Revija Reporter
Svet

Velika Britanija želi uvesti enotne škatlice cigaret

STA

13. mar. 2015 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Veliki Britaniji bodo po pričakovanjih od prihodnjega leta uvedli enotne škatlice cigaret, ki se ne bodo več razlikovale glede na znamko cigaret. Kljub nasprotovanju tobačne industrije je parlament namreč v sredo podprl uvedbo nevtralnih embalaž, s katerimi želijo doseči, da bi kajenje postalo manj privlačno za mlade kadilce.

Spodnji dom parlamenta je predlog zakona podprl s 367 glasovi za in 113 proti, potrditi pa ga mora še zgornji dom, ki bo glasoval v ponedeljek.

Ministrica za zdravje Jane Ellison je v primeru potrditve napovedala, da bo zakon v veljavo stopil maja 2016, sicer pa poudarila, da pomeni potrditev zakona v spodnjem domu pomemben korak do tega, da bo Velika Britanija postala prva evropska država, ki bo sprejela pravila o standardizaciji embalaž cigaret, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Škatlice bodo enobarvne, znamka cigaret bo zapisana z navadnim zapisom ob opozorilu glede nevarnosti kajenja. Predlagane so temnejše barve, kot je na primer olivno zelena, ker naj bi izražale nevarnost.

Tobačna industrija ukrepu nasprotuje in pri tem poudarja, da ni zadostnih dokazov, da deluje.

Simon Clark iz kadilske lobistične skupine Forest je ob tem poudaril, da so potrošniki siti pokroviteljskega odnosa politikov vseh strank, saj se kadilci zavedajo zdravstvenih tveganj, tako da enotne škatlice ne bodo ničesar spremenile. Ob tem se je vprašal, ali bodo sedaj sledile še iste embalaže za alkoholne in sladke pijače.

Enotne škatlice je leta 2012 kot prva uvedla Avstralija. Število kadilcev se je od takrat zmanjšalo, a tobačna industrija trdi, da zato, ker so povišali davke.

Irski parlament je podoben ukrep potrdil 3. marca letos, čaka samo še na podpis predsednika države. Če bo do njega prišlo, bo Irska postala prva evropska država, ki bo uvedla tovrstno pakiranje. O podobnem ukrepu že razmišljata tudi Francija in Nova Zelandija, tobačna industrija pa napoveduje boj na sodiščih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V Veliki Britaniji naj bi kadilo okoli 10 milijonov ljudi, letno pa naj bi začelo kaditi okoli 200.000 mladoletnikov.