Slovenci namreč večinoma prisegajo na tradicionalne vrednote ne glede na to, ali na volitvah glasujejo za desne ali za leve stranke. Pravzaprav slednje zmagujejo, ker jih volijo tudi volivci, ki po svojih vrednotah spadajo bolj na desno. Verjeti je, da se položaj v zadnjih desetih letih ni bistveno spremenil, še posebej zaradi trendov tako pri nas kot po svetu, po katerih je vedno več ljudi konservativnih.
Te okoliščine so po vsej verjetnosti zanemarili v Gibanju Svoboda, ki je predlagalo, da bi skupaj z evropskimi volitvami imeli še tri referendume: o evtanaziji, legalizaciji marihuane in uvedbi preferenčnega glasu na državnozborskih volitvah. Njihov predlog so podprli še v Levici, medtem ko so se v SD vzdržali, SDS in NSI pa sta bili proti.
Podobno kot pred dvanajstimi leti zgodi tudi obratno, da bo na referendum prišlo več nasprotnikov evtanazije in marihuane kot privržencev, zaradi česar lahko Gibanje Svoboda doseže še slabši rezultat na evropskih volitvah, ki bodo potekale sočasno.
Slednji sta zoper odločitev državnega zbora vložili ustavni spor, saj menita, da bi bilo odločanje o evtanaziji v nasprotju z ustavo, pri legalizaciji marihuane pa naj bi predlagatelji kršili parlamentarni postopek, saj so najprej predlagali legalizacijo v medicinske namene, nato pa dodali še osebno rabo. O spremembah volilnega zakona bomo v vsakem primeru glasovali skupaj z evropskimi volitvami, kar je z njimi še najmanj nezdružljivo.
Če bo ustavno sodišče dovolilo še referenduma o evtanaziji in marihuani, največja vladna stranka pričakuje višjo volilno udeležbo in s tem boljši rezultat svoje stranke na evropskih volitvah. K temu jih spodbujajo tudi trenutne ankete, ki kažejo, da bodo volivci obe pobudi gladko podprli. Toda ankete so lahko tudi zavajajoče, poleg tega se lahko do volitev še marsikaj zgodi. Znano je, da evtanazije zaradi nevarnosti zlorabe te pravice ne podpira medicinska stroka, ki bi sicer podprla pomoč pri samomoru. Prav tako zgolj legalizacija marihuane v medicinske namene najbrž za večino ni sporna.
Zato se lahko podobno kot pred dvanajstimi leti zgodi tudi obratno, da bo na referendum prišlo več nasprotnikov evtanazije in marihuane kot privržencev, zaradi česar lahko Gibanje Svoboda doseže še slabši rezultat na evropskih volitvah, ki bodo potekale sočasno. Hud poraz na evropskih volitvah pa bo skoraj zagotovo povzročil še večje razpoke in turbulence v vladni koaliciji.