največji zaslužkar v svetu alpskega smučanja je Hirscher, ki je v pravkar končani sezoni zbral osem zmag ter 14 uvrstitev na zmagovalni oder. Z vrhunskimi uvrstitvami pa je od organizatorjev tekem prejel skupno 482.789 švicarskih frankov, kar ga uvršča na prvo mesto tako v moški kot ženski konkurenci. Gre sicer za bruto znesek.

Na drugem mestu denarne razpredelnice je njegov norveški tekmec Kjetil Jansrud, ki je v boju za skupno zmago v seštevku svetovnega pokala potegnil krajšo, slabši pa je bil tudi z zaslužkom v višini 394.507 frankov. Razlika med njima je znašala na koncu 160 točk. Na tretjem mestu po zaslužkih je lastnica velikega kristalnega globusa v ženski konkurenci Avstrijka Fenningerjeva z zaslužkom v višini 391.702 frankov, četrta pa je slovenska šampionka Tina Maze z zaslužkom v višini 366.814 frankov, ki je na koncu v boju za končno lovoriko ostala prekratka za pičlih 22 točk.

Na petem in šestem mestu sta ameriški zvezdnici Lindsey Vonn (308.500 frankov) in Mikaela Shiffrin (301.239 frankov), na sedmo, osmo, deveto in deseto mesto razpredelnice so se uvrstili Francoz Alexis Pinturault (226.720 frankov), Italijan Dominik Paris (210.552 frankov), Nemec Felix Neureuther (210.461) in Avstrijec Hannes Reichelt (191.600 frankov).

Mazejeva je v pravkar končani sezoni vpisala tri zmage ter skupno 13 uvrstitev na stopničke, osvojila je tudi tri kolajne na svetovnem prvenstvu v Vail/Beaver Creeku, dve zlati in eno srebrno. Od slovenske šampionke uspešnejša tekmica za veliki kristalni globus Fenningerjeva je vpisala 15 uvrstitev na zmagovalni oder v svetovnem pokalu, od tega šest zmag. Fenningerjeva je na SP v ZDA prav tako osvojila dve zlati in eno srebrno kolajno.

Upoštevajoč še zaslužke s svetovnega prvenstva je Hirscher skupno zaslužil 558.122 frankov, na SP je njegov zaslužek znašal 73.333 frankov. Skupni zaslužek Fenningerjeve, na SP je zaslužila 115.000 frankov, znaša 506.702 frankov, zaslužek Mazejeve pa 477.814 frankov, če se denarnim nagradam zaslužen v svetovnem pokalu doda še 111.000 frankov, kolikor sta bili vredni dve zlati v smuku in alpski kombinaciji in srebrna kolajna v superveleslalomu na svetovnem prvenstvu.

Mazejeva je v svetovnem pokalu skupno vknjižila 1531 točk, kar je vsega 22 manj od še drugo leto zapored zmagovalke skupnega seštevka Fenningerjeve (1553). Sezona 2014/2015 je bila tako druga najuspešnejša v karieri slovenske šampionke.

Izkupiček Mazejeve je boljši od izkupička v lanski sezoni 2013/2014, ko je zbrala 567 točk manj, s seštevkom 964 točk pa je bila skupno četrta. A to je bila sezona z vrhuncem na olimpijskih igrah v Sočiju, kjer je bila dvakrat zlata.

Že drugič v karieri je bila Mazejeva skupno druga. Po koncu sezone leta 2012 je bila skupno druga, s seštevkom 1402 točk. Od takratne zmagovalke Američanke Lindsey Vonn je zaostala 578 točk. Letošnji izkupiček pa je za 883 točk manjši od rekordne sezone 2012/2013, ko je zbrala 2414 točk, največ v zgodovini tega tekmovanja, za prvi in doslej edini osvojeni veliki kristalni globus. Takrat je v boju za veliki globus drugouvrščeno Nemko Mario Höfl-Riesch premagala z razliko kar 1313 točk.

Mazejeva je bila znova daleč najuspešnejša slovenska alpska smučarka, saj je sama osvojila skoraj štirikrat toliko točk, kot jih je zbralo preostalih dvanajst članov in članic slovenske reprezentance v alpskem smučanju, ki so na tekmah svetovnega pokala osvajali točke. Ženski del ekipe, brez Tine Maze, je osvojil 291 točk, od tega je Ilka Štuhec prispevala 157 točk. Moška ekipa pa je osvojila 128 točk. Skupno so oboji poskrbeli za 419 slovenskih točk v svetovnem pokalu.