Revija Reporter
Svet

Za vojne zločine na Kosovu obsojeni srbski general Ojdanić izpuščen iz haaškega zapora

STA

30. avg. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanjega jugoslovanskega generala Dragoljuba Ojdanića, ki je bil v Haagu obsojen zaradi vojnih zločinov na Kosovu, so včeraj po odsluženih dveh tretjinah zaporne kazni izpustili iz zapora. Ojdanić je včeraj popoldan z letalom že prispel na beograjsko letališče. Ob prihodu je zatrdil, da ima čisto vest in da ni izvedel vojnih zločinov.

Ob svojem prihodu je izrazil razočaranje nad mednarodnim sodstvom. Po njegovih besedah so vojne zločine med vojno na Kosovu izvajale vse strani, zatrdil pa je, da se je zavzemal za kaznovanje vseh tovrstnih zločinov.

Do njegovega izpusta je prišlo, potem ko je odsedel dve tretjini svoje 15-letne zaporne kazni. Pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije se je moral zagovarjati zaradi vojnih zločinov na Kosovu na začetku leta 1999.

Sodili so mu skupaj z nekdanjim jugoslovanskim namestnikom predsednika vlade Nikolo Šainovićem, nekdanjim srbskim predsednikom Milanom Milutinovićem ter tremi drugimi vojaškimi in policijskimi generali. Pred sodišče je zaradi obtožb o pomaganju in podpiranju prisilnega izseljevanja, deportiranja in ubijanja Albancev na Kosovu stopil leta 2002.

Nekdanjega generala so na beograjskem letališču pričakali svojci in prijatelji, sicer pa je njegov prihod minil precej mirno.

Nekoliko večji sprejem pa je pričakovati v petek, ko naj bi iz britanskega zapora izpustili nekdanjega predsednika parlamenta Republike srbske Momčila Krajišnika, ki je bil zaradi zaradi pregona in prisilne izselitve nesrbskih prebivalcev BiH med vojno v letih 1992-1995 obsojen na 20 let zapora.

Tudi on bo na prostost prišel, potem ko je v zaporu že odsedel dve tretjini kazni. V Palah, kjer živijo njegovi svojci, naj bi mu pripravljali tudi svečan sprejem.

Krajišnik je bil obsojen marca 2009, sodišče pa mu je v prestajanje kazni vštelo čas od aprila 2000, ko je bil prvič priprt in izročen sodišču. Haaško sodišče je ocenilo še, da je bil Krajišnik "primer dobrega zapornika".

Po izpustitvi iz zapora naj bi se nekdanji predsednik parlamenta Republike srbske vrnil na Pale, kjer naj bi delal na bencinski črpalki svojih otrok.