državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

nov ct aparat, Pavel Berden in Dimitrij Kuhelj Necenzurirano

Bolniki v UKC Ljubljana ostajajo brez preiskav. ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

Princ Harry in Kate Middleton - nekoč prava prijatelja - danes pa .. Odkrito.si

Kate in Harry - Če se bo to zgodilo, se bosta ...

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Zbogom, Madiba: Umrl je Nelson Mandela

Deli na:
Zbogom, Madiba: Umrl je Nelson Mandela

Foto: Reuters

V starosti 95 let je umrl nekdanji južnoafriški predsednik in legendarni borec proti apartheidu Nelson Mandela, je sporočil južnoafriški predsednik Joseph Zuma. "Zdaj počiva. Zdaj ima mir," je Zuma dejal o pokojnem voditelju

V starosti 95 let je po dolgi bolezni preminil južnoafriški heroj in ikona boja proti apartheidu Nelson Mandela, je danes zvečer sporočil južnoafriški predsednik Jacob Zuma. Mandela se je po padcu apartheida zapisal v zgodovino kot prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike.

Po besedah Zume je Mandela umrl danes zvečer v krogu svoje družine na svojem domu v Johannesburgu. "Gre za naš trenutek najgloblje žalosti, naša država je izgubila svojega največjega sina," je dejal Zuma, ki je borca za človekove pravice označil za "očeta" države.

Južnoafričani bodo "žalovali za osebo, ki je bolj kot kdorkoli drug poosebljal njihovo občutenje skupne narodnosti", je povedal Zuma. "Nelson Mandela nas je držal skupaj in skupaj se bomo poslovili od njega," je dodal Zuma. Mandela bo sicer deležen svečanega državniškega pogreba, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nobelov nagrajenec za mir, ki je zaradi svojega boja proti rasističnemu režimu 27 let preživel v zaporu, je po svetu veljal za simbol svobode. Po izpustitvi leta 1990 je postal južnoafriški predsednik. Predsedniški stolček je zasedal samo en petletni mandat, leta 1993 pa je prejel Nobelovo nagrado za mir. Iz politike in javnega življenja se je umaknil leta 2004.

Mandelo so sicer poleti zaradi hudih težav s pljuči odpeljali v bolnišnico v južnoafriški prestolnici, kjer se je več mesecev boril z zdravstvenimi tegobami.

Po skoraj treh mesecih bolnišničnega zdravljenja zaradi pljučne infekcije so ga 1. septembra premestili na njegov dom v Johannesburgu, kjer je zadnje tedne preživel v družinskem krogu. Njegove težave s pljuči naj bi bile povezane z nezadostno zdravljeno tuberkulozo, za katero je zbolel v zaporu.

"Rogovilež"

Nelson Mandela se je v zgodovino zapisal kot prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike in ikona boja proti apartheidu. Neuklonljivi borec za človekove pravice, ki je 27 let preživel v zaporu, je leta 1993 prejel Nobelovo nagrado za mir. Njegova izpustitev na prostost je pomenila začetek konca apartheida v tej afriški državi.

Nelson Rolihlahla Mandela se je rodil 18. julija 1918 v vasi Mvezo na območju Transkei v Južnoafriški republiki materi Nonqaphi Nosekeni in Henryju Mgadli Mandeli. Njegov oče je bil svetovalec poglavarja plemena Thembu. Ime Rolihlahla, ki mu ga je dal oče, pomeni "potegniti vejo drevesa", kar bi lahko pomenilo tudi "rogovilež". Angleško ime Nelson je dobil ob vstopu v šolo. Mladi Mandela je bil prvi član družine, ki se je šolal.

Pri 21 letih se je Mandela vpisal na univerzo v Fort Hare v vzhodni pokrajini Kapp, ki je bila pomembna izobraževalna ustanova za afriške intelektualce iz južne, srednje in vzhodne Afrike. Tam je spoznal tudi kasnejšega dolgoletnega političnega sopotnika Oliverja Tamba, kasnejšega predsednika Afriškega narodnega kongresa (ANC).

Zaradi spora z vodstvom univerze in da bi se izognil dogovorjeni poroki, je pobegnil v Johannesburg in ob delu vpisal študij prava. V Johannesburgu je postal tudi politično dejaven proti vladajoči belski manjšini. Leta 1943 se je pridružil ANC in skupaj z Oliverjem Tambojem in Walterjem Sisulujem ter drugimi ustanovil mladinsko ligo Afriškega narodnega kongresa.

27 let v zaporu

Leta 1956 je bil Mandela skupaj s 155 drugimi aktivisti obtožen veleizdaje. Obsežen sodni proces se je končal leta 1961 z oprostitvijo vseh obtoženih. Mandela je bil sprva nasprotnik uporabe nasilja. Ko pa so bili marca 1960 v Sharpevilleju ustreljeni neoboroženi demonstranti, ANC in druge skupine proti apartheidu pa prepovedane, je Mandela s somišljeniki sprejel nujnost nasilnega boja proti apartheidu.

Leta 1961 je postal vodja oboroženega krila ANC, t. i. Umhkonto we Sizwe (Kopje naroda). Avgusta 1962 je za več mesecev odšel iz države in bil ob vrnitvi aretiran zaradi nezakonitega izstopa iz države in pozivanja k stavki ter obsojen na pet let zapora. Junija 1964 je bil ponovno obsojen, tokrat na dosmrtno ječo zaradi načrtovanja oboroženega boja.

Zaporno kazen je prestajal na otoku Robben pred obalo Capetowna v Atlantskem oceanu. Marca 1982 so ga po 18 letih premestili v zapor Pollsmoor v Capetownu, decembra 1988 pa v zapor Victor Verster blizu Capetowna, odkoder so ga leta 1990 izpustili na prostost.

K njegovi izpustitvi 11. februarja je po skupno 27 letih zapora pripomogla močna kampanja ANC in tudi mednarodni pritisk. K odpravi apartheida je veliko prispeval predsednik JAR v letih 1989-1994 Frederik Willem de Klerk, ki se je odrekel politiki rasnega razlikovanja, zaradi katere so JAR leta 1961 izključili iz Britanske skupnosti narodov (Commonweatlh) in leta 1974 iz ZN. Dosegel je izpustitev Mandele, uzakonitev temnopolte opozicije in preklical izredno stanje, uvedeno leta 1986.

Nobelovec

Mandela in de Klerk sta leta 1993 za zasluge pri odpravi apartheida prejela Nobelovo nagrado za mir. Leta 1994 so v JAR potekale prve demokratične volitve, na katerih je zmagal ANC, apartheid pa je bil ukinjen. Novi parlament je Nelsona Mandelo 9. maja izvolil za prvega temnopoltega predsednika JAR.

Z uspešno demokratizacijo se je končala tudi mednarodna osamitev JAR. ZN so oktobra 1993 ukinili vse sankcije proti tej državi, maja 1994 je bila sprejeta v Organizacijo afriške enotnosti, današnjo Afriško unijo, junija istega leta pa je znova postala članica Commonwealtha. Leta 1999 je Mandelo na predsedniškem položaju nasledil Thabo Mbeki.

Po umiku iz politike in javnega življenja leta 2004 se je Mandela le redko pojavljal v javnosti. V JAR praznujejo 11. februar kot dan, ko je Mandela po 27 letih zapora znova stopil na svobodo. Posnetek Mandele, kako z dvignjeno pestjo in s svojo tedanjo soprogo Winnie ob sebi zapušča zapor, v katerem je preživel zadnja leta ujetništva, se je zapisal v zgodovino. Na njegov rojstni dan 18. julija pa svet v skladu z odločitvijo ZN obeležuje mednarodni praznik v njegovo čast.

Težave z zdravjem

Mandela, ki ga Južnoafričani ljubkovalno kličejo Madiba, je bil poročen trikrat, iz dveh zakonov je imel šest otrok. S prvo ženo Evelyn Mase je imel štiri otroke, a je ena hčerka umrla nekaj mesecev po rojstvu. Par se je ločil leta 1958. Kmalu zatem se je poročil z Nomzamo Winnie Mandela, a je zakonsko zvezo po 38 letih zaradi političnih pritiskov razdrl. Leta 1998, na svoj 80. rojstni dan, se je poročil z Graco Machel, vdovo Samore Machela, nekdanjega predsednika Mozambika in podpornika ANC, ki je 15 let prej umrl v letalski nesreči. Mandelin najstarejši sin Madiba Thembekili je leta 1969 umrl v prometni nesreči. Leta 2005 je zaradi aidsa umrl njegov drugi sin Makgatho Mandela.

Mandela je imel vrsto let težave z dihali. Nekoč čil boksar, ki je v zaporu kondicijo vzdrževal z različnimi vajami, je po dopolnjenem 90. letu starosti precej oslabel. Med prestajanjem zaporne kazni je zbolel za tuberkulozo, ki je pokopala tudi njegovega očeta. Zaradi neprimernega zdravljenja te bolezni so se mu nato ponavljale pljučnice. Leta 2001 je prebolel tudi raka na prostati.

Mandelo so 8. junija sprejeli v bolnišnico zaradi ponavljajoče pljučnice, vse od tedaj pa je bilo njegovo zdravstveno stanje bolj ali manj šibko. Danes je umrl na svojem domu v Johannesburgu.