Roman Jakić: od propadlega Golobiča v objem Zorana Jankovića
6. apr. 2013 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Brez Zorana Jankovića bi Roman Jakič romal na smetišče zgodovine. Na državnozborskih volitvah leta 2008 je popolnoma propadel na listi Zares. Čeprav je Zares postala vladna stranka, izvoljeni poslanec Gregor Golobič pa minister v Pahorjevi vladi, je ostal zelo daleč do izvolitve za nadomestnega poslanca. V volilni enoti Ljubljana Bežigrad se je med deseterico kandidatov prebil šele na sedmo mesto. Čeprav je bil sekretar stranke Zares za mednarodne odnose, je tudi leta 2010 na lokalnih volitvah nastopil na Listi Zorana Jankovića. Stranki Zares se ni uspelo uvrstiti v mestni svet.
Leto pozneje se je na predčasnih volitvah znova vrnil v državni zbor, seveda ne pod okriljem propadlega Gregorja Golobiča, ampak takrat perspektivnega Zorana Jankovića. Poleg njega so v poslanske klopi sedli še štirje mestni svetniki Liste Zorana Jankovića, ki se je preimenovala v Pozitivno Slovenijo. Med poslanci je najbolj zaslovel po najvišjem telefonskem računu: v prvi polovici leta 2012 je za svoj službeni telefon zapravil 978 evrov in s tem prehitel celo takratnega predsednika državnega zbora Gregorja Viranta (892 evrov) in podpredsednico Renato Brunskole (800 evrov). Ker so v sedanjem mandatu telefonski pogovori omejeni na 1000 evrov letno za poslance oziroma na 1300 evrov za predsednika DZ in vodje poslanskih skupin, si je moral »čvekanje« v drugi polovici leta večinoma plačati sam.
Januarja letos se je prigrebel med predlagatelje misijonarja Pedra Opeke za Nobelovo nagrado za mir, pri čemer je sicer glavno delo opravil evropski poslanec Lojze Peterle. Mnogi, ki Jakiča zelo dobro poznajo, se ob tem zelo zgražajo, saj je v zasebnem življenju zelo nestrpen do krščanstva in zlasti katolištva. Tako ga menda pred približno petimi leti ni bilo na pogrebu tete Zofije Arko zgolj zaradi tega, ker je bil cerkveni pogreb.
Jakič se je vseskozi omenjal kot možen minister v vladi Alenke Bratušek; sprva kot kandidat za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu, dokler ni »stari odločil«, da prevzame kar obrambni resor. Da ne bi bilo v vladi premalo žensk, je ministrstvo brez listnice prevzela manj izkušena poslanka Tina Komel. Kljub temu ima še vedno ambicije, da bi vendarle postal dobro plačani evropski poslanec. Položaj obrambnega ministra bo prav gotovo dobro izhodišče za nastop na evropskih volitvah junija prihodnje leto, ko bodo morda hkrati še predčasne državnozborske volitve.
VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke