Reporter
Reporter
Naroči

Zelenski odpoklical veleposlanika v Nemčiji, ki je redno kritiziral nemško vodstvo


Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je včeraj z odlokom odpoklical veleposlanika v Berlinu Andrija Melnika, znanega po kritičnih izjavah na račun najvišjih nemških predstavnikov v zvezi z njihovim odzivanjem na vojno v Ukrajini, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Volodimir Zelenski
Bobo
Ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski se je prejšnji teden tako zahvalil slovenskemu narodu.

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Nemški časnik Bild je že v začetku tedna poročal, da naj bi ukrajinsko zunanje ministrstvu predsedniku Volodimirju Zelenskemu predlagalo, da veleposlanika premesti na delovno mesto na zunanje ministrstvo v Kijevu. Postal naj bi namestnik zunanjega ministra, premestitev naj bi se zgodila jeseni.

Melnik je znan po ostrih kritikah na račun Berlina, nazadnje pa je razburil z izjavami v zvezi z ukrajinskim nacionalističnim voditeljem Stepanom Bandero, čigar enote so bile med drugo svetovno vojno odgovorne za etnično čiščenje in poboje Poljakov. Sodeloval naj bi tudi z nacistično Nemčijo. Bandera je po drugi svetovni vojni pobegnil v Nemčijo, kjer ga je leta 1959 umoril agent takratne sovjetske tajne službe KGB.



Melnik je v nekem intervjuju dejal, da Bandera ni bil množični morilec Judov in Poljakov. Na izjavo so se ostro odzvali v Varšavi, protestiralo je tudi izraelsko veleposlaništvo v Berlinu.

Ukrajinsko zunanje ministrstvo je v odzivu pojasnilo, da je veleposlanik izrazil svoje osebno stališče in ne uradnega stališča ministrstva.

Melnik je od začetka vojne v Ukrajini izrekel vrsto kritičnih izjav na račun nemške vlade, zlasti kanclerja Olafa Scholza, češ da Berlin Kijevu ne pomaga dovolj z orožjem za boj proti Rusiji.

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.



Poleg Melnika so bili včeraj odpoklicani tudi ukrajinski veleposlaniki na Norveškem, Češkem, Madžarskem in v Indiji, pri čemer v odloku ni bil naveden razlog za te odpoklice.

Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.