Kot je ob koncu dvodnevne konference deželnih ministrov za zdravje izpostavil nemški zdravstveni minister Jens Spahn, bo sedanji val okužb v prihodnjih dveh tednih v Nemčiji vodil v sprejem približno 400 covidnih bolnikov na intenzivne oddelke bolnišnic, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Če imamo danes skoraj 40.000 na novo okuženih, to pomeni, da jih bo v nekaj dneh 350 do 400 sprejetih na oddelke intenzivne nege," je dejal in obenem opozoril, da morajo v nekaterih regijah že zdaj zaradi nezadostnih kapacitet bolnike premeščati med bolnišnicami. Tudi ostali ministri so se strinjali, da je situacija zelo zaskrbljujoča in terja ukrepanje.
Ministri so se sicer na srečanju v Lindauu strinjali, da okrepijo testiranje v domovih za ostarele in drugih ustanovah za nego. Cilj je v vsakem domu vzpostaviti nekakšno "varnostno ključavnico", ki bi preprečevala vdor virusa, testi pa bi bili za obiskovalce brezplačni.
Obenem so podprli cepljenje vseh s poživitvenim odmerkov, tudi s pomočjo posebnih cepilnih avtobusov in dodatnih cepilnih centrov. "Poživitven odmerek po šestih mesecih bi moral postati pravilo in ne izjema," se je izrazil Spahn. Se pa ministri tudi tokrat niso odločili za uvedbo obveznega cepljenja za zaposlene v zdravstvu in negi.
Namesto tega so med drugim še pozvali k strogemu spoštovanju PCT pravila, ki naj bi ga v regijah s posebej visoko incidenco zamenjalo PC pravilo, torej samo preboleli in cepljeni, ne pa tudi testirani. Kot je izpostavil Spahn, je tokrat prvič, da so se z uvedbo pravila PC, ko to terjajo okoliščine, strinjali vsi deželni ministri.
Voditelji več nemških zveznih dežel so sicer medtem po poročanju dpa izrazili zaskrbljenost, da zvezna vlada pod vodstvom Angele Merkel, ki se sicer po septembrskih volitvah poslavlja s kanclerskega položaja, ne stori dovolj ob naraščajočem številu okužb.
Premier zvezne dežele Saška Michael Kretschmer je zato pozval k srečanju voditeljev vseh 16 zveznih držav in zvezne vlade, je poročal nemški radio Deutschlandfunk. Po njegovem mnenju je treba potrebne odločitve sprejeti zdaj, ne pa čez dva ali tri tedne, in tako "državo obvarovati pred novim zaprtjem". Podprl je t. i. pravilo PC za ljudi, ki vstopajo v javne notranje prostore. To pravilo dovoljuje vstop le tistim, ki so v zadnjih šestih mesecih preboleli covid-19 ali so bili proti njemu v celoti cepljeni, medtem ko zgolj negativen test ne zadostuje.
Predsednik Turingije Bodo Ramelow je za nemško javno televizijo ZDF pozval k vzpostavitvi novega administrativnega okvira po 25. novembru. Takrat se namreč izteče izredna zakonodaja, ki je nemški vladi podelila dodatna pooblastila pri ukrepanju proti pandemiji. Na potrebo po ustrezni pravni podlagi oziroma spremembi zvezne zakonodaje je opozorila tudi premierka dežele Porenje-Pfalško Malu Dreyer.
Po podatkih nove velike javnomnenjske raziskave Deutschlandstrend, ki jo je v četrtek objavila javna radiotelevizija ARD, si tudi vse več Nemcev želi strožjih ukrepov, medtem poroča nemški Deutsche Welle.
Večina ljudi sicer še vedno meni, da so sedanja pravila ustrezna. Tako jih pravi približno 46 odstotkov, kar pa je 14 odstotnih točk manj kot v zadnji anketi izpred štirih tednov. Znatno se je obenem povečal delež tistih, ki menijo, da trenutni ukrepi niso dovolj strogi. Ta je zdaj pri 29 odstotkih in je tako za šest odstotnih točk višji od deleža tistih, ki menijo, da gredo že obstoječi ukrepi predaleč.
Približno 57 odstotkov Nemcev medtem meni, da bi vsi odrasli morali biti cepljeni proti covidu-19 oziroma da bi to cepljene moralo biti obvezno. To je 11 odstotnih točk več kot avgusta in obenem prvič, da tako meni več kot polovica anketiranih.
Trenutno so v Nemčiji odprte vse javne prireditve in restavracije, čeprav večina za udeležbo zahteva bodisi dokazilo o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu. A epidemiološka situacija se tudi v Nemčiji slabša. Sedemdnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev je skoraj 170 in je tako presegla tisto z vrha tretjega vala aprila letos. V četrtek so v Nemčiji potrdili več kot 37.000 novih okužb in več kot 150 smrti zaradi covida-19.