Prijavljeni ste kot
8. maj. 2013
Kadrovski cunami vlade Alenke Bratušek se nadaljuje, kot kaže, bo morala kot naslednja položaj direktorice Ajpesa (Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve) zapustiti Romana Logar, nekdanja direktorica Agencije za plačilni promet. Zamenjala naj bi jo Karmen Škufca, osumljena za zlorabo položaja pri vodenju Poslovne cone Komenda.
Potem ko ga je v ponedeljek predstavila koaliciji, bo premierka Alenka Bratušek danes dopoldne osnutek programa stabilnosti predstavila še Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), popoldne pa skupaj z osnutkom nacionalnega reformnega programa (NRP) še opoziciji. Socialni partnerji imajo danes na mizi tudi predlagano insolvenčno zakonodajo.
Vlada in sindikati bodo danes nadaljevali pogajanja o varčevalnih ukrepih. Po torkovi zaostritvi pogajanj in vnovični zavrnitvi vladnega približevalnega predloga sindikati danes od vlade pričakujejo nov predlog ukrepov. Po oceni sindikatov nadaljevanje pogajanj visi v zraku, a vladna stran verjame v dogovor do sredine prihodnjega tedna.
7. maj. 2013
Na novinarska vprašanja Zoranu Jankoviću z današnje tiskovne konference, kakšen je njegov trenuten položaj v stranki, ali bo kandidiral za predsednika stranke na kongresu in kdaj bo kongres stranke, je Janković zgolj pojasnil, da ni želel biti moteč dejavnik, zato je na svetu stranke podpisal 'bianco', da odstopi z mesta funkcije takoj, ko bo Alenka Bratušek prevzela funkcijo predsednico vlade. Pričakuje, da bo zaradi poročila KPK, v katerem je osumljen nezakonite pridobitve premoženja, prišlo do obravnave na sodišču, potem pa je pripravljen sprejeti odločitev o svoji kandidaturi za predsednika stranke.
V postopku zahteve po dostopu do tonskega posnetka razgovora Zorana Jankovića s senatom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je komisija zavezanca pred tedni pozvala, naj se izjasni, ali dovoljuje njegovo objavo. Janković je objavi posnetka izrecno nasprotoval, so danes sporočili s KPK.
V SDS ocenjujejo, da so vladni predlogi ukrepov za uravnoteženje javnih financ napačna pot, saj je preveč poudarka na ukrepih za zvišanje prihodkov in premalo na racionalizaciji porabe. Predsednik SDS Janez Janša pravi, da gre dejansko za "gašenje požara z bencinom". poslanec SDS Andrej Vizjak upa, da bo opozicija lahko predlagala svoje ukrepe.
Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je danes pohvalil slovenske ukrepe za spodbujanje gospodarstva. Ob tem pa je namignil, da Slovenija še ni zunaj nevarnosti. Kot je povedal, je za napovedi, da se lahko država izogne mednarodni finančni pomoči, prezgodaj.
Ljubljanski župan Zoran Janković "z veseljem" sprejema odločitev informacijskega pooblaščenca, ki je dopustil objavo tonskega posnetka pogovora med županom in predstavniki Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Je pa Janković na današnjem pogovoru z novinarji izrazil tudi upanje na soočenje s predstavniki komisije na sodišču.
Korupcija in podkupovanje sta v evropskem gospodarstvu običajna praksa, neslavna rekorderka v Evropi pa je Slovenija, kjer je delež menedžerjev, za katere je podkupovanje običajno, kar 96 odstotkov, razkriva raziskava svetovalnega podjetja Ernst & Young, ki jo danes povzema nemški dnevnik Die Welt.
Nekdanja glavna hrvaška pogajalka z EU za kmetijstvo Ružica Gelo je prepričana, da Hrvaška lahko nadaljuje s proizvodnjo kranjske klobase. V pogovoru za današnji časnik Večernji list je dejala, da bo Evropska komisija tudi ponovno obravnavala zaščiteno označbo porekla vina teran. Hrvaška ima sicer težave tudi z imenom vina prošek.
Informacijski pooblaščenec je ugodil pritožbi več prosilcev zoper odločitev Komisije za preprečevanje korupcije, ki je zavrnila zahtevo za posredovanje tonskega posnetka pogovora z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem. Gre za pogovor v postopku priprave Zaključnega poročila o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank.
Štefka Kučan, nekdanja prva dama Slovenije, naj bi imela na bančnem računu v Mehiki 220.324.956,30 ameriških dolarjev, piše portal podlupo.net. Milan Kučan, nekdanji predsednik republike, nam je na vprašanje ali drži podatek o domnevnem bančnem računu njegove soproge Štefke v tujini po SMS sporočilu odgovoril: "Ni res, to najbrž itak dobro veste, pa vseeno hvala, da vsaj preverjate. S spoštovanjem, Milan Kučan."
DZ bo danes predvidoma nadaljeval aprila prekinjeno izredno sejo o vnosu fiskalnega pravila v ustavo, a vprašanje je, ali bo o tem tudi glasoval. V PS so namreč napovedali, da bodo, če med strankami ne bo kompromisa glede letnice uveljavitve pravila, predlagali, da se fiskalno pravilo vrne na ustavno komisijo.
Koalicija je enotna in podpira ukrepe, ki jih je pripravila vlada, je po včerajšnjem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju dejala premierka Alenka Bratušek. Program stabilnosti bo do četrtka oz. najkasneje do petka še dopolnjen in popravljen, je dodala. Ukrepe bodo predstavili po sprejemu na vladi.
6. maj. 2013
Po prepričanju vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja na torkovi izredni seji DZ ne bo prišlo do glasovanja o vnosu fiskalnega pravila v ustavo. Če med parlamentarnimi strankami ne bo prišlo do "razumnega" dogovora, bo po besedah Möderndorferja PS predlagala sklep o vrnitvi fiskalnega pravila na ustavno komisijo.
NSi vztraja pri vpisu fiskalnega pravila v ustavo z letom 2015, pri tem pa predlaga, da bi vlada v prihodnjih letih, če bi bilo to potrebno, samo izvedbo uravnoteženja proračuna urejala z zakonom, je v današnji izjavi za medije poudarila predsednica NSi Ljudmila Novak. V NSi sicer nasprotujejo vrnitvi fiskalnega pravila na ustavno komisijo.
V SDS menijo, da ni nobenega razloga več za vnovično preložitev odločanja o vnosu fiskalnega pravila v ustavo, saj bi bilo to po njihovem škodljivo za državo. Zato pričakujejo, da bo DZ v torek odločal o vnosu fiskalnega pravila v ustavo, vztrajajo pa tudi, da je treba to pravilo uveljaviti z letom 2015.
New York Times piše, da se veča zaskrbljenost, da bi lahko Slovenija sledila Cipru in postala šest članica evro območja, ki bi potrebovala finančno pomoč. Ob tem avtor članka obširno popiše "vzpon in padec" Bineta Kordeža, ki naj bi v kombinaciji z nekaterimi drugimi dejavniki simbolizirala način, na katerega se je država znašla v bančni krizi.