Dr. Matej Avbelj: Zadeva Patria je popolnoma razgalila pravno stroko
29. sep. 2013 18:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Od devetdesetih let do danes smo namesto prave demokracije zares živeli demokratični socializem, le da je za totalitarnim komunizmom danes bankrotiral še ta, ugotavlja dr. Matej Avbelj, dekan Fakultete z državne in evropske študije. Dr. Avbelj je eden od sourednikov zbornika Evropska Slovenija in pobudnik Iniciative za Evropsko Slovenijo. V pogovoru kritično motri stanje družbene patologije na Slovenskem in zagovarja vsebinski liberalizem, normativni sistem, v katerem je zagotovljena skladnost človekovih pravic, pluralizma in demokracije. Presenečen je nad načinom in vsebino razlogovanja sodišča v zadevi Patria. Če je običajen v slovenskem sodstvu, potem je še večji pesimist glede usode naše pravne države.
Ste navijali za Merklovo ali liberalce?
V nemškem kontekstu z vidika slovenskih interesov – za Merklovo.
Obrata od »krutega« varčevanja, ki so si ga nekateri obetali, torej ne bo?
Ne, Merklova uživa veliko podporo prav zaradi politike, ki jo je imela v Nemčiji in na ravni Evropske unije. Vztrajala je pri zdravorazumskih ekonomskih načelih, v skladu s katerimi lahko potrošimo le toliko, kot ustvarimo. Iz izkušenj rajnke Jugoslavije vemo, da je propadla tudi zato, ker ni bila ekonomsko vzdržna. Kar ne deluje na mikro ravni, lahko še manj na makro ravni. Dolgoročno gotovo ne. Na koncu mora nekdo račune plačati. Če jih ne bodo tisti, ki so se zadolžili, jih bodo naslednje generacije. To pa je etično nedopustno.
Nam je v čast, da je kmalu po zaprtju volišč omenila Slovenijo?
Prej skrb zbujajoče. Ko je bila Slovenija vzorna učenka, se o njej ni govorilo. Imeli smo celo težave s svojo prepoznavnostjo. Ko pa mimo nas ne more voditeljica najmočnejše evropske države, ki besed ne trosi kar tako, to očitno počne zato, ker ji povzročamo skrbi.
Ste zadovoljni z odmevnostjo vaše Iniciative za Evropsko Slovenijo, ki ste jo predstavili spomladi?
Z njo težko prodiramo v javnost. Zadovoljni smo z vsebino – s prispevki za nov nacionalni program, sicer pa Evropska Slovenija obstaja šele na papirju. Tako naša kot tista stvarna. Naša ambicija je biti glas generacije med tridesetim in štiridesetim letom, ki hoče biti vidna in vplivati na dogajanje v družbi, v kateri živi; glas mlade generacije, potisnjene na rob, ki bo morala plačati zapitek drugih.
V osrednjem dnevniku ste vendarle dobili nekaj prostora za predstavitev vaših stališč.
Res je, na pobudo ene od naših kolegic, ki je padla na plodna tla. Z veseljem bi jih predstavili še kje drugje.
Boste kako unovčili prepoznavnost?
Predvsem v intelektualnem pogledu. Sloveniji najbolj manjka kritični javni diskurz, ki je predpogoj normalne države, kar Slovenija danes ni.
Koliko vas je zdaj v iniciativi? Avtorjev zbornika je dvajset.
Jedro iniciative združuje trideset posameznikov, neodvisnih kritičnih intelektualcev, in ta krog se širi. Še zlasti po predstavitvah zbornika po Sloveniji, na ustavnem sodišču in po objavah v dnevnem časopisju se nam spontano pridružujejo novi sodelavci, to kaže na vsebinsko privlačnost ideje. Že za jesen pripravljamo nove aktivnosti.
V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE VEČ O ODGOVORNOSTI USTANOVNIH OČETOV DRŽAVE ZA EKONOMSKI BANKROT IN VSESTRANSKO RAZDEJANJE; O TOTALITARNI MISELNOSTI, KI NAMESTO LIBERALNEGA PLURALIZMA VLADA SLOVENIJI; O ZAVZEMANJU ZA PREOBRAZBO SLOVENSKEGA NARODNEGA ZNAČAJA.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke