ZDA so po letu 2011 spet izstrelile raketo z astronavti (VIDEO)
31. maj. 2020 5:58 Osveženo: 11:34 / 31. 5. 2020


Izstrelitev rakete Falcon 9 je bila uspešna.
Raketa zasebnega podjetja SpaceX z dvema ameriškima astronavtoma na krovu je včeraj uspešno poletela iz vesoljskega izstrelišča Cape Canaveral na Floridi proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS). Gre za prvo izstrelitev človeške posadke v vesolje iz ZDA po skoraj desetletju od upokojitve vesoljskih raketoplanov leta 2011.
Nosilna raketa Falcon 9 je iz Kennedyjevega izstrelišča gladko poletela včeraj natanko ob 21.22 po srednjeevropskem času. Uspešno je prišlo tudi do ločitev obeh pogonskih stopenj. Kapsula Dragon pa zdaj uspešno leti proti ISS, ki kroži okoli Zemlje kakih 250 kilometrov visoko. S postajo naj bi se spojila 19 ur po izstrelitvi.
Na krovu kapsule sta dva veterana med ameriškimi astronavti, Doug Hurley in Bob Behnken, ki sta dvakrat letela z raketoplani. Hurley je bil pilot na zadnji misiji raketoplana leta 2011.
Gre za prvi polet človeške posadke proti ISS iz ameriškega ozemlja po letu 2011. Vse odtlej so namreč ameriški astronavti na ISS potovali s pomočjo ruskih raket. Gre pa danes tudi za prvi polet astronavtov v vesolje s plovilom zasebnega podjetja.
Sprva je bil ta polet predviden za sredo, a so ga zaradi slabega vremena preložili na soboto. Tudi včeraj je sicer sprva grozilo, da bi lahko zaradi vremenskih razmer prišlo do vnovične preložitve izstrelitve, a so se v nadzoru poleta kakšno uro prej odločili, da jo danes izvedejo po načrtih.
Izstrelitev sta si ogledala tudi predsednik Donald Trump in podpredsednik Mike Pence.
Izstrelitev je tudi včeraj pritegnila veliko število radovednežev, ki so si dogodek lahko ogledali v živo ob obali Atlantika ali ob cesti, ki pelje do izstrelišča. Na prizorišče je kakšno uro pred izstrelitvijo prišel tudi ameriški predsednik Donald Trump. "Pravi talent, pravo znanje, nihče tega ne zna kot mi," je komentiral Trump.
Doslej je sicer človeka v vesolje uspelo poslati le trem državam - Rusiji, ZDA in Kitajski. ZDA so leta 2011 upokojile raketoplane, astronavte na ISS so nato pošiljale z ruskimi raketami. Za 52 voženj so ZDA Rusiji plačale 3,5 milijarde dolarjev.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke