Učinkovitega zdravila ali cepiva proti smrtonosni hemoragični mrzlici svet doslej ni poznal. V večini primerov okužbe z ebolo je tako sledila smrt. Kljub hitremu napredku v medicini in poskusom ustvariti učinkovito orožje proti eboli, vse do pred kratkim na ljudeh še niso preizkusili nobenega zdravila.
V ZDA so nato pred dnevi iz Afrike prepeljali dva Američana, okužena z ebolo, ki ju sedaj zdravijo z eksperimentalnim zdravilom, na katerega naj bi se oba dobro odzivala.
Ker bi lahko ta zdravila pomagala zajeziti epidemijo ebole v zahodni Afriki, se je ameriška zvezna uprava za hrano in zdravila (FDA) sedaj odločila, da omili omejitve za uporabo zdravila TKM-ebola na ljudeh. Zdravilo bi posledično lahko uporabili za obolele v zahodni Afriki. FDA mora namreč eksperimentalno zdravljenje najprej dovoliti v ZDA, nima pa besede pri tem, ali ga bodo uporabile tudi druge države.
V ZDA so sicer pripravljeni na to, da bo iz zahodne Afrike v državo v prihodnje prispelo še več okuženih oseb, ki bodo morda nato okužile tudi svoje bližnje. Vodja ameriškega Centra za nadzor nad boleznimi in preventivo (CDC) Tom Frieden je poudaril, da je treba biti na širjenje virusa vsekakor pripravljen.
Medtem so ZDA družine svojih diplomatov v Liberiji pozvale, da zapustijo državo, prav tako pa so svoje državljane posvarile pred potovanji v Liberijo, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Po zadnji statistiki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je hemoragična mrzlica v zahodni Afriki doslej terjala 932 življenj, potrdili so 1711 primerov okužbe. Veliko večino primerov beležijo v Gvineji, Liberiji in Sierri Leone.
Potem ko so drugo smrtno žrtev virusa in več primerov okužbe z njim zabeležili tudi v mestu Lagos, se širi strah pred širjenjem virusa v Nigerijo, po prebivalstvu največjo afriško državo. O zaenkrat le še sumu okužbe poročajo tudi iz Benina in Ugande.
ZDA odprle pot za uporabo testnega zdravila proti eboli v Afriki
8. avg. 2014 10:59 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Ameriške oblasti so olajšale omejitve za uporabo testnega zdravila proti eboli v zahodni Afriki. Pristojni organi so medtem ocenili, da je širjenje ebole v ZDA - glede na današnjo naravo potovanj v svetu - neizbežno, vendar pa širšega izbruha v državi ne pričakujejo. Družine svojih diplomatov v Liberiji so ZDA pozvale, naj zapustijo državo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke