Prijavljeni ste kot
27. feb. 2013
Poslanci so po predstavitvi stališč poslanskih skupin začeli z razpravo pred odločanjem o konstruktivni nezaupnici vladi. Poleg očitkov Janezu Janši glede načina vodenja vlade in ugotovitev protikorupcijske komisije, je slišati tudi kritike na račun Zorana Jankovića, ki je še vedno predsednik PS, komisija pa obremenjuje tudi njega.
Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko že tečejo postopki za preverjanje istovetnosti diplome poslanca SDS Danijela Krivca, ki je za to sam zaprosil, so za STA pojasnili na fakulteti. Tudi na Fakulteti za družbene vede so začeli postopek preverjanja trditev o prepisovanju magisterija vodje PS in kandidatke za mandatarko Alenke Bratušek.
Kandidatki za mandatarko Alenki Bratušek, ki bi nasledila Janeza Janšo, se obeta zadostna podpora. Nekateri jo bodo podprli, ker želijo presekati politično krizo, drugi zato, ker želijo ustaviti "škodljivo" ravnanje sedanje vlade, po mnenju tretjih pa je to edina pot do predčasnih volitev. Bratuškova pa pričakovano ostaja brez podpore SDS in NSi.
Pogajanja potencialnih koalicijskih partneric PS, SD, DeSUS in DL se bodo v primeru današnje potrditve Alenke Bratušek za mandatarko začela v četrtek, je na izredni seji DZ povedal predsednik DL Gregor Virant. "Če bomo na pogajanjih uspešni, se vidimo v novi vladi, če ne pa na predčasnih volitvah to pomlad," je dejal.
Očitno je Janez Janša velika bolečina mnogih tako na levem kot na desnem delu političnega prostora, je v predstavitvi stališča poslanske skupine SDS o konstruktivni nezaupnici vladi dejal vodja poslancev SDS Jože Tanko. Meni, da je v novo nastajajoči koaliciji pravzaprav edini cilj odstranitev Janše s političnega prizorišča, SDS pa kandidatke za mandatarko Alenke Bratušek ne bo podprla.
Premier Janez Janša v svojem nagovoru poslankam in poslancem pojasnjuje očitke, ki izhajajo iz poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Poudaril je, da se je letošnje leto za Slovenijo začelo zmerno optimistično, po objavi poročila pa se je začelo "virantovanje oz. politična kriza". V državi veljajo dvojni kriteriji, meni Janša.
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je na državni tožilstvi v Ljubljani in Mariboru podala več ovadb za kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, med drugim zoper predsednika vlade Janeza Janšo. V komisiji sicer obsojajo javne žalitve in diskreditacije institucij pravne države, zadnje zahteve SDS pa označujejo kot "skrajno cinične in absurdne".
Kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek je v nagovoru na izredni seji DZ napovedala, da bo njena prva prioriteta, če bo imela priložnost sestaviti vlado, Slovenijo varno pripeljati do volitev. Med cilji vlade pa je izpostavila normalizacijo razmer in prekinitev z vzdušjem strahu v državi. Zagotovila je, da "v Sloveniji ne bo grškega scenarija".
Sodni senat celjskega okrožnega sodišča je danes Avstrijca Davida Gabriela Kruseta, ki velja za gorečega pripadnika muslimanske vere, obsodilo na 16 mesecev zaporne kazni. Kruseta, ki še naprej ostaja v priporu, pa bodo po odsluženi kazni, izročili Avstriji zaradi storitve 24 kaznivih dejanj.
V Mariboru je okoli 11. ure prišlo do oboroženega ropa zlatarne na Tyrševi ulici, so sporočili s Policijske uprave Maribor. Kot je za STA povedal tiskovni predstavnik mariborske policije Bartolo Lampret, naj bi pri tem zaenkrat še neodkriti storilec odnesel neznano količino izdelkov, več podrobnosti pa zaenkrat ni znanih.
Poslanke in poslanci so danes z 52 glasovi za in 34 proti izvolili vodjo poslanske skupine SD Janka Vebra za desetega predsednika DZ. Od 89 oddanih glasovnic so bile tri neveljavne. Vodenje DZ je po Vebrovih besedah izjemno odgovorna naloga in daleč presega vse njegove dosedanje funkcije. Kot je obljubil, jo bo skušal opravljati vestno in predano.
Današnjo sejo mandatno-volilne komisije DZ, na kateri naj bi poslanci za zaprtimi vrati razpravljali o zahtevi SDS po nadzoru nad premoženjem predsednika protikorupcijske komisije Gorana Klemenčiča, so prekinili. Za takšno potezo so se člani odločili zaradi novih gradiv in odsotnosti Klemenčiča, je pojasnila predsednica komisije Sonja Ramšak (SDS).
Urad informacijske pooblaščenke preiskuje uporabo podatkov o starših otrok z avtizmom, ki jim je ob odhodu med zasebnike pisala zdravnica Marta Macedoni Lukšič, piše današnji Dnevnik, za katerega so v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana zatrdili, da se z morebitno uporabo njihovih baz podatkov v tem primeru niso strinjali.
Obupni poskusi z blatenjem in podtikanji odstraniti vlado Janeza Janše so odkrit napad na samostojno in demokratično Slovenijo, pravi dr. Janez Juhant, profesor filozofije na ljubljanski teološki fakulteti.
DZ bo na izredni seji obravnaval konstruktivno nezaupnico vladi. Obeta se daljša razprava, ki se bo z glasovanjem o kandidatki za mandatarko Alenki Bratušek verjetno končala pozno zvečer. Svoj pogled na delo vlade bo predstavil tudi premier Janez Janša. Poslanci pa se bodo že pred tem opredelili tudi do kandidature Janka Vebra za predsednika DZ.
Pogajanj socialnih partnerjev o reformi trga dela je konec, je po skoraj osemurnem srečanju povedal minister za delo Andrej Vizjak. Kot je zatrdil, gre reforma trga dela na četrtkovo izredno sejo DZ usklajena v največji možni meri, kategoričnega nasprotovanja pa ni v zvezi z nobenim ključnim vprašanjem. Odpovedni roki bodo največ 80-dnevni.
Nekdanji senator in aktiven slovenski manjšinski politik Stojan Spetič je za oddajo Odmevi dejal, da se slovenski manjšini v Italiji po volitvah ne obeta nič posebnega. Novoizvoljena slovenska predstavnica v poslanski zbornici italijanskega parlamenta Tamara Blažina pa je povedala, da bo skrbela za narodnostna vprašanja na področju šolstva.
26. feb. 2013
Namestnik predsednika KPK Rok Praprotnik po pisanju anonimke ni imel potrebnih desetletnih delovnih izkušenj, preden je bil leta 2010 imenovan na sedanjo funkcijo. Toda namesto, da bi konkretno pojasnil očitke in razložil, kje vse je bil kdaj zaposlen, kliče novinarje Slovenskih novic, ki očitke preverjajo. Praprotnik novinarjem „off the record“ zatrjuje, da ima delovne izkušnje od leta 1996. Takrat je imel 22 let, toda diplomiral je leta 2000, naslednje leto pa je služil vojaški rok. Če se je zaposlil šele po odsluženju vojaškega roka, kot trdi avtor anonimke, potem mu je za potrebnih deset let delovne dobe zmanjkalo vsaj eno leto. Na KPK sicer zatrjujejo, da so imeli vsi člani KPK potrebne delovne izkušnje.