zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

tina gaber robert golob krizarjenje ickoti Reporter.si

Golob ni imel časa razmišljati o naši ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

Sašo Miljuševič Njena.si

Kaj se danes dogaja s prvim zmagovalcem ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Združeni narodi proučujejo varnost letenja nad vojnimi območji

Deli na:
Združeni narodi proučujejo varnost letenja nad vojnimi območji

Foto: Reuters

Organizacija Združenih narodov za civilno letalstvo (Icao) je v torek napovedala, da bo ustanovila delovno skupino, ki bo proučila varnostna tveganja letenja nad vojnimi območji. Icao se je za ta ukrep odločila po strmoglavljenju malezijskega potniškega letala na vzhodu Ukrajine 17. julija.

Generalni sekretar Icao Raymon Benjamin je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa na novinarski konferenci v kanadskem Montrealu dejal, da je nesreča "povečala bojazni glede preletov civilnih letal nad vojnimi območji".

Kot je pojasnil Benjamin, bodo delovno skupino sestavljali državni in industrijski strokovnjaki. Njihova naloga bo razviti sistem za učinkovito zbiranje in posredovanje varnostnih informacij.

Predsednik sveta Icao Oulumuyiwa Bernard Aliu je napovedal, da bo Icao februarja prihodnje leto sklical konferenco na visoki ravni, na kateri bodo govorili o varnostnih vprašanjih.

V Montrealu je potekalo srečanje Icao z drugimi organizacijami, pristojnimi za zračni promet, med drugim z Mednarodnim združenjem za zračni transport (Iata). Prvi mož Iata Tony Tyler je ob tem izrazil ogorčenje nad nedavnim strmoglavljenjem.

"Svetovni letalski prevozniki so jezni. Civilna potniška letala so inštrument miru. Ne glede na njihovo nacionalno pripadnost morajo biti za vse vladne agencije in vojske glavna prioriteta življenja nedolžnih ljudi. Kako lahko sedijo in opazujejo takšno ravnanje z nedolžnimi ljudmi?"
se je vprašal Tyler.

Dodal je, da je bila najverjetnejša sestrelitev malezijskega letala "napad na celotno zračnotransportno industrijo".

V primeru malezijskega letala je bilo po Tylerjevih besedah tako, da je bilo navodilo, da so vsi leti nad 10.000 metrov nad Ukrajino varni. Seznanjanje letalskih družb o morebitnih grožnjah je bistvenega pomena in to je "odgovornost držav, brez izgovorov", je še dejal.