Revija Reporter
Svet

Vučić in Hoti sta pri Trumpu v Beli hiši podpisala milijardni dogovor o gospodarskih odnosih

STA

5. sep. 2020 6:00

Deli na:

Srbski predsednik Aleksandar Vučić in kosovski premier Avdullah Hoti sta v prisotnosti ameriškega predsednika Donalda Trumpa podpisala sporazum o gospodarskih odnosih.

Profimedia

Srbski predsednik Aleksandar Vučić in kosovski premier Avdullah Hoti sta včeraj v Beli hiši v prisotnosti ameriškega predsednika Donalda Trumpa podpisala sporazum o gospodarskih odnosih. V njem naj bi bilo za 13 milijard dolarjev poslov, ki bodo koristili obema državama.

"Srbija in Kosovo sta se zavezala normalizaciji gospodarskih odnosov," je izjavil Trump v Ovalni pisarni z Vučićem in Hotijem ob strani. Ob tem je pozdravil "ogromen napredek".

Kosovski predsednik Hashim Thaci je podpis sporazuma pozdravil na Twitterju, kjer se je zahvalil Trumpu za vodstvo pri tem procesu.

Predstavniki obeh držav so pogovore pod pokroviteljstvom Bele hiše začeli v četrtek, ko naj bi po trditvah srbske delegacije ZDA skušale dogovoru dodati tudi medsebojno priznanje med Srbijo in Kosovom.

Vučić je dejal, da so vztrajali, da se točka o priznanju črta iz dogovora, svetovalec za nacionalno varnost Robert O'Brien pa je uvodoma zatrdil, da ni bilo nobenega pritiska. Za medij Newsmax je sicer dejal, da so obema stranema pripravili nekaj "presenečenj".

"Srbija in Kosovo sta državi, kjer je politični boj omejil gospodarski napredek. Mi jih skušamo osredotočiti na gospodarstvo in sodelovanje v regiji in s tem premakniti politični proces," je dejal O'Brien in dodal, da je bila to zamisel predsednika Trumpa.

Medsebojnega priznanja v sporazumu, ki zadeva gospodarska vprašanja tako ni. Se je pa Srbija v sporazumu obvezala, da leto dni ne bo zahtevala od drugih držav, naj umaknejo priznanje Kosova. Vučić je dejal, da sporazum za Srbijo in Prištino ni enak. Šlo naj bi za bilateralni sporazum z ZDA, pri čemer Kosovo ni priznano. Trumpu se je zahvalil za odličen posel in ga povabil na obisk Srbije.

Srbska agencija Tanjug, ki navaja kosovske medije poroča, da bo imel premier Hoti zaradi podpisa sporazuma težave, medtem ko srbska stran razglaša zmago.

Problem naj bi bil del sporazuma, ki zadeva skupno upravljanje akumulacijskega jezera Gazivode na meji med Srbijo in Kosovom. Glede tega bosta v skladu s sporazumom obe strani sodelovali z Ameriško agencijo za energijo in drugimi telesi ZDA pri izdelavi študije za razdelitev jezera in zagotovitev stabilnega oskrbovanja z vodo in energijo.

Nekdanji premier Ramush Haradinaj naj bi po poročanju Tanjuga zaradi sporazuma grozil z izstopom svojega Zavezništva za prihodnost Kosova iz Hotijeve koalicije.

Hoti naj ne bi imel drugega izhoda kot podpis, prav tako tudi Vučić, ker naj bi Trump obema stranema zagrozil z ameriškimi sankcijami.

Tanjug prav tako poroča, da je v sporazumu med drugim moratorij na sprejemanje Kosova v mednarodne organizacije, ki bo trajal leto dni. Kosovo je bilo sicer doslej sprejeto v vse mednarodne organizacije, kjer ga Srbija skupaj z zaveznicami na čelu z Rusijo ni uspela blokirati.

ZDA bodo glede na sporazum v Beogradu odprle pisarno Mednarodne korporacije za financiranje razvoja, ki bo sodelovala pri nekaj projektih, kot je avtocesta in železnica od Prištine do kraja Merdare in od tam do Niša.

Sporazum predvideva tudi uveljavitev sporazuma o avtocesti med Beogradom in Prištino, podpisanega 14. februarja, uveljavitev sporazuma o železniški povezavi ter izdelavo študije o izvedljivosti železniške infrastrukture do enega od jadranskih pristanišč.

Predvidena so posojila za majhna in srednje velika podjetja, odprtje mejnega prehoda Merdare in pridružitev Kosova mini Schengnu oziroma pobudi Srbije, Albanije in Severne Makedonije o prostem pretoku blaga, kapitala in ljudi. Kosovo in Srbija bosta tudi medsebojno priznala diplome in profesionalne certifikate.

Američani so obe strani prepričali v prepoved uporabe opreme za izgradnjo omrežja 5G, ki prihaja iz nezanesljivih virov, pri čemer Kitajska ni posebej izpostavljena.

Obe strani sta se v sporazumu med drugim tudi zavezali spoštovanju verskih svoboščin, povečanju izmenjave informacij z ZDA o letalskih potnikih, vračanju lastnine žrtev holokavsta, spoštovanju pravic homoseksualcev ter iskanju in identifikaciji izginulih oseb.

Obe državi sta se zavezali, da bosta šiitsko gibanje Hezbolah razglasili za teroristično organizacijo in sprejeli ukrepe proti aktivnostim Hezbolaha na njunih ozemljih. Izrael bo priznal Kosovo, Srbija pa veleposlaništvo julija seli v Jeruzalem.