Prijavljeni ste kot
14. mar. 2010
Prejšnji teden se je v javnosti zgodila medijsko najbolj odmevna politično-korupcijska zgodba v zadnjih letih. Medtem ko so kriminalisti pri prejemanju podkupnine zasačili poslanca SNS Srečka Prijatelja, zato se zdi pregon trden, je pri sumu politične korupcije med ministrom za kmetijstvo v odstopu Milanom Pogačnikom in predsednikom SNS Zmagom Jelinčičem vtis, da gre za politično spodbujen proces.
Policija še naprej poskuša afero bulmastifi pomesti pod preprogo. Prvi policist Janko Goršek je v petek presenetil z izjavo, da je ta zgodba za policijo končana, razen če bo tožilstvo zahtevalo dodatne preiskave. Po navedbah policije suma spolne zlorabe psov ni mogoče ne potrditi ne zavreči.
Ko se je nekdanji poslanec prvega sklica državnega zbora izvoljene skupščine in zdaj samostojni podjetnik, Igor Omerza, razgledoval po virih za knjigo ob dvajseti obletnici odbora za varstvo človekovih pravic, ga je zgodba na koncu potegnila bolj v preteklost – k Edvardu Kocbeku in njegovemu osebnemu dosjeju partijske policije oziroma službe državne varnosti. V knjigi, predstavljena bo jutri, je razkril tudi dva poimenska seznama službe državne varnosti (SDV).
S premierjem Borutom Pahorjem smo se pogovarjali v sredo, tik pred njegovo tiskovno konferenco, na kateri je odstopil kmetijski minister Milan Pogačnik. Ko smo se pogovarjali, ni našel razlogov za njegovo zamenjavo in je želel, da vztraja na položaju ministra. Pogovarjali smo se tudi o primeru Baričevič, o omrežjih, o njegovih odnosih z možmi iz ozadja, ministrici Katarini Kresal in ministru Gregorju Golobiču. Približno uro, preden je minister za zdravje Borut Miklavčič razkril kandidata za svojega naslednika, Rajka Kendo, je premier povedal ime drugega možnega kandidata za ta položaj. Intervju v skladu z njegovo željo ni avtoriziran, ker naj bi taki standardi veljali povsod na zahodu.
Ni izključeno, da bo vstop kriminalistov v državni zbor marsikoga utrdil v prepričanju, da v tej državi ni ljudi, ki si ne bi tako ali drugače omastili prstov. Dnevnik
Ljubljanski župan Zoran Janković se spreneveda, da ni odgovoren za trpljenje delavcev, ki so v težkih vremenskih razmerah od jutra do večera gradili športni center v Stožicah, kar je razvidno iz pogodbe, ki so jih (pod)izvajalci sklenili z družbo Grep, glavno izvajalko del.
13. mar. 2010
Po nekaterih informacijah naj bi se v sredo, 10.3.2010 predsednik Vlade RS sestal z bivšim predsednikom Milanom Kučanom. Na tem sestanku naj bi Milan Kučan od predsednika vlade zahteval zamenjavo generalne državne tožilke Barbare Brezigar. SDS.SI
Zdaj že izjemno velika množica občin z nepregledno množico županov ima v Sloveniji nekaj skupnih lastnosti, najpomembnejša pa je ta, da občine ne nastajajo zaradi kakega posebnega razloga, ki bi imel korenine v ekonomiji, poslovanju, odpravljanju administrativnih ovir, logistiki ali infrastrukturi, ampak zato, ker je to mogoče. Še več, edina funkcija, ki jo opravljajo izjemno zavzeto in skorajda do roba blaznosti, je porabljanje davkoplačevalskega denarja. Zdi se, da je z občinsko ureditvijo narobe skorajda vse. Poglejmo le nekaj primerov.
Kako slabo je gospodaril minister za pravosodje Aleš Zalar v času, ko je še opravljal funkcijo predsednika okrožnega sodišča, dokazuje najemna pogodba med Gospodarsko zbornico Slovenije in Okrožnim sodiščem v Ljubljani, sklenjena 11. novembra 1999.
12. mar. 2010
Kljub dosedanjim napovedim predsednika SNS Zmaga Jelinčiča, da bodo poslanca Srečka Prijatelja izključili iz stranke in poslanske skupine, je Jelinčič danes za TV Slovenija napovedal, da Prijatelj ostaja poslanec SNS. Oba sta namreč prepričana, da v ozadju kriminalističnih preiskav stoji notranja ministrica Katarina Kresal.
V Zares in LDS naj bi zahtevali razrešitev generalne državne tožilke Barbare Brezigar. V Zaresu so za STA potrdili, da je predsednik stranke Gregor Golobič na četrtkovi seji vlade zahteval njen odhod, sicer da bodo v stranki odločali o vztrajanju v koaliciji. O Brezigarjevi naj bi danes razpravljal tudi kolegij predsednice LDS Katarine Kresal.
Poslanci SDS in SNS so vložili zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic SFRJ v Sloveniji. Zakonu nasprotujejo tudi v SLS, medtem ko ga v koalicijskih strankah podpirajo. Tako v koaliciji kot tudi na MNZ pa napovedujejo, da bodo referendumu nasprotovali pred ustavnim sodiščem.
Izvenobravnavni senat je zavrnil predlog okrožne državne tožilke, ki je za poslanca SNS Srečka Prijatelja predlagala pripor, je za STA pojasnil Prijateljev odvetnik Silvan Jakin. "Pričakovali smo, da bo predlog zavrnjen," je dejal Jakin. Kot je še dejal, je mogoče, da bo tožilstvo ponovno vložilo predlog za pripor.
Na podlagi izsledkov preiskave dogajanja na Oražnovi ulici in mnenj strokovnih inštitucij suma, da so bili psi Saše Baričeviča spolno zlorabljeni, ni mogoče ne potrditi ne zavreči, je na novinarski konferenci povedal vodja sektorja kriminalistične policije pri Policijski upravi Ljubljana Branko Japelj.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko v poslanskem vprašanju vlado sprašuje, ali drži, da se je premier Borut Pahor v sredo sestal z bivšim predsednikom republike Milanom Kučanom. Kot navaja Tanko, naj bi Kučan po nekaterih informacijah od Pahorja zahteval razrešitev generalne državne tožilke Barbare Brezigar.
Vodja poslanske skupine SNS ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal v poslanskem vprašanju sprašuje, kako je mogoče, da pristojni organi ne raziščejo ozadja dogovarjanj med ministrom za kmetijstvo v odstopu Milanom Pogačnikom in ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem glede odobritve prostorskega načrta Ljubljane.
Posamezni posli Pivovarne Laško, ko jo je vodil Boško Šrot, po oceni revizorjev niso bili v zadostni meri vodeni v dobro odvisnih družb in s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarja. Šrot je lahko sprejemal poslovne odločitve v korist svojih družb in ne manjšinskih lastnikov skupine Pivovarna Laško, menijo v družbi BDO Revizija.
11. mar. 2010
Nesoglasja med pravosodnim ministrstvom in vrhovnim tožilstvom so se danes preselila tudi na vlado. Ta se je seznanila s vsebino pisma, ki ga je premieru Borutu Pahorju poslal minister Aleš Zalar. Pismo je premieru poslala tudi generalna državna tožilka Barbara Brezigar. Po seji je Pahor napovedal skupen sestanek, na katerem bi razčistili stvari.