Revija Reporter
Svet

Zaveznice v aferi Skripal na strani Londona, ki za zastrupitev z novičokom obtožuje Putina

STA

7. sep. 2018 6:00

Deli na:

Forenziki na delu.

Reuters

Velika Britanija je dobila podporo voditeljev ZDA, Nemčije, Francije in Kanade za svoje ugotovitve, da stoji ruska država za zastrupitvijo bivšega dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala in njegove hčerke Julije z živčnim strupom novičok na britanskih tleh. London medtem v New Yorku s svojimi ugotovitvami seznanja Varnostni svet ZN.

Britanska veleposlanica pri ZN Karen Pierce je v Varnostnem svetu dejala, da zastrupitev odraža "uveljavljen vzorec škodljivega obnašanja" ruskih obveščevalnih agencij v tujini. Poudarila je, da imajo jasne dokaze o vpletenosti ruske države v dogajanje v britanskem mestu Salisbury, kjer sta bila marca zastrupljena Skripalova, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pred izrednim zasedanjem VS ZN, ki poteka na zahtevo Londona, so voditelji Velike Britanije, ZDA, Nemčije, Francije in Kanade v skupni izjavi izrazili "polno zaupanje" v britansko stališče, da je ruska država skoraj gotovo odobrila poskus umora Skripala na britanskih tleh. Britanski minister za varnost Ben Wallace je sicer včeraj dejal, da odgovornost za napad nosi ruski predsednik Vladimir Putin.

Znova so izrazili ogorčenje ob uporabi žičnega strupa novičok v Salisburyju 4. marca, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Moskvo so pozvali, naj Organizaciji za prepoved kemičnega orožja (OPWC) v celoti razkrije podatke o svojem programu novičoka.

Napovedali so okrepitev dejavnosti za obrambo svojih družb pred "škodljivimi dejavnosti države" in nadaljevanje skupnih prizadevanj za razbitje sovražnih akcij tujih obveščevalnih mrež na svojem ozemlju. Potrdili so tudi zavezo ohranitvi prepovedi kemičnega orožja.

Pozdravili so napredek v preiskavi in obtožnice zaradi poskusa umora proti ruskima osumljencema Aleksandru Petrovu in Ruslanu Boširov, ki so jih v Londonu vložili v sredo. Izrazili so tudi polno zaupanje v britanske ugotovitve, da sta osumljenca častnika ruske vojaške obveščevalne službe, znane kot GRU in da je bila operacija "skoraj gotovo odobrena na visoki vladni ravni".

Opozorili so tudi, da je OPCW potrdil, da je bil živčni strup, zaradi katerega je v bližini Salisburyja kasneje umrla Britanka Dawn Sturgess, identičen novičoku, ki je bil uporabljen v napadu na Skripalova.

Z Downing Streeta so sporočili, da se je britanska premierka Theresa May v torek pogovarjala z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, v sredo s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem ter včeraj s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom in nemško kanclerko Angelo Merkel, še navaja AFP.