Prijavljeni ste kot
12. nov. 2020
Policija je ob četrtkovih izgredih v prestolnici, ko je bilo ogroženo tudi življenje in zdravje policistov, prvič v zgodovini samostojne države uporabila gumijaste naboje. Z bombometom so izstrelili šestnajst plinskih in pet gumijastih izstrelkov zoper do sedaj še neznane osebe, so včeraj dodatno pojasnili na Policijski upravi (PU) Ljubljana.
7. nov. 2020
Četrtkovo dogajanje v središču Ljubljane, ki se je sprevrglo v nasilje, je po oceni strokovnjaka za varnostna vprašanja z mariborske fakultete za varnostne vede Branka Lobnikarja primer ekstremizma. Pohvalil je usposobljenost policije, ki se je v tem primeru po njegovi oceni izkazala za dobro pripravljeno.
V četrtkovih protestih, na katerih je izbruhnilo nasilje, je bilo poškodovanih 15 policistov, pet od njih je poiskalo zdravniško pomoč. Ena huje poškodovana oseba je na zdravljenju v UKC Ljubljana, škoda je tudi na infrastrukturi. Direktor PU Ljubljana Stanislav Vrečar je ocenil, da uporaba prisilnih sredstev ni bila pretirana, ampak sorazmerna.
6. nov. 2020
Premier Janez Janša se je ob protestu v Ljubljani, ki se je sprevrgel v nasilje, oglasil na Twitterju. "Mirni protesti, ko ni epidemije in nevarnosti okužb, so ustavna pravica. Razgrajanje in fizično nasilje ter napadi na policiste pa so vedno in povsod kriminalna dejanja, ki bodo kaznovana," je zapisal. Policiji je medtem uspelo vzpostaviti mir.
Na včerajšnjih protestih v Ljubljani, kjer je prišlo do izgredov, je policija pridržala deset oseb. Direktor policijske uprave Ljubljana Stanislav Vrečar je v večerni izjavi dejal, da je bilo lažje poškodovanih tudi več policistov in ocenil, da je "evidentno, da ti ljudje niso prišli protestirat na miren način". Razmere bodo spremljali tudi ponoči.
V Društvu novinarjev Slovenije so obsodili nasilje na včerajšnjem shodu v Ljubljani, na katerem je še neznani storilec fizično obračunal s fotoreporterjem Borutom Živulovičem, ki je zato moral na urgenco, so zapisali v odzivu na svoji spletni strani. Prav tako je več novinarskih ekip poročalo, da so jih nasilno odrivali in ovirali pri njihovem delu,
5. nov. 2020
Pred državnim zborom na Trgu republike v Ljubljani so na protestu izbruhnili nemiri. "Čuvate lopove!" je bilo slišati skandiranje protestnikov policistom. V nekem trenutku se je policija zapodila za njimi in večja skupina protestnikov je bežala skozi središče Ljubljane. Proti policistom so metali granitne kocke in petarde - v na Facebooku objavljenem videu jih je slišati, ko se ob gradbišču na Slovenski cesti pogovarjajo, da je tam "ful kamnov". Policija jim je vrnila z vodnim topom. Reševalno vozilo je odpeljalo fotografa, ki ga je zbil protestnik. Napadena je bila tudi ekipa Planet TV.
V kolesarskem protestniškem gibanju "se zaradi napovedanega nasilja nekaterih skupin in slabega epidemiološkega stanja" distancirajo od za popoldne napovedanega protesta v Ljubljani. Dodajajo, da so se ob epidemiji začasno odmaknili od množičnega zbiranja, saj želijo odgovorno prispevati k reševanju stanja. Pozivajo k protestu od doma.
4. nov. 2020
Zbiranje ljudi je z odlokom še vedno prepovedano, prav tako niso dovoljeni shodi ali podobne prireditve, so v zvezi morebitnim današnjim shodom v Ljubljani zapisali na Policijski Upravi (PU) Ljubljana. Kot so napovedali, bodo nadzirali spoštovanje veljavnih odlokov in v primeru kršitev ukrepali. Gibanje v okolici parlamenta in vlade bo omejeno.
1. nov. 2020
V odsotnosti rednih petkovih protestov je Protestna ljudska skupščina šla protestirat na pot ob žici okoli Ljubljane. Med sprehodom s transparenti je protestnike prehitel predsednik države Borut Pahor, ki je tekel po trasi.
31. okt. 2020
Poljski predsednik Andrzej Duda je v poljski parlament vložil osnutek zakona o splavu, v skladu s katerim bi bila prekinitev nosečnosti možna tudi v primeru smrtonosnih deformacij zarodka. Ustavno sodišče je sicer pretekli teden razsodilo, da je splav v primeru hudih deformacij zarodka protiustaven, kar je sprožilo množične proteste.
Na barcelonskih ulicah se je včeraj na protestih proti ukrepom za zajezitev novega koronavirusa zbralo okoli 1500 ljudi. Izbruhnili so spopadi med protestniki in policisti. Katalonske oblasti so namreč včeraj dodatno zaostrile ukrepe za zajezitev virusa, svoje meje pa je zaprla tudi večina drugih španskih regij.
24. okt. 2020
Protestniki, ki vsak petek izražajo kritike do nosilcev javnih funkcij, se včeraj s kolesi niso podali na ulice prestolnice, saj, kot pravijo, zdravstveno stanje jemljejo bolj resno kot vlada. Predstavniki protestnikov so včeraj pred vladno stavbo poudarili, da upor na nadaljujejo z balkonov in z drugimi oblikami povezovanja. Z "odlokom ljudstva" so "nepreklicno prepovedali nadaljnje delovanje strahovlade in uveljavili njen takojšen odstop".
22. okt. 2020
Policija po zadnjih petkovih protestih v Ljubljani, ki so potekali že ob ostrejših ukrepih za omejevanje širjenja novega koronavirusa, vodi več prekrškovnih postopkov, večinoma zaradi nedostojnega vedenja in neupoštevanja ukazov policistov. Zaznane kršitve odloka o prepovedi gibanja in zbiranja pa bodo predali zdravstvenemu inšpektoratu. Medtem pa je Protestna ljudska skupščina na Facebooku napovedala, da jutri v Ljubljani ne bo kolesarskega protesta, zato pa pripravljajo "alternativne uporniške akcije".
19. okt. 2020
Češka policija je včeraj s solzivcem in vodnim topom razgnala več tisoč protestnikov, ki so v starem mestnem jedru Prage protestirali proti ukrepom za zajezitev covida-19 in zahtevali odstop ministra za zdravje Romana Prymule.
18. okt. 2020
Zlatan Čordić - Zlatko, glasbenik
Za okoli 20 milijonov Francozov, vključno s Parižani, je bil včerajšnji večer prvi, ki so ga morali preživeti pod policijsko uro. Tudi Londončani in številni drugi Britanci morajo od včeraj slediti strožjim pravilom, ki naj bi pomagala zajeziti pandemijo covida-19. Mnogi so zadnjo noč "na svobodi" dodobra izkoristili.
17. okt. 2020
Protestniki, ki ob petkih v Ljubljani protestirajo proti aktualni oblasti, so včeraj znova sedli na kolesa. Tudi tokrat so dogajanje spremljali policisti, ki so skupaj z zdravstvenim inšpektoratom nadzirali spoštovanje odloka za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni. Popisali so nekatere protestnike pred DZ, do večjih incidentov pa ni prišlo.