Revija Reporter
Svet

Volišča v Ukrajini odprta, a ne na vzhodu države

STA

25. maj. 2014 9:41 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Ukrajini potekajo predsedniške volitve, na katerih volivci izbirajo naslednika odstavljenega Viktorja Janukoviča. Za zdaj ne poročajo o incidentih. Volivci so se množično odzvali v prestolnici Kijev in na zahodu države. Na vzhodu, ki je v rokah separatistov, večina volišč ostaja zaprta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na volišča je povabljenih 36 milijonov volivcev, vendar so v separatističnih pokrajinah Doneck in Lugansk na vzhodu države, ki imata okoli pet milijonov volivcev, separatisti napovedali, da volitev ne bodo dopustili. Volilne oblasti so v soboto poročale o številnih primerih zastraševanj volivcev in napadih, separatisti pa so tudi grozili, da bodo volitve, če bo potrebno, preprečili tudi s silo. Zasegli so tudi vse volilne imenike. Po nekaterih ocenah naj bi tako volitve preprečili kar 20 odstotkom ukrajinskim volivcem.

Ukrajinska volilna komisija je danes sporočila, da v mestih Doneck, Lugansk in Slavjansk volivci ne morejo voliti, ker jim niso mogli dostaviti volilnih lističev.

V pokrajini Doneck je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa odprtih 426 od skupno 2430 volišč, od tega niti eno v istoimenski prestolnici. V sosednjem Lugansku pa glasovanje poteka le v dveh od 12 okrožij. Iz mesta Doneck poročajo o protestih proti volitvam, ki se jih udeležuje okoli 2500 ljudi.

Za predsedniški položaj se poteguje 18 kandidatov, največ možnosti pa ima 48-letni oligarh, "čokoladni kralj" Petro Porošenko, ki so mu zadnje ankete napovedovale okoli 45 odstotkov glasov. Tako naj bi za las zgrešil potrebnih več kot 50 odstotkov glasov podpore za zmago v prvem krogu.

V drugem krogu 15. junija naj bi se pomeril z nekdanjo premierko in voditeljico oranžne revolucije Julijo Timošenko, ki pa naj bi danes zbrala le dobrih sedem odstotkov glasov in bila potem brez pravih možnosti v drugem krogu. Na uvrstitev v drugi krog sicer lahko upata tudi nekdanji obrambni minister Anatolij Gricenko ter Sergij Tigipko.

Ob oddaji glasu v Kijevu je Porošenko danes kot najbolj pomembno nalogo izpostavil mir v državi. "Oboroženi ljudje morajo oditi z ulic," je dejal in pozval k neposrednemu dialogu z ljudmi v Donecku in Lugansku.

Danes sicer volitve potekajo mirno, v soboto pa je bil v bližini Slavjanska ubit italijanski novinar. To je prva smrtna žrtev med novinarji na vzhodu Ukrajine od začetka nemirov, navaja AFP, ki dodaja, da je bil v spopadih ponoči ubit tudi ukrajinski vojak.

Za varnost volitev danes skrbi več kot 82.000 policistov in 17.500 prostovoljcev; potek volitev nadzira 1200 mednarodnih opazovalcev.

Tri ure po odprtju volišč je bila volilna udeležba 17-odstotna.

Notranje ministrstvo je sporočilo, da se je 29.000 od skupno 33.500 volišč po državi odprlo pravočasno, najvišja volilna udeležba je v Kijevu.

Volišča se bodo zaprla ob 19. uri po srednjeevropskem času, prve izide je pričakovati po 23. uri.

Ruski predsednik Vladimir Putin je pred volitvami nekoliko omilil tone in izrazil pripravljenost na sodelovanje z novimi oblastmi v Kijevu. Moskva je tudi sporočila, da je začela z meje z Ukrajino umikati okoli 40.000 svojih vojakov.

Da pa Moskva ne namerava končati pritiskov, pa kaže današnja napoved ruskega premiera Dmitrija Medvedjeva, da bo danes obiskal polotok Krim, ki si ga je Rusija priključila marca in s tem okrepila separatistične težje tudi drugod po Ukrajini. Medvedjev bo obiskal center za priseljence v Sevastopolu, kjer lokalnemu prebivalstvu izdajajo ruske potne liste, v ponedeljek pa bo obiskal center za otroke Artek, ki so ga odprli še v sovjetskih časih, poroča AFP.