Revija Reporter
Svet

Vlada BiH končno sprejela zakon o enotni matični številki

STA

18. jul. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Svet ministrov BiH je včeraj soglasno sprejel spremembe zakona o enotni matični številki državljanov in ga poslal v sprejem parlamentu po nujnem postopku. Zakon predvideva devet registracijskih območij, od katerih jih je pet v Federaciji BiH, trije v Republiki srbski, eno pa je območje Brčko, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Kot so sporočili po zaprti seji, želijo s sprejetimi dopolnili sistemsko rešiti problem.

Država je brez zakona že od februarja zaradi političnih prerekanj glede določitve registracijskih območij. Otroci, rojeni po 12. februarju, tako niso dobili te številke, s tem pa tudi ne osebnih dokumentov, zato je prihajalo do težav pri zdravljenju otrok v tujini. Med žrtvami je bila tudi dojenčica, ki je umrla zaradi zapletov na meji in posledičnih zamud pri zdravljenju. Po BiH so zato potekali množični protesti.

Zaplet je nastal, ker je z razsodbo ustavnega sodišča BiH 12. februarja prenehal veljati zakon o enotni matični številki, poslanci pa se niso uspeli dogovoriti za novega oziroma za registracijska območja. Republika srbska je vztraja, da bi morala biti registracijska območja strogo ločena po etničnih merilih. Bošnjaki pa so temu nasprotovali, saj bi na ta način še naprej spodbujali ločevanje po narodnosti.

Včeraj sprejeti predlog je že kritizirala bošnjaška Stranka demokratske akcije BiH (SDA), največja opozicijska stranka v BiH, in napovedala, da bo v parlamentu glasovala proti. Meni namreč, da so "brezpogojno" sprejeli ultimat srbskih političnih strank, ki so zahtevale ločitev registracijskih območij po entitetah.

Spodnji dom parlamenta bo o zakonu glasoval že v četrtek. Pristojni minister Sredoje Nović je včeraj že izrazil prepričanje, da ga bodo podprli in poudaril, da je zakon usklajen z ustavo.

Kot navaja Hina, imajo vladne stranke v parlamentu BiH zadostno večino za sprejem zakona. Vendar se uveljavitev zakona lahko ustavi, če se bodo poslanci SDA v domu narodov sklicevali na zaščito vitalnega nacionalnega interesa. V tovrstnih primerih končno odločitev sprejme ustavno sodišče.

Svet ministrov je sicer včeraj sprejel tudi spremembe zakona o državljanstvu, prebivališču in vozniških dovoljenjih, ki jih je po nujnem postopku prav tako poslal v parlament.

V skladu z evropsko konvencijo želijo med drugim olajšati pridobitev državljanstva otrokom, rojenim v tujini, katerih vsaj en starš je državljan BiH. Edina zahteva je, da prošnjo vložijo do 23. leta starosti otroka.

Predlagajo tudi, da bi za pridobitev državljanstva namesto sedanjih 13 bilo potrebno osem let živeti v BiH. Državljanstvo naj bi znova lahko pridobili tudi tisti, ki so ga "izgubili po sili zakona", ko bodo v BiH živeli neprekinjeno leto dni. Predvidena je tudi možnost dvojnega državljanstva z državami, s katerimi BiH nima sklenjenega dvostranskega dogovora.