medved Svet24.si

Video: Medved se veselo sprehaja po italijanskem ...

krava Svet24.si

Policist namerno zbil pobeglo kravo

športne stave, športna loterija Necenzurirano

Zlata kokoš športnih stav na muhi Čehov in ...

janez jansa pl Reporter.si

Janša dobil krila: je to začetek konca Roberta ...

kek Ekipa24.si

Takšnega selektorja pa še ne: Nasmejani Kek ...

Andraž Šporar Njena.si

Andraža Šporarja je v Nemčiji podpiral tudi ...

ilicic kurtic Ekipa24.si

Danci so znoreli! Pogačar Sloveniji na velikem ...

Svet

Za večje število ameriških vojaških oporišč v Vzhodni Evropi

Deli na:
Za večje število ameriških vojaških oporišč v Vzhodni Evropi

ZDA iščejo načine za zagotavljanje dodatne pomoči in urjenja državam, ki niso članice zveze Nato - Foto: Profimedia

Načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA general Mark Milley je v torek pozval k ustanovitvi večjega števila ameriških vojaških oporišč v Vzhodni Evropi za zaščito pred rusko agresijo. Stroške bi plačale države gostiteljice, ki si želijo večje ameriške prisotnosti v Evropi.

Obrambni minister ZDA Lloyd Austin pa je dejal, da bodo o tem govorili na vrhu zveze Nato v juniju. Milley in Austin sta govorila v odboru za oborožene sile predstavniškega doma ameriškega kongresa, ki odloča o vojaškem proračunu za leto 2023. Največ so govorili o ruski agresiji proti Ukrajini.

Nekatere kongresnike skrbi, da bi lahko Rusija nadaljevala z agresijo drugje po Vzhodni Evropi in jih je zanimalo kaj lahko ZDA storijo, da to preprečijo. Milley je dejal, da bi lahko ustanovili več stalnih oporišč, kjer pa ne bi bilo stalnih sil ampak bi lahko ameriški vojaki rotirali.

"Naše evropske zaveznike, še posebej baltske države, Poljake, Romune in druge zelo zanimajo naše stalne baze in so jih pripravljeni postaviti ter plačati," je dejal Milley.

Njegova ideja pomeni, da bi bile baze stalne - skupaj z ameriško vojaško prisotnostjo. Vendar pa bi bili vojaki tam za določen čas brez družin, kar bi zmanjšalo stroške.


Zveza Nato ustanavlja štiri nove bojne skupine s 1000 do 1500 vojaki, ki bodo poslane v Romunijo, Bolgarijo, Slovaško in Madžarsko.

Milley je na zaslišanju v kongresu ocenil, da zahteve Moskve po zmanjšanju prisotnosti Natovih sil v Evropi blizu ruske meje pomenijo, da se obeta daljši konflikt v regiji, ki bo segel dlje od Ukrajine. Zadeve naj bi bile težavne vsaj še nekaj let, saj ruske zahteve za Nato niso sprejemljive.

ZDA iščejo načine za zagotavljanje dodatne pomoči in urjenja državam, ki niso članice zveze Nato, kot sta Gruzija in Finska.

Milley in Austin sta se strinjala, da bi bil morda edini način za preprečitev vojne v Ukrajini namestitev ameriških vojakov v Ukrajini, vendar pa bi s tem tvegali širši konflikt z Rusijo. Milley je menil, da ruskega predsednika Vladimirja Putina ne bi bilo mogoče odvrniti od agresije na Ukrajino, ki je dolgoročni cilj Moskve.

Milley in Austin sta povedala, da ima Rusija velike vojaške zmogljivosti, vendar jih v Ukrajini ni učinkovito uporabila zaradi pomanjkanja urjenja in slabe logistike. Ukrajinci pa so uspešno uporabljali rakete javelin in stinger, ki so uničile veliko ruskih tankov in letal.