Revija Reporter
Svet

ZDA vračajo udarec: Lavrov plava proti toku dejstev

STA

18. sep. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki je včeraj ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova opozorila, da plava proti toku mednarodnega javnega mnenja in dejstev, ko vztraja pri tem, da so napade s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska izvedli uporniki proti režimu predsednika Bašarja Asada.

Lavrov je v Moskvi ponovil, da je bil napad 21. avgusta provokacija upornikov, da izzovejo vojaško posredovanje ZDA proti Asadu. Psakijeva je povedala, da je iz poročila mednarodnih inšpektorjev jasno razvidno, da je bil v napadih uporabljen živčni plin sarin, več ključnih podrobnosti pa potrjuje krivdo Asadovega režima.

Diplomatsko obstreljevanje med Rusijo in ZDA je sicer trenutno povsem odveč, saj je Sirija privolila, da svoje zaloge kemičnega orožja preda mednarodnemu nadzoru. V New Yorku potekajo posvetovanja o resoluciji, ki bo izrisala načrt za uresničitev dogovora med Lavrovom in ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem s katerim se je Asad izognil ameriškemu bombardiranju.

Kerry je sprejel, da resolucija ne bo izrecno dovoljevala uporabe sile, če Sirija ne bo uresničevala svojih obvez, ker bi jo Rusija potem blokirala. Za Washington ta podrobnost ni pomembna, saj si predsednik Barack Obama v primeru zavlačevanja pridržuje pravico do uporabe sile.

Vendar pa se je za resolucijo po 7. poglavju ustanovne listine ZN, kar omogoča uporabo sile, včeraj v New Yorku zavzel generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, katerega izjave v zadnjih dneh skoraj ne dopuščajo dvoma o tem kdo je zanj kriv za napade s kemičnim orožjem.

Za resolucijo po 7. poglavju se je zavzel tudi vodja sirskih upornikov Ahmad Džarba, ki je po arabskih televizijah dejal, da je sila edini način za zaustavitev Asadovega vojaškega stroja. Uporniki so nezadovoljni, da se je Obama odločil za diplomacijo, vendar pa je zanj to, da bo Sirija sama uničila svoje kemično orožje, veliko bolj praktična in celovita rešitev problema, kot bi bilo bombardiranje.