"Če se bo sedanji ritem širjenja okužb nadaljeval, bo v regiji do februarja umrlo še pol milijona ljudi," je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Po oceni WHO je širjenje okužb posledica nezadostne precepljenosti v kombinaciji z rahljanjem ukrepov. A razlika danes je v tem, da obstaja več možnosti za omejitev škode za družbo. Med temi je po Klugejevih besedah na prvem mestu cepljenje.
Prejšnji teden je na Evropo odpadlo 59 odstotkov vseh novih okužb s koronavirusom ter 48 odstotkov vseh smrti.
V samo enem tednu se je v Evropi število hospitalizacij zaradi covida-19 več kot podvojilo. Že šest tednov zapored v Evropi narašča število okužb, medtem ko se število smrti zvišuje že sedem tednov zapored. Dnevno tako v Evropi zabeležijo 250.000 primerov okužb ter 3600 smrti, poroča AFP.
Glavni delež pri zviševanju števila smrti gre na račun Rusije, kjer je v zadnjem tednu umrlo več kot 8000 ljudi, sledita Ukrajina s skoraj 4000 smrtmi in Romunija, kjer so jih v enem tednu zabeležili 3100.
Večina ljudi, ki so danes v bolnišnicah ali umrejo zaradi covida, ni cepljenih, je še dejal Kluge.
Po podatkih WHO je v regiji, ki poleg evropskih držav obsega tudi Rusijo, Turčijo in več srednjeazijskih držav, cepljenih le 47 odstotkov ljudi. V osmih državah precepljenost presega 70 odstotkov, medtem ko je v dveh cepljenih manj kot desetina ljudi.
WHO je danes znova pozval k uporabi mask. "Projekcije kažejo, da lahko, če bomo v Evropi in centralni Aziji dosegli 95-odstotno uporabo mask, rešimo 188.000 življenj od pol milijona, kolikor jih lahko izgubimo do februarja 2022," je dejal Kluge.